YAŞAM DİYARI

Çocuk Bakıcısı Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Çocuk Bakıcısı Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Çocuk bakıcısı arayan anne ve babalar gözünüzden sakındığınız yavrularınızı bakıcıya emanet ederken çok dikkatli olun. Çocuk bakıcısında olması gereken özellikler nelerdir? Çocuk ne zaman bakıcıya bırakılmalıdır? Bakıcı yatılı mı olmalı yoksa gündüzcü mü olmalı? Bakıcı seçiminde nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı bu yazımızda sizleri bekliyor.

Öncelikle bakıcının hayatını size adamsı ve sizin hayatınızı yaşaması söz konusu değildir. Yine bakıcının da bir özel hayatı olduğu unutulmamalı ve ona göre hareket edilmelidir. Bakıcının en önemli görevi yokluğunuzda çocuğunuz ile ilgilenmek ve yokluğunuzda çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Burada unutulmaması gereken önemli hususlardan birisi de sizin çocuk bakıcısıyla olan iletişiminiz dolaylı yollardan çocuğunuzu da etkileyecektir. Bakıcıyla olana iletişiminiz iyiyse ve bakıcı çocuğunuzu gerçekten seviyorsa bakıcılığı iş olarak görmeyecek ve işini severek yapacaktır.

Öncelikli işiniz çocuk bakıcısı aramak değil, çocuğunuzla kaliteli vakit geçirecek Çocuk Bakım ve Eğitim Uzmanı aramak olmalıdır. Bakıcınızı mesai saatlerinde çocuğunuzla ilgilenecek ve gelişimini destekleyecek bir uzman olarak görmelisiniz.

Bakıcı İçin En Erken Yaş Kaç Olmalıdır?

Çocuğun gelişim aşamaları göz önünde tutulursa en erken bakıcı yaşı 3 yaşından önce olmamalıdır. Fakat bazı zaruri durumlarda anne bebeğinden ilk günlerde dahi ayrı kalmak zorunda kalabilir. 3 yaşından önce bakıcı durumu söz konusu olursa 13’ncü ve 18’nci aylar ile 2,5-3 yaş arasında çok dikkatli olunmalıdır.

Bakıcı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bazı durumlarda aile büyüklerinin çocuğunuza bakması söz konusu olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu aile büyüklerinin çocuğunuza bakmak konusunda gerçekten istekli olması ve çocuğa bakabilecek yeterlilikte olması gerekir.

Evinize yardımcı mı yoksa çocuk bakıcısı mı aradığınızı ayırt etmeniz gerekir. Aradığınız kişi bulaşık, çamaşır ve ev işleri mi yapacak veya bunlarla birlikte bakıcılık mı yapacak buna karar vermelisiniz.

İlk önce çocuğunuzun kendi evinizde ve çocuğun kendi odasında olması çocuğunuzun kendisini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Mümkünse bakıcının yatılı kalmaması daha uygun olacaktır. Gündüzleri anne ve babasından uzak kalan çocuğun akşamları anne ve babası ile vakit geçirmesi anne ve babasının çocukla ilgilenmesi daha doğrudur. İlla bakıcının yatılı kalması söz konusu ise ebeveynlerin akşamları çocuğuna vakit ayırması ve yokluklarını hissettirmemesi gerekir.

Bakıcı seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli hususların başında bakıcının nasıl olması gerektiğine karar verilmelidir. Bakıcının kaç yaşında olacağı ve daha önceden deneyimi olup olmadığı seçim yapmanızda önemli rol oynayacaktır. Bakıcı seçiminde bakıcıda şu özelliklerin olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir;

 • Güvenilir ve dürüst olması aranacak ilk özellikler arasında olmalı.
 • Çocukları gerçekten sevmesi ve bu sevgiyi çocuklara gösterebiliyor olması.
 • Gerçekten sabırlı olması.
 • Çocukla oyun oynamayı sevmesi.
 • Bakıcılığı bir meslek olarak görmesi.
 • Güler yüzlü ve anlayışlı olması.
 • Temizlik ve düzen konusunda hassas olması.
 • Soğukkanlı olması.
 • Aynı anda farklı şeyler takip edebilmeli.
 • Aile yaşantısının düzenli olması.
 • Dakik ve elinin çabuk olması.
 • Sorumluluk sahibi olması.
 • Sabit fikirli olmaması.
 • Sigara içmemesi.
 • Bakıcılığını etkileyecek sağlık sorunlarının olmaması.

Bakıcı İle Görüşmede Nelere Dikkat Edilmeli

Bakıcı adayı ile olabildiğince uzun görüşmeli ve onu iyi tanımaya özen gösterilmelidir. Daha önceki iş tecrübeleri sorulmalı ve çocuk bakımı hakkında ne düşündüğü öğrenilmelidir. Bu görüşmenin belli bölümlerine çocukta dahil edilerek bakıcı adayı ile olan iletişim gözlemlenmelidir. Bakıcının size vermiş olduğu referanslar ile mutlaka görüşülmelidir. Bakıcının ileriye dönük planları sorulmalıdır. Çünkü sık sık bakıcı değişikliği çocuğu olumusuz etkileyecektir. Mümkünse bakıcı evinde ziyaret edilmeli ve varsa çocukları ile olan iletişimi gözlemlenmelidir.

Bakıcı İçin Deneme Süresi

İşe başlayan bakıcının çocuk ile olan iletişimi bu süreçte dikkatli incelenmeli ve ebeveynlerin bakım/iletişim tarzına uygun olup olmadığı tespit edilmelidir. Bu süreçte bakıcıdan beklentilerin ne olduğu iyi anlatılmalıdır. Bakıcıya ev kuralları detaylı olarak anlatılmalıdır.

Bakıcı ile gerekli anlaşma sağlandıktan sonra çocuğun bakıcıya alışabilmesi için günün belli saatlerinde ebeveynlerin evden ayrılması ve çocuğun bakıcıya alışması sağlanmalıdır.

Çocuk Bakıcısı Fiyatları

2018 yılında ortalama çocuk bakıcısı fiyatlarını sizler için bir araya getirdik. Şehirlere göre ortalama 2018 bakıcı Ücretleri listesi aşağıdadır.

 1. İstanbul: Çocuk Bakıcısı : 1.500 TL
 2. Ankara: Çocuk Bakıcısı : 1.285 TL
 3. İzmir: Çocuk Bakıcısı : 1.240 TL
 4. Bursa: Çocuk Bakıcısı : 1.050 TL
 5. Adana: Çocuk Bakıcısı : 1.055 TL
 6. Antalya: Çocuk Bakıcısı : 1.035 TL
 7. Balıkesir: Çocuk Bakıcısı : 900 TL
 8. Gaziantep: Çocuk Bakıcısı :1.215 TL
 9. Kocaeli: Çocuk Bakıcısı : 850 TL
 10. Muğla: Çocuk Bakıcısı : 920 TL
 11. Sakarya: Çocuk Bakıcısı : 1.255 TL
 12. Samsun: Çocuk Bakıcısı : 1.170 TL
 13. Tekirdağ:Çocuk Bakıcısı : 1.135 TL

Üniversiteli Oyun Ablası Ücretleri 2017

 • 1 – 20 Saat    : 30 TL
 • 21 – 30 Saat  : 25 TL
 • 31 – 50 Saat  : 20 TL
 • 51 ve üzeri    : 15 TL

Yabancı dil bilen, lisans mezunu bakıcıların ücretleri 7.000 TL ‘ye kadar çıkabilmektedir. Fransızca bilen, üniversiteli bir bakıcı arıyorsanız vermeniz gereken ortalama ücret 4.500 TL ‘dir.

Yatılı bakıcı ücretleri gündüzlü bakıcı ücretinden şehre göre değişse de yaklaşık 500 TL fazlasıdır.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın