YAŞAM DİYARI

Bakıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 10 tavsiye

Bakıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 10 tavsiye

Çalışan annelerin en büyük sorunu olan bebek bakıcısı konusuna değinmek istedik bu yazımızda. İş dünyasında daha aktif hale gelen kadınlar bu alanda başarısını kanıtlamaya devam ediyor. Ancak ‘’çocukta yaparım kariyerde’’ demek pek öyle sanıldığı kadar kolay olmuyor. Çünkü bebek dünyaya geldiği andan itibaren sorumluluk ikiye katlanıyor. Anneler ise bu iki hedef noktası arasında dengeyi sağlamak için profesyonel bebek bakıcısı arayışına giriyor.

Çoğu zaman çalışan annelerin bebeklerine annanne ve babaanneler bakarken, bu konuda pek şansı olmayanlar mecburen evde bebek bakıcısı konusunda destek almaktadırlar. Özellikle ard arda olan doğumlarda ya da ikiz bebek bakımı gibi durumlarda bu ihtiyaç daha da artmaktadır.

Çocuk bakıcısı fiyatları ise ailelerin isteklerine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin, yatılı çocuk bakıcısı ile anlaştığınızda evdeki işlere yardım etmesi isteniyorsa bu durum fiyatlara da yansımaktadır. Günümüzde oldukça popüler olan yabancı yatılı bakıcı bu konuda daha çok tercih edilmektedir. Çünkü yatılı kalma konusunda herhangi bir problem çıkarmazken evdeki ufak tefek işlere yardım etmekteler. Üstelik ülkelerinden ayrı oldukları için, barınma ve geçinme mecburiyetlerinden dolayı yatılı bakıcı konumunda uygun fiyata çalışmaktadırlar.

Çocuk bakımı anne tarafından bile çok fazla itina isterken, gözünüzün nuru olan yavrularınızı başkasına nasıl emanet edeceğiniz konusunda telaşa kapılmanız gayet doğal. Büyüme döneminde anneden ayrılan bebeğin ruh sağlığı onu herşeyi ile benimseyen bir bakıcı ile emin ellerde olacaktır. Ailenin bir üyesi haline gelen bakıcı seçimi bu yüzden çok önemlidir.

Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1.Sağlıklı Olması

Genelde pek dikkat edilmese de, aslında oldukça önemli bir noktadır. Bakıcının bulaşıcı bir hastalığı olup olmadığı, genel sağlık durumunun iyi oması önemlidir. Özellikle ruh sağlığı konusunda bir problem yaşamamış olması gerekir. Çünkü çocuk bakmak sabır işidir. Hele ki başkasının çocuğuyda daha çok sabır ister.

2.Güvenilir Olması

Çocuğun sağlığı kadar güvenliği de önemlidir. Bu nedenle bebek bakıcısı arayanlar daha referans sahibi kişiler ile iletişime geçmelidirler.

3.Çocukları Seviyor Olması

Çocuk bakıcısı çocukları seviyorsa emin olun annenize emanet etmiş gibi gönlünüz rahat edecektir. Çünkü içinde çocuk sevgisi olan bir insan çocuk bakımı konusunda hiçbir şeyi yük olarak görmeyecektir. Çocuğunuzu benimseyerek emanetinize sahip çıkacaktır.

4.Deneyimli Olması

Deneyimli çocuk bakıcısı olası bir acil durumda ne yapması gerektiğini bilir.  Bunun dışında, çocuğun günlük yaşamında otorite ve disiplini kolaylıkla elinde tutabilir.

5.Oyun Oynamayı Bilmeli

Gün boyu evden uzakta olan aileler, evde çocuklarının sürekli tv başında vakit geçirmesinden tedirgin olurlar. Bu nedenle çocuk bakıcısının eğlenceli ve kıpır kıpır bir kişiliğe sahip olması önemlidir. Çocukları oyuna teşvik eden, oyunlar bile bir bakıcı her zaman ilk tercih olmalıdır.

6.Eğitimli Olması

Günümüzde artık eğitimli çocuk bakıcısı bulmak daha kolay. Bebek bakıcısı olmak isteyen adaylar için Halk Eğitim Merkezlerinde sertifikalı eğitimler düzenlenmekte olup, bir çok aile tarafından bu şekilde eğitimli insanlar tercih edilmektedir.

7.Sabırlı Olması

Yaşamın en hareketli ve meraklı dönemini yaşayan çocuklar için sabırlı bir bakıcı olması çok önemlidir. Kimi zaman anne babaların bile tahammül sınırının zorlandığı bu süreçte sabırlı bakıcının önemi daha da artmaktadır.

8.Annelik Deneyimi Olması

Anneliği tatmış ve bu konuda tecrübelere sahip olan bir bakıcının sizinle empati kurması daha kolay olacaktır. Çocuğunuza yaklaşımı ve şevkati de diğer bakıcılara nazaran daha çok olacaktır.

9.Temizliğe Önem Vermesi

Sağlıklı olmanın ilk adımı temiz olmaktan geçer. Bu nedenle hem kendisi hem de çocuğunuzun bakımında hijyen kurallarını yerine getiriyor olması önemlidir.

10.Sigara Kullanmaması

Her ne kadar bu bakıcının kendi sağlığını tehdit ediyor gibi görünsede, pasif içici konumunda bebeğinizin sağlığını olumsuz etkileyecektir. Balkonda sigara içerim dese dahi kesinlikle sigara içen bir bakıcı ile çalışmamalısınız.

SONUÇ:

Sizlere bu yazımızda Bakıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 10 tavsiye de bulunduk. Her ne kadar bu tavsiyelere dikkat etseniz de, çocuğunuz ve bakıcı arasındaki ilişkiyi titizlikle takip etmelisiniz. Çocuğunuzda ortaya çıkan ani huzursuzluklar ve psikolojik değişikliklerde ihmal etmeden bakıcınızı değiştirmelisiniz.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın