YAŞAM DİYARI

Altın Portakal Meyvesi

Altın Portakal Meyvesi

Altın Portakal

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Merkezinin yaptığı bir açıklamaya göre son yıllarda kendisinden çokça bahsedilen Altın  Portakal meyvesinin bir çok faydasının olduğu ve kendisininden daha çokça bahsedileceğini belirtti.

Kabuğuyla yenilen tek narenciye meyvesi olan altın portakalın reçellik olarak ta kullanılacağı belirtildi.Altın portakal meyvesi dayanıklılığıyla turunçgiller arasında en iyi yeri aldı. Kamkat  adıyla da anılan altın portakal meyvesi bu yıl sert geçen kışta en az zarar gören meyve olarak ta kendini adı gibi altın harflerle bu seneye yazdırdı.

Kamkatın üreticileri”10 bin kamkat fidanı ürettiklerini ve tamamını sattıklarını”belirterek bir kez daha ilgileri bu meyvenin üzerinde topladılar.

Altın portakal adını çinceden almıştır ve asıl amacı süs eşyası olarak kullanılan bu meyve dünya da ise kamkat olarak adı çok fazla duyuracak bir meyve. Tadıyla bergamutu andıran fakat görünüşüyle turunçgillere benzeyen bu meyvenin en büyük özelliğinde biride kabuğunun soyulmaya gerek olmadan yenmesi.

Altın çilek meyvesinden sonra yeni bir meyve altın portakal yani kamkatın sağlığa da bir çok faydası olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Rusların bu meyveyi doktor diye adlandırmaları da bu meyvenin ne kadar sağlıklı olduğunu belirtiyor.

Kamkat çiğ olarak tüketilmesinin yanında reçel ve marmelat yapımında da kullanılmaktadır. Bu kadarlada kalmayıp meyve suyu, kek ve pasta yapımında da sıkça kullanılan bir meyvedir.

Sağlık Açısından KamkatAltın Portakal (1)

Sağlık açısından c vitamini deposu altın portakal tüketimi son zamanlarda ülkemizde de yaygınlaştı.

Altın potakalın 100 gramın da yaklaşık 150 miligram C vitamini bulunması da gribal enfeksiyonlar için ve kış hastalıkları için tam bir şifa olduğunu da göz önüne bir kez daha koyuyor.

Sağlıklı beslenme konusunda hassas olanlar bu meyve tam sizlere göre.

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın