YAŞAM DİYARI

Anne Sütünün Bu Özelliklerini Biliyormuydunuz ?

Anne Sütünün Bu Özelliklerini Biliyormuydunuz ?

Gebeler, anne adayları ve anneler; anne sütünün özelliğini, emzirmenin bebeğiniz ve sizin için ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz?

Her yeni doğan bebek için en iyi besin kaynağı  anne sütüdür. Her annenin sütü, kendi bebeğinin büyüme ve gelişimini sağlayacak besin öğelerine sahip özelliktedir. Doğumla beraber ilerleyen zamanlarda  bebeğin büyümesi ve besin ihtiyacının artması ile anne sütünün de özelliği ve kalitesi değişmektedir. Doğumdan sonraki ilk bir haftadaki anne sütü koyu sarı renkte olup besin içeriği yönünden oldukça zengindir.Daha sonraki günlerde ise yağ ve kalori içeri fazla fakat protein içeriği biraz daha düşük bi süt üretilir. Aynı zamanda anne sütünde bebek için yeterli oranda  A,E ve C vitaminleri bulunmaktadır ve anne sütü bebeğin su ihtiyacını da karşılamaktadır.

Gelelim emzirmenin faydalarına:

Bebeğinizi bulaşıcı hastalıklardan korur

Bebeğinizin ümmün sistemini geliştirir

Bebeğinizi obeziteye karşı korurur

Alması gereken tüm besin öğeleri anne sütünde mevcuttur

Anne ile bebek arasındaki bağın güçlenmesini sağlar

Annenin kendine olan güvenini artırır

Annenin doğumsonrası iyileşmesini hızlandırır

Doğum sonrası mevcut olan kan kaybını azaltır

Emziren anneler doğum sonrası hızlı bir şekilde kilo kaybederek gebelik öncesi vücut ağırlıklarına daha kolay ulaşırlar.

Emzirmeyle birlikte salgılanan hormon sayesinde annelerin rahimleri daha çabuk eski haline dönmektedir.

Sevgili anneler doğum sonrası ilk yarım saat içinde mutlaka bebeğinizi emzirin.İlk 6 ay sadece anne sütü ve 6. aydan sonra ek gıdalarla birlikte 2 yaşına kadar bebeğinize anne sütü vermelisiniz. Sizin yada bebeğinizin hasta olması emzirmenize engel bir sebep değildir. Bilhassa bebeğiniz hastayken daha çok emzirin inanın bebeğinizin daha çabuk iyileşeceğini göreceksiniz.Doğumdan sonraki günlerde bebeğinizi emzirmek için  zaman koymayın bebeğiniz her ağladığında emzirebilirsiniz.Anne Sütünün Bu Özelliklerini Biliyormuydunuz

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın