YAŞAM DİYARI

Çocuğa Okul Öncesi Ne Tür Eğitimler Verilmelidir?

Çocuğa Okul Öncesi Ne Tür Eğitimler Verilmelidir?

Çocuğun doğumu ile başlayan ve okul dönemine kadar devam eden dönemde çocuğa verilen eğitime okul öncesi eğitim diyoruz. Evde ebeveynlerin verdiği eğitim, kreş ve anaokulunda verilen eğitimler okul öncesi eğitim kapsamındadır.

Okul Öncesi Eğitim Nedir?

Bakıldığı zaman 0-6 yaş dönemi çocuklar için altın çağı olarak nitelendirilebilir. Çocukların eğitiminin çocuğun okula başlamasıyla birlikte başladığını düşünen aileler çocuklarına okul öncesinde verilmesi gereken bazı temel eğitimleri veremiyor. 7 yaşında okula başlayan çocuk geçen bu süreçte zihinsel, bedensel ve dil gelişimi büyük ölçüde tamamlıyor. Bu nedenle çocuğun okula başlamasını beklemeden gerekli okul öncesi temel eğitimlerin verilmesi gerekiyor. Çocuğa temel eğitimleri vermek için okul çağı beklenmemelidir.

Çocuğa Aile Eğitimi Nasıl Verilir?

0-6 yaş arası dönem erken çocukluk dönemidir. Bu dönem çocuğun en hızlı öğrendiği dönemdir. 0-4 yaş arası dönemde çocuğun beyin gelişimi büyük ölçüde tamamlanmaktadır. Çocuğun bu süreçte yeterli beslenmesi, etkileşimde bulunabileceği ve onun gelişimini destekleyen bir ortamda bulunması gerekir.

Erken çocukluk eğitimi çocuk  gelişiminin başlangıç noktası olarak tanımlanabilir. Bu süreçte çocuk kreş ve anaokuluna verilmeden mutlaka çocuğun gelişimine fayda sağlayacak temel eğitimler verilmelidir.

Bu dönemde eğitim verirken dikkat edilmesi gereken temel hususları şöyle sıralayabiliriz;

 • Çocuğa belli sorumluluklar verilmeli ve seçim yapma şansı tanınmalıdır.
 • Çocuğun dil gelişimini kuvvetlendirmek için hikayeler anlatılabilir, şarkılar söylenebilir.
 • Hareket becerilerin gelişebilmesi için çocuğa uygun imkanlar sağlanmalıdır.
 • Çocuğun keşfederek tecrübe etmesine fırsat verilmelidir.
 • Çocuğa iş paylaşımı ve yardımlaşma gibi  davranışlar öğretilmelidir.
 • Çocuğa değerli olduğu hissettirilmelidir.

Kreş Eğitimi Nedir?

Kreş eğitimi çocuğun fiziksel ihtiyaçlarının, zihinsel, dil, hareket, sosyal psikolojik ve gelişim gibi ihtiyaçlarının karşılandığı ve bir kurumda verilen eğitimdir. Çocuğa verilecek olan kaliteli bir gündüz kreş eğitimi çocuğunuzun gelecekteki başarısını pozitif yönde etkileyecektir. Çocuk temizlik, yemek, uyku ve tuvalet gibi alışkanlıklarını bu süreçte daha  da geliştirecektir.
Çocuklar burada takım oyunları oynamayı, paylaşmayı ve problemlerin nasıl çözeceğini öğrenirler. Yine çocuklar bu süreçte çocuklar çevresi ile diyaloglarını güçlendirirler.

Anaokulu Eğitimi Nedir?

Ana okulu eğitimi ile çocuğa bilgi yüklemenin dışında çocukta var olan yetenekleri ortaya çıkarmak ve gelişimine katkı sağlamak amaçlanır. Burada daha çok çocuğun kişisel gelişimine birebir destek verilir. Çocuklar anaokuluna gittiği zaman kendi aralarında sosyalleşir, kendi aralarında iletişimlerini güçlendirir ve paylaşmayı öğrenirler.

Çocuğa anaokulunda merak duygusunu harekete geçirecek farklı oyunlar oynatılır. Bu oyunlar ile çocuğun toplumsal adaptasyonu geliştirilir.

Kreş ve Anaokulu Eğitimi Çocuğa Neler Kazandırır?

 • Çocuk anne babasından ayrı kalmaya alışır.
 • Bağımsızlık duygusunu kazanmasıyla birlikte kendine olan öz güveni gelişir.
 • Çocuk bu eğitimler sırasında kalem kullanma, kesme, yapıştırma, boyama gibi ince motor becerilerini, koşma, zıplama ve fırlatma gibi faaliyetler ile kaba motor becerilerini geliştirir.
 • Belli bir programa alıştığı için ilkokula başladığında güçlük çekmez.
 • Çocuğun iş birliği yapma duygusu gelişir.
 • Çocuğun hayal dünyası genişler.
 • Çocuk yeteneklerini keşfeder.
 • El becerileri artar.
 • Duyguları gelişir.
loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın