YAŞAM DİYARI

Cevizin Faydaları

Cevizin Faydaları

Cevizin faydaları saymakla bitmez. Hem çerez olarak, hem de kimi yemeklerin içinde rahatlıkla kullanılabilen cevizi tüketmek için birçok nedeniniz var…

Öncelikle belirtelim ki, ceviz ağacı oldukça koyu ve geniş bir gölge sağlayıcıdır. Eğer uygun bahçeniz varsa ya da yakınlarınızda uygun bir yeşil alan veya park varsa, bir ceviz fidanı dikmeyi düşünebilirsiniz; çünkü hem meyvesinden ve gölgesinden yararlanabilir, hem de kuşlara bir yuvaya vesile olabilirsiniz.

Gelelim cevizin faydalarına… İçeriğindeki omega üç sayesinde kalp hastalıklarına karşı koruyucu özelliği olan ceviz, kolesterolün dengelenmesinde de önemli bir role sahip. Ayrıca kan ve damar sisteminin iyileştirilmesi için de ceviz doğal bir ilaç görevi üstleniyor. Barındırdığı magnezyum sayesinde ise safra taşı oluşumunun önlenmesinde önemli bir besin kaynağı.

Manganez ve bakır içerdiği için, özellikle sigara ve alkol tüketen, sağlıksız beslenenlerin günde en azından birkaç tane tüketmesi öneriliyor. Antioksidan özelliği sayesinde kanseri önleyici olarak kabul edilen ceviz, kemiklerde yitirilen minerallerin kaybını yavaşlatarak özellikle orta yaş ve üstü için de ayrıca tavsiye ediliyor. Doyurucu özelliğinden ötürü de, kilo vermek isteyenlerin sağlıklı bir şekilde rejimlerini sürdürebilmeleri için düzenli olarak tüketmeleri hatırlatılıyor. E vitamini deposu olan ceviz, çalışanların ve öğrencilerin dikkatlerini toplayabilmeleri için de günlük olarak atıştırmalık olarak önerilen bir meyve. Ayrıca sedef ve egzama gibi sorunları da önleyici özelliği bulunuyor.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın