YAŞAM DİYARI

Artık Marketlerde Yasaklanacak

Artık Marketlerde Yasaklanacak

1 Ocak 2018 tarihi itibariyle market ve mağazalarda naylon poşetler kaldırılacak. Poşet yerine doğada daha çabuk yok olan bez torba, karton torba ve fileler kullanılacak. Peki durup dururken bu nereden çıktı?

Doğada yaklaşık olarak 400 yılda çözünen ve kaybolan naylon poşetler dünyada olduğu gibi ülkemize de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Birçok dünya ülkesi tek kullanımlık naylon poşetlere çoktan savaş açtı bile. Türkiye’de ise bazı illerimizde belediyeler sadece siyah torbayı yasaklamıştı.

Naylon Poşetin Zararları Saymakla Bitmiyor

Biraz incelediğimizde bu poşetlerin sadece doğaya değil insan sağlığına olan zararları da oldukça fazla olduğunu görüyoruz. Fazla değil 10-15 yıl öncesine baktığımızda naylon poşet kullanımının bu kadar yaygın olmadığını görüyoruz. Kullandığımız tamamen doğal kese kağıtları ve bez torbalarını hepimiz hatırlıyoruz. Kullanılan bu doğal kese kağıdı ve fileler ile alınan besinler bozulmadan muhafaza edilebiliyordu. Her ne kadar zararsız dursa da sağlık açısından geri telafisi olmayan hastalıklara davetiye çıkarıyor. Özellikle defalarca geri dönüşüm yapılan poşetler besinlerin bozulmasına böylelikle de insan sağlığının bozulmasına davetiye çıkarıyor.

Isıya ve gün ışığına maruz kalan naylon poşetler bileşimindeki maddelerin çözülmesiyle birlikte kansere yol açıyor.

Türkiye’de Marketlerde Naylon Poşet Yasaklanacak

Marketlerde yeni düzenleme ile naylon poşet kullanımına son veriliyor.Bir yılda dünyada ortalama 500 milyar ile 1 trilyon arasında naylon poşet kullanılıyor. Yazımızın başında bazı ülkelerde naylon poşet kullanımının yasak olduğunu söyledik. Bu ülkelerin başında Hindistan ve Meksika geliyor. Yine bazı Avrupa ülkelerine baktığımızda; Almanya, Hollanda, Norveç, İsviçre ve İsveç’te marketlerde naylon poşetler parayla satılıyor.

Ve şimdi konumuza geri dönelim Atık Yönetmeliği kapsamında Türkiye’de de naylon poşetler artık tarih olacak. Açıklama TPF Yönetim Kurulu Başkanı Altunbilek’ten geldi. Doğada bazı atıkların kaybolma süresine dikkat çeken Altunbilek 1 Ocak 2018’den itibaren yapılacak düzenlemeyle  naylon poşet kullanımını azaltacaklarını ifade etti. Yasağın yürürlüğe girmesi ile birlikte vatandaşlara bu geçiş sürecinde bez torba ve karton torbalar hediye edilecek. İlerleyen zamanlarda naylon poşet Almanya da olduğu gibi bizde de satılır mı o şuanda net değil.

Gelecek nesillere daha temiz bir dünya ve gelecek bırakabilmek için duyarlı olalım ve naylon poşet kullanmayalım.

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın