YAŞAM DİYARI

Buralara uğramadan Mersin’den gitmeyin

Buralara uğramadan Mersin’den gitmeyin

Akdeniz Bölgesinde, Mersin-Silifke yolu üzerinde bulunan Narlıkuyu ilçesi yakınlarında iki önemli karstik çukur bulunmaktadır.

cennetcehennem.cukuru.mersin.yasamdiyari

Astım Mağarası

Cennet çukurunun 300 m. güneybatısındadır. İçine helezonik demir bir merdivenle inilir. Birbirine bağlantılı, toplam uzunluğu 200 metreyi bulan galeriler çok ilginç şekilli dev sarkıt ve dikitlerle süslüdür.
Mağaranın astımlılara iyi geldiğine inanıldığı ve içinde dilek tutulduğu için Astım – Dilek Mağarası denmiştir. Dilek dileyenler bu yüzden ağaç dikip, mevcut ağaçlara da bez bağlarlar.

Cennet-Cehennem_magarasi_yasamdiyari

Cehennem Çukuru

Cennet çukurunun yakınlarındadır. Çukurun içerisinde oluşmasını sağlayan bir akarsu vardır. Dik ve dar olduğu için tabanına inmek zordur. Dağcı ipi veya esnek merdivenle inilir.

Mitolojiye göre;
Zeus, alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon’u buradaki bir kavgada yendikten sonra, onu Etna Yanardağı’nın altına sonsuza dek kapatmadan önce bir süre Cehennem çukurunda hapsetmiştir.

cennet.cukuru.mersin.yasam.diyari

Cennet Çukuru

Akarsu yüzeyinde oluşmuştur. Bu obruk Cehennem Çukurunun taban yüzeyinden geçmektedir. Obruk tabanına inen merdivenli yolun bitimine yakın bir yerde, Hellenistik dönemden kalma bir Zeus Tapınağı vardır. Merdivenli yolun da bu dönemden kaldığı sanılmaktadır. Rahatlıkla obruğun tabanına kadar inilir. Bu yüzeyin zeminle kontakt yerinde, yeraltından geçen akarsuyun sesleri, kolaylıkla duyulabilmektedir.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın