YAŞAM DİYARI

Behçet Hastalığına Dikkat Edin

Behçet Hastalığına Dikkat Edin

Behçet hastalığı ağız ve genital bölgede aft adı verilen yara şeklinde , gözde iltihap şeklinde, deride ise doku bozukluğu olarak kendini gösteren bir hastalıktır. Behçet hastalığı Türk Doktoru Hulusi Behçet tarafından tanımlandığı için onun soy ismiyle anılır. Bu hastalığın belli bir yaş sınırlaması yoktur ancak çocuklarda nadir görülürken yetişkin grupta sıklıkla görülür. Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülür. Herhangi bir bulaşı özelliği yoktur.

Behçet hastalığı ipek yolu üzerindeki ülkelerde ( Akdeniz, Uzakdoğu ve Ortadoğu) daha fazla görülür bu yüzden bu hastalığa ipek yolu hastalığı da denilmektedir. Behçet hastalığının belirgin bir nedeni yoktur. Ağız bölgesine ve vücuda yerleşen mikropların neden olduğu düşünülmektedir.

AĞIZ BÖLGESİNDE:

Behçet HastalığıAğız bölgesinde tekrarlayan aftlar behçet’in olmazsa olmazıdır. Aft en erken ve en belirgin belirtisi olarak bilinir. Aftlar ağız bölgesinde düzensiz olarak ortaya çıkarlar ve birden fazla görülebilirler. Agız bölgesinin dil, dudak ve yanak kısımlarında sıklıkla görülür. Başlangıçta toplu iğne başı kadar olup ortası beyaz kenarları kızarık ve ağrılıdır. İlerledikçe büyür ve ağrısıda artar daha sonra sönmeye başlar ve küçülerek kaybolur. Başlama ve bitme süresi kişinin bağışıklık sistemine ve afta yönelik ilaç kullanmasına göre değişir. Bu süre genellikle 1-4 hafta arasında değişir.

GENİTAL BÖLGEDE :

Genital bölgedeki ülserler  ağız bölgesindeki aftlara benzerler. Genital ülserlerin  ağız bölgesindeki aftlardan farkı ise iz bırakarak iyileşmesidir. Ayrıca genital ülseri erkekler kadınlara oranla daha ağır geçirirler. Genital ülserler kadınlarda farkedilmeyebilinir sessiz gelişir. İyileşme süresi 10 gün ile 4 hafta arasıdır.

DERİDE:

Deride behçet hastalığıDeri üzerinde nohut büyüklüğünde ağrılı  kızarıklıklar olarak görülür.  Bu belirtiler hastalığın başlangıcında veya seyri sırasında görülür. Bulunduğu yerde leke bırakarak iyileşir.

EKLEMLERDE:

Bu hastalık  eklemlerde ağrı ve iltihaba neden olur. Diz ve ayak bileğinde şişmeler ve tutulmalar, hareket kısıtlıkları görülür.

TANI

Behçet hastalığının belirgin bir labaratuvar bulgusu yoktur. Genellikle kişide gözle görülen belirtiler doğrultusunda tanı konulur. İlk ortaya çıkan belirtileri ise ağızda aft, genital bölgede ülser ve göz tutulumu ( gözdeki dokularda alevlenme şeklinde olur) dur. Kesin tanı koyabilmek içinde ağızda aftları görülmesi gerekir. Bu belirtilerden göz tutulumuna dikkat etmek gerekir ilerlerse körlüğe kadar götürebilir. Başlangıçta tek gözde başlar ve sonra diğer gözede yayılır. Diğer tanı yöntemide paterji testidir. Bu test deriye yönelik bir testtir. Kişinin ön kol derisine iğne batırılır ve derinin reaksiyon vermesi beklenir. Bu raksiyon ise 48 saat içinde deride 1-2 mm lik bir şişme ve sertliğin oluşmasıdır. Bu şişlik ve sertlik oluşursa hastalık var demektir.

TEDAVİ:

Hastalığa özgü kesin tedavi rejimi yoktur.Behçet hastalığının iki türlü tedavi şekli uygulanır.Tedavi  şekli sistemik veya lokal olabilir.Tedavi şekli  kişide gözlenen belirtilere göre değişiklik gösterir.lokal tedavi daha çok ağız ve genital bölgeye yönelikken sistemik tedavi ise tutulumlara yöneliktir. Lokal tedavide kremler, gargaralar ve spreyler kullanılır. Sistemik tedavide ise tutulmanın olduğu bölgeye yönelik tedavi yapılır.

 

 

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Nermin Atıcı dedi ki:

    zor bir hastalık Rabbim tüm hastalara şifa versin

    1. admin dedi ki:

      Rabbim bütün hastalarımıza şifalar versin..

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın