YAŞAM DİYARI

Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Çağımızın en etkili kitle iletişim araçları arasında yer alan televizyon çocukları büyük ölçüde etkiliyor. Televizyonda çocukların izlemiş olduğu programlar çocukların yaşına, gelişimine, ailesel ve çevresel faktörlerine göre farklılıklar göstermektedir. Televizyonun olumlu etkisi kadar olumsuz etkilerinin de olduğu görülüyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus çocuğa bilinçli televizyon izletmekten geçiyor.

Çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar incelendiğinde çocukları 18. aydan sonra televizyondan gelen uyaranlara kısa süreli de olsa ilgi gösterdiği görülüyor. Fakat çocukların “izleyici” olarak tanımlanmasının ortalama 2.5 yaşlarından itibaren olduğu görülüyor.

Bu yaş grubundaki çocukların ilgisinin hızlı efektlerle değişen sahnelerin olduğu çizgi filmlerin olduğu göz önünde tutulduğunda, bu yapıtları “taklit” eden ve bu yapıtlardan öğrenen çocukların hayatında çizgi filmlerin önemini görüyoruz.

ÇİZGİ FİLM KARAKTERLERİ ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

Yapılan araştırmalara göre çizgi film karakterleri gerçek zanneden ve bu karakterlerden  korkan, yine bu karakterlerin ortaya çıkacağını zannederek korkulu gözlerle arayan ve onların büyüsel güçlerini kendilerinde mevcut olduğunu düşünen çocuklar var.

Bu çocuklara bakıldığı zaman dış dünyaya dair gerçeklik duygularını koruyamadıkları gözlemleniyor. Gününün çoğunu bu karakterleri anlatmakla geçiren çocuklar bu karakterlerden oldukça fazla etkileniyor. Buradaki en büyük tehlike çocuğun çizgi film karakterleri gibi bende ölümsüzüm düşüncesine kapılmasıyla başlıyor. Bu düşünceye kapılan çocuk camdan atlayabiliyor veya eline geçirdiği bir bıçağı kendisine saplayabiliyor. Belli bir süreden sonra bu düşünceler çocukta takıntı haline gelebiliyor. Bazende çocuklar bu karakterlerin kendisine zarar vermesinden korkabiliyor.

Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Çocuk sevimli bir maske giydirmiş ve oldukça masum görünen “Tom ve Jerry“yi izlerken şiddeti bilinç altına alıyor. Gizli veya açık şiddet gösterileri izleyen çocuk olumsuz etkileniyor.

İzlediği çizgi filmden etkilenen çocuk saçma olduğunu bilse de bu karakterlerden korkabiliyor. Bu korku ile birlikte çocuklar yalnız yatarken veya tek başına olduklarında korkabiliyor. Bazı çocuklar ise izledikleri bu çizgi film karakterlerini gerçek sanıyor ve her an karşılarına çıkacakmış gibi diğer odaya gitmeye bile korkuyor.

Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Olumlu Etkileri

Tabi ki bütün çizgi filmler korku ve şiddet içerikli değildir. Bakıldığı zaman bazı çizgi filmlerde çocuklar için örnek model oluşturması için kasıtlı kareler vardır. Yerli yapım çizgi filmler içerisinde çocuklarımızın severek izlediği Pepe çocuğa aile bireyleri ile birlikte vakit geçirmesi, iş bölümü yapılması, kardeş ile ilgilenilmesi gerektiği, büyük anne ve büyük babasına karşı saygılı olmanın gerekliliği ile ilgili olumlu bir model oluyor.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus çizgi filmin şiddet içermeyen, cinselliğin ağır basmadığı, kaygı ve korku yaratmayan içeriğe sahip eğitici özellikte olmasıdır.

Aileler çocuklarına çizgi film izletirken seçici olmalı ve özellikle çocuğun bilinç altına subliminal mesaj yerleştirecek çizgi filmleri çocuklarına izletmemelidir.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın