YAŞAM DİYARI

Çileğin Bilinmeyen Faydaları

Çileğin Bilinmeyen Faydaları

Çileğin Bilinmeyen Faydaları

Çilegin FaydalarıÇilek meyvesi yazın gelmesiyle artık tezgahlarda kendisini göstermeye başladı. Hem görsel olarak hem de tat olarak çok güzel bir meyve olan çilek hakkında neler biliyoruz peki??? Aslında bir çok faydasını bilmediğimiz bu meyveyi sadece lezzeti için tüketiyoruz. Fakat bu makalemizden sonra artık çilek hakkında ki bütün bilgilere sahip olacak ve  çileğin faydasını bilerek bu lezzetli meyveyi tüketmeye devam edeceksiniz.

Çilek Latince de “Fragaria  Ananassa” olarak ve 10 fazla çeşidi olan bir meyve olarak da bilinmektedir. Fakat yazın tezgahları süsleyen, dolaplarımızın vazgeçilmezi bu meyveyi bizler sadece tadı ve büyüklük türleri olarak bilmekteyiz.

Çilek meyvesi dünya geneline bakılınca da kendinden çokça bahsettiren popüler bir meyve olarak yerini almıştır. O zaman bizde konuyu çok uzatmadan bu harika tadın faydalarından sizlere bahsedelim.

  • İlk olarak çilek meyvesinin C vitamini bakımından ne kadar zengin olduğunu belirtmek isteriz. 8 tane çilek yiyerek vücudumuzun 1.5 kat vitamin eksikliğini tamamlamış oluruz. C vitamini deyip geçmeyin . C vitamini kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yine enfeksiyon ve virüslerle savaşmaya yardımcı olan vitamindir. Ve çilekle bu  vitamini karşılamak mümkün.
  • İspanya da Salamanca Üniversitesinin yaptığı bir çalışmaya göre çileğin Kolesterole iyi geldiği ve çilek yemenin kolesterol seviyesini düşürdüğü  tespit edilmiştir. Araştırmalarda çileğin kolesterolü nasıl düşürdüğü de tespit edilmiştir. Buda  çileğe kırmızı rengini veren “antosiyonin”  adında ki bir pigmentten meydana gelmektedir.
  • Hastalıklara karşı vücudumuzun direncini artıran, kansere karşı bizi korumaya yardımcı olan, Alzheimer riskini azaltmaya yardımcı olan, kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı bizi koruyan, yaşlanmaya karşı birçok sorunu önleyen antioksidanların çilek meyvesinde bol miktarda bulunduğu da tespitler arasında yerini almıştır. Yapılan araştırmalara göre çilek meyvesi antioksidan  bakımından en zengin 50 yiyeceğin  arasına girmiştir. Bunun için vücudumuzda ki bir çok hastalıkla savaşmamıza yardımcı olmaktadır.
  • Çilek meyvesi bulunduğu antioksidanlarla kansere karşıda bizleri korur. Kanser riski bulunan kişilerde de bu riski azaltmaya yardımcı olur.
  • Çilek kalp ve damar sağlığıyla oluşan rahatsızlıklarda da bizleri bulundurduğu antioksidanlar sayesinde koruyor. Çileğin içeriğinde bulunan oksidatif strese karşı koruma sağlayarak bu rahatsızlıklardan bizi koruyor. Eğer düzenli olarak kullanırsak ve ciddi anlamda hastalıklar ilerlemediyse bu rahatsızlıkları engelleyebiliyor.
  • Çilek diyabete karşıda bizleri korur. Diyabette tatlı yiyecek içecekler yasaktır hatta çileğinde yasak olduğu bilinir fakat bu yanlış bir tespittir. Çilek 1 kase kadar tüketilirse diyabet hastaları için sıkıntı olmaz ve diyabet hastaları için iyi bir atıştırma olarak da bilinir.
  • Çilek lifli yapısından dolayı uzun süre tok kalmamızı ve daha az karbonhidrat tüketilmesini sağlar bundan dolayı da diyet yapan kişilerin ve diyabet hastalarının 1 kaseden fazla olmayacak şekilde haftada 3-4 kez kullanmaları aslında zararlı değil faydalıdır.
  • Çilek meyvesi cilt güzelliğine de yardımcı olur. İçerisinde bulundurduğu yüksek miktarda ki C vitamini cilt kuruluğunu ve önceden ortaya çıkan kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur. Çilek maske olarak yüze uygulandığında da çilleri yok etmeye yardımcı oluyor.
  • Çilek meyvesi içeriğinde kemik yapısını koruyan enzimlerin üretiminde kullanılan manganez minarelini içerir bu şekilde de kemik sağlığına faydalı bir yiyecektir.

DİKKAT: Fazla çilek yemek ise bazı kişilerde sorun haline gelebilir. Örneğin çileğe alerjisi olan bir kişinin mümkün oldukça çilek meyvesini tüketmemesi gerekir. Mesane ve böbrek taşı sorunlarında da çileğin kullanılması çok fazla hatta bazen hiç önerilmeyebilir. Lütfen yazımızı tam okumadan söylediklerimizi uygulamayın  önce doktora gitmeniz ve doktorun söylediklerini yapmanız gerekmektedir.

Önce Sağlık Diyoruz ve Sağlıklı Günler Diliyoruz…

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın