YAŞAM DİYARI

Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmelidir

Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilmelidir

Çocuğunuz cinsellik hakkında sorular mı sormaya başladı ve siz ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Çocuklara cinsel eğitim verirken nelere dikkat etmek gerekir? Bu sorunun cevabı sitemizde sizleri bekliyor.

Çocuklarda Cinsellik

Çocuklar ebeveynlerine cinsellikle ilgili sorular sorduğunda çoğu zaman ebeveynler kızarak çocuklarını geçiştirme yoluna gidiyor. Çocuğun kendisin keşfetme süresi içerisinde başlayan cinsellik oyunlarla devam eder. Gelen sorular üzerine panikleyen ebeveynler bazen de çocuğun yaşlarından büyük ve soyut kavramlardan bahsederek anlayamayacakları bir dille iyice çıkmaza girebilirler. Çocuk cinselliği ile yetişkinlerin cinselliği karıştırılmamalıdır. Cinsellik çocuğun gelişiminde normal bir süreç olarak değerlendirilir.

Çocuğa Cinsel Eğitim Nasıl Anlatılır?

Burada ebeveynlerin yapması gereken en doğru tutum, bu keşfin  doğal bir süreç olduğunu kabul etmektir. Çocuklarla cinsellik konusunu konuşabilmek için ailede hoşgörü, paylaşım ve güven duygusunun yerleşmiş olması gerekmektedir. Eğer çocuğunuzla iletişiminiz gerçekten iyiyse çocuğunuz çekinmeden sizinle her türlü konuyu konuşabilecek ve soru sorabilecektir.
Çocukta cinselliğin farkı iki yaş itibariyle başlayan bir durumdur. Bu dönem ile birlikte hareketlenen çocuk bezlenme ve tuvalet eğitimi sırasında cinsel organına dokunmaya başlar ve bu dokunuşlarda hoşa giden farklı duyguları keşfetmeye başlar.

Çocuklarda Cinsellik Eğitimi

Başta oyunlarla rastlantısal olarak başlayan bu durum daha sonra bilinçli dokunuşlarla tekrar edebilir. Eğer çocuğun bu davranışı engellenmeye kalkılırsa çocuk bu konuyu daha fazla merak edebilir ve dikkatini bu yöne verebilir. Özellikle de iki yaş çocuğunun inatlaşma özelliği ile bu davranışın pekişmesi sağlanır.  Bu konuda sürekli uyarılarda bulunmanız çocuğun hata yaptığını düşünmesine ve kendisini suçlu hissetmesine sebep olabilir.

Bu davranışın çocukta sürekli görülmeye başladığı gözlemlenirse, çocukta bazı stressel faktörlerin varlığı düşünülebilir .Her ne kadar bu davranışın doğal bir süreç olduğu bilinse de davranışın sıklığı önemlidir. Oyun arkadaşı bulamayan ve sıkılan çocuk sürekli engellemenin de vermiş olduğu baskı ile birlikte sıkça bu davranışta bulunabilir. Böyle bir durum tespit edilmesi halinde ebeveynlerin gerekli önlemleri alması gerekir. Özellikle uyku döneminde bu davranışın arttığı gözlemlenebilir. Bu durumda ebeveynlerin çocuğun uykusu gelmeden çocuğu yatırmaması ve çocuk uykuya dalana kadar yanında olması önemlidir.

Çocuğun bu konu hakkında bilgi edinmek istediği yaş grubu 3-4 yaş grubudur. Bu yaş gurubunda cinselliği öğrenmek isteyen çocuk farklı sorular sorabilir. Çocuk ebeveynlerine bu konu hakkında soru sorduğunda soru yöneltilen ebeveyn çocuğa cevap vermelidir. Örneğin bir erkek çocuk annesine bir soru sorduğunda babana sor gibi bir yönlendirme yapılırsa çocukta olumsuz bir izlenim bırakabilir.

Çocuktan gelen bebekler nasıl doğar, ben nasıl doğdum, arkadaşlarım neden ayakta tuvaletini yapıyor sorularına kesinlikle cevap verilmeli ve bu sorular yanıtsız bırakılmamalıdır. Kadın ve erkek bedenlerini çocuk cinsel eğitimi kitaplarından birlikte inceleyebilirsiniz. Cinsel organları bilimsel isimleri ile çocuğa tanımlayabilirsiniz

Çocuk beklenmedik bir soru sordu ve bu soruya şaşırdıysanız, soruya cevap bulamadıysanız bunu hissetmemesine özen gösterin. Çocuğun sizin tepkilerinizi dikkatle izlediğini unutmayınız. Doğal davranışlarınız ve rahat açıklamalarınızla cinselliğin normal bir süreç olduğunu öğrenecektir. Çocukların oyunlarda arkadaşları ile birlikte birbirlerinin cinsel organlarını tanımaya çalıştıklarını görebilirsiniz.

Çocuğun Cinsel Eğitimi İçin Geç Kalmayın

Oyunlarında çocukların karı- kocacılık, sevgili olma, öpüşme gibi davranışları sizi şaşırtabilir. Bu duruma tepkinizi kızarak ve azarlayarak göstermemelisiniz. Bunun yerine çocuğa arkadaşı ile nasıl oyun oynaması gerektiğini anlatma yoluna gitmelisiniz. Özellikle çocuğa cinsel organının özel olduğunu gerekli durumlarda sadece doktora ve ebeveynlerine gösterebileceğini anlatın. Çocuk anne babasının cinsel yaşamını merak edebilir ve hatta ebeveynlerini gizlice izleme yoluna gidebilir bu durumda cinsel yaşamla ilgili bilgi vermek yerine bunun anne babaya özel olduğunu ifade etmek yararlı olacaktır. Detaylı bilgi vermek çocuğun kafasını karıştırabilir.

Evde büyük kardeşlerin çıplak dolaşılmaması, birlikte banyoya girilmemesi ve birlikte yatmaması gerekir. Ebevenlerin cinsel yaşamının gizliliğine büyük önem vermesi gerekir. Çocuğun yanında anne ve babanın birbirlerine sarılmasının ve öpmesinin bir sakıncası yoktur. Bu davranış anne ve babanın birbirini sevdiğini gösterir ve çocuğun gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Çocukla olan sağlıklı iletişim cinsel eğitim verirken olumlu etki yaratacaktır. Çocuğa zamanında cinsel eğitim verilmemesi sonucunda çocuk bu merakını farklı yollardan gidermeye çalışabilir. Bu da çocuk üzerinde olumsuz etkiler bırakacaktır ve bu yanlış öğrenme olacaktır. Çocukluk döneminde sağlıklı atlatılan bir cinsel gelişim ergenlik  ve yetişkinlik dönemindeki cinselliğin temelini oluşturacaktır. Ergenlik döneminden önceki cinsel bilgilendirmeler de büyüme sürecindeki çocuk için çok önemlidir.

Çocuğunuza cinsel eğitim verirken zorlanıyorsanız mutlaka bir uzman desteği alabilirsiniz.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın