YAŞAM DİYARI

ABUR CUBURUN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ZARARLARI

ABUR CUBURUN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ZARARLARI

Her ebeveynin karşılaşacağı en büyük sorunlardan biridir çocukların abur cubur tüketmeleri. Uzmanlar;  çocukların içerisinde bilmediğimiz birçok zararlı madde bulunan bu sağlıksız gıdaların tüketilmesinin zararlarına dikkat çekmektedir.

Yapılan araştırmalarda; 6 aylık bebekler ve 2 yaşa aralığında bulunan çocuklarda abur cubur yemenin riskini ayrıca ortaya koyarak bu bebeklik döneminden sonra çocukların 8 yaşında ki zekalarında ciddi anlamda belirleyici sıkıntı ve sorunlar olduğunu kanıtlamışlardır. Buna karşılık anne sütü ve doğal gıdalarla beslenen çocukların ise diğer grupta ki çocuklara oranla daha zeki ve akıllı oldukları da belirtilmiştir.

Çocuk bu şeker ve çikolatasız büyür mü diyen anne ve babalar. Arada birde olsa fastfood yesin diyen anne babalar. Ellerinden cips paketleri düşürmediğiniz çocuklarınızın sağlığı ve gelişimi için çok büyük hatalar yaptığınızın farkına varmanızı öneriyoruz. Biz ebeveynlere burada çok büyük görev ve sorumluluklar düşüyor.

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde artan obezite sorunu da buna eklenecek olursa gerçekten yapmamız gereken birçok şeyin olduğunu ve artık kollarımızı sıvayarak tan daha iyi bir gençlik yetiştirmek için siz anne babaların bu yazımızı dikkatlice okumasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Avustralya’nın ünlü üniversitelerinden birinde 7 bin çocuk denek üzerinde yapılan araştırmaya göre 2 yaşından önce fastfood ve şeker, çikolata gibi hazır gıdalar tüketen çocuklarda zeka problemleri olduğu ortaya çıkmıştır. Yine aynı araştırmada anne sütü ve daha doğal yollarla beslenen çocukların zeka oranlarının daha yüksek olduğu belirlenerek kanıtlanmıştır. Aynı araştırmanın farklı bir sonucuna göre de gazlı içecek tüketen çocukların da zeka oranlarında düşüklük olduğu saptanmıştır.

Bebeklik dönemindeki ilk iki yaş aralığında anne sütü tüketen çocukların okulda ki ve çevredeki başarılarının daha yüksek olması da ayrıca kanıtlanmış bir gerçektir.

Çocukların beyin gelişimleri için ilk iki yaş onlara anne sütü ve taze, doğal gıdalar yedirip içirin. Çünkü ilk iki ay çocuğunuzun ilerde ki zeka gelişimini büyük ölçüde olumlu bir şekilde etkiler. Daha sonra ki süreçte çocuğunuza vereceğiniz doğal gıdalar onların sağlıklı bir hayat sürmelerini sağlayacağı gibi onların her yaşta başarılı olmalarının önünü açacaktır.

Yapılan araştırmada sağlıksız gıdalar ile beslenen çocukların sağlıklı ve doğal beslenen çocuklara göre ileride çok büyük sağlık problemleriyle karşılaşacağı gerçeğini de bir kez daha ortaya koymuştur.

Çok kıymetli anne ve babalarımız unutmayın ki “Ne ekerseniz onu biçersiniz” sağlıklı bir yaşam için doğal gıdalar her zaman ilk tercihiniz olsun.

Sağlıklı bir nesil yetiştirmek için doğallıktan hiçbir zaman şaşmamanız dileğiyle.

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın