YAŞAM DİYARI

Çocuklara Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Bıraktırılır ?

Çocuklara Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Bıraktırılır ?

Çocuklar neden parmak emer? Çocuğun parmak emmesi zararlı mıdır? Çocuğun parmak emmesi nasıl önlenir? Bu soruların cevabı için yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Çocuklar Neden Parmak Emer?

Çocuklarda görülen parmak emme davranışı çocuğun anne karnında geliştirmiş olduğu ve doğduktan sonra da fizyolojik ihtiyacı için devam ettirdiği bir reflekstir. Çocuklarda bu davranış 3-4 yaşlarına kadar görülebilir. Bebeklerin çoğunluğu baş parmaklarını emer. İlk başlarda rahatlamaya yönelik olan bu davranış zamanla annenin olmadığı durumlarda çocukların kendilerini sıkıntılı  hissettiği her durumda ve uykuya geçiş sürecinde karşımıza çıkabilir.

Çocuğun için anne göğüsünün yerini tutan parmak emme alışkanlığından vazgeçmek, ilerleyen dönemlerde pek de kolay olmamaktadır. Bebekle kurulan ilişkinin duygusal kalitesi, ihtiyaçlarının doğru anlaşılması ve zamanında karşılanması bu ilişkiyi güçlendirecektir.

Çocuğun gelişim dönemine ait olmayan parmak emme gibi davranış problemleri çocuğun ailesinde veya arkadaş çevresinde yaşadığı huzursuzluğun, baskı ya da şiddetin bir göstergesi olabilir. Bu davranış 5 yaş ve üzeri dönemdeki bir çocuklarda görülüyorsa artık problem davranışa dönüşmüş demektir.

Parmak Emme Alışkanlığı Nasıl Bıraktırılır?

Ebeveynler parmak emmenin zararsız bir davranış olduğunu bilmelidirler. Bebeğinizi normal beslenme zamanlarında emzirilmelidir. Bu süreçte bebeğin parmak emmesine de izin verilmelidir.  Parmak emen çocuğa caydırıcı cezalar verilmesinden kaçınılmalıdır. Çocuğa karşı aşırıya kaçan baskıcı tutumlar izlenmemeli ve çocukla iletişim kuvvetlendirilmelidir. Çocuk parmak emdiği zaman dikkatini başka yöne çekecek aktiviteler yapılmalıdır.  Sürekli parmak emme alışkanlığı olan çocuklarda psikolojik sorun ve gerginliğin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Özellikle uykuya geçiş sürecide çocuğun yanına sevdiği oyuncakların konulması çocuğu rahatlatacaktır. Parmağını emen çocuğu küçümsemek ve bu davranışından dolayı çocuğu utandırmak çocuğu parmak emmesinden vazgeçirecek bir yöntem olarak kullanılmamalıdır. Çocuk ile inatlaşma yoluna gidilmemelidir. Çocuğun olumlu davranışlarına dikkat çekilerek sözlü övgüler ve teşvik edici küçük ödüller vermek çocuğun bu gibi davranışlardan kurtulması için daha uygun birer çözüm yoludur.

Çocuk genellikle yalnız kaldığında ve kendisini sıkıntılı hissettiğinde bu davranışa yönelebilir. Elinizden geldiği kadar çocukla kaliteli vakit geçirmek ve iletişim kurma iyi bir çözüm yoludur.

Çocuğun yaşı ilerledi ve bütün çabalarınıza rağmen çocuk parmak emme alışkanlığını bırakmadıysa bir uzman yardımı almalısınız.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın