YAŞAM DİYARI

Çocuk Elbisesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Çocuk Elbisesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Çocukların sağlıklı yetişmesi için beslenme kadar çocuklara giydirilen kıyafetlerde çok önemli. Bebek ve çocuk giyimi üzerine alışverişi yapmadan önce bazı kriterlere dikkat etmek çocuğun başta cilt sağlığını korumak için gerekli bir husustur. Çocuk kıyafetleri arasında seçim yaparken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Çocuk Elbisesi Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Çocuk elbisesi alırken çocuğun cilt sağlığı göz önüne alınmalı ve ona göre elbise seçimi yapılmalıdır. Mesela elbisenin yün içerip içermediğine dikkat edilmelidir. Çünkü egzaması olan çocuklarda yünlü ürünler kaşıntıya neden olabilir. Bu sebeple bütün vücuda temas eden elbiseler tercih edilirken elbisenin %100 pamuk olmasına özen gösterilmelidir.

Kimyasal boya kullanılmış elbiseler tercih edilmemelidir. Hava akışı sağlayabilen yumuşak ve esnek kıyafet seçimi yapılmalıdır. Çocuk elbiseleri arasında seçim yaparken elbise üzerinde metal çıtçıt parçalar olmamasına dikkat edin. Elbise üzerindeki dikişlerin sert olmamasına dikkat edilmelidir. Elbise üzerindeki etiketlerin çocuğu rahatsız etmeyecek bölgelerde olması önemlidir. Özellikle alt giyim ürünlerinde etiket kısımlarının bebek bezi üzerinde kalması bebeğin cildinin tahriş olmasını engelleyecektir. Mümkünse etiketli ürünler yerine etiketi baskı yapılmış ürünler tercih edilmelidir.

Çocukları adeta cezbeden baskılı elbiseler kanseri tetikleyebilir. Kıyafetlerde kanserojen maddeler ve azo boyar maddelerin bulunması terleme yoluyla insan vücuduna geçebilir bu da kansere davetiye çıkarıyor. Yaz aylarında koyu renkli elbiseler tercih edilmemelidir. UV koruyucu kumaştan yapılan giysiler tercih edilebilir.

Bebek ve Çocuk Elbiseleri Nasıl Yıkanmalıdır?

Bebek ve çocukların cilt hassasiyetleri göz önüne alındığı zaman kıyafetlerin üzerinde yazan yıkama önerileri dikkate alınmalıdır. Ayrıca bebek 1 yaşına gelene kadar elbiseleri ayrı yıkanmalıdır. Bebek ve çocuk elbiseleri küçük parçalardan oluştuğu için elbiseleri file içerisinde yıkayabilirsiniz böylelikle çorap gibi küçük parçaların makine içerisine sıkışmasını önleyebilirsiniz. Deterjan seçimi de dikkat edilmesi gereken ayrı bir husustur. Lekeli elbiselere lekenin durumuna göre müdahale edilmelidir. Renkli ve beyaz elbiseler kesinlikle ayrı ayrı yıkanmalıdır. Elbiseleri izin verilen en yüksek derecede yıkayın. Yıkama sırasında kullanılan sabun, deterjan, çamaşır suyu, yumuşatıcı ve parfümlerin alerjik olmadığından emin olunmalıdır. Sıvı deterjanlar lekelere daha ve elbiseye daha fazla nüfuz edebileceği için tercih edilebilir. Bebek elbiseleri bebek deterjanı kullanılarak yıkanmalıdır.

Bebek ve Çocuk Elbiseleri Nasıl Kurutulmalıdır?

Kurutma makineleri bakteri oluşumuna neden olabileceği için bebek ve çocuk elbiselerini açık havada kurutmaya özen gösterin. Elbiseleri öğleden önce veya öğleden sonraki saatlerde kurutmayı tercih edin. Bebek ve çocuk kıyafetlerinin kapalı ortamlarda kurutulması iyi bir tercih değildir.

Zaruri olarak çamaşırlar ev içerisinde kurutulacaksa odanın camları açılmalı ve temiz havanın içeri girmesi sağlanmalıdır. Tam kurumamış kıyafetlerde bakteri oluşabileceği gibi kirli havada kurutulan elbiseler çocuğun solunum yollarına zarar verebilir.

Ayrıca yeni alınan bebek kıyafetleri bebeğe giydirilmeden önce mutlaka yıkanmalı ve ütüledikten sonra bebeğinize giydirilmelidir.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın