YAŞAM DİYARI

Çocuklarda Adım Adım Öfke Yönetimi

Çocuklarda Adım Adım Öfke Yönetimi

Çocuklara öfke kontrol eğitimi nasıl verilmedir sorusunun cevabını arıyorsanız doğru adrestesiniz. Öfke doğumdan ölüme kadar olan süreçte tanımlanan 7 duygudan birisidir. Öfkenin kontrolden çıkması durumunda saldırganca tutumlar ortaya çıkabilir. Bu durum neticesinde çevreye ve eşyalara zarar verme durumu gözlemlenebilir. 0-3 yaş dönemindeki çocuklarda geliştirilmesi gereken becerilerden biri de öfke kontrolüdür.

Evlilik ve Çocuk Terapisti Uzman Psikolog Ramazan Şimşek’e göre bu yaş aralığında ortaya çıkan öfke durumlarında öfkeli çocuğa hiç müdahale etmemek gerekiyor. Şimşek’e göre çocuğun kendisine ve çevresine zarar verebileceği eşyaları alıp sakin kalmak en doğru tutumdur. Çocuk 3 yaşına geldikten sonra yaklaşımlarınız değişmelidir. Şimşek “Öfkesini yönetmeyi öğrenen çocuk güçlü olmayı da öğrenir.” diyor.

Çocuklarda Öfke Kontrolü İçin 5 Temel Adım

  • Sakin Model Olmak

Ebeveynler olarak sizi sinirlendirecek birçok durum ile karşılaşmanız mümkündür. Sakin bir model olmak bu durumda en önemli adımdır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda sizin durum ve davranışlarınız çocuğa rol model olmak için çok önemli bir fırsattır.

  • Yer Değiştirmek

Çocuğunuzun öfkelendiği durumlarda onunla iletişime geçmeyin. Mutlaka bulunduğunuz mekandan uzaklaşın. Kendisine sakinleştiğinde iletişime geçeceğinizi söyleyin. Aşırı tepki vermesi ve fiziksel müdahalede bulunması durumunda çocuğunuz kaç yaşındaysa o kadar dakika güvenli bir odada beklemesini söyleyin. Öfkenin bulaşıcı bir durum olduğu unutulmamalıdır.

  • Sağlıklı İfade

Çocuk kişilere ve çevresindeki eşyalara zarar vermeden, bağırabilir, ağlayabilir, kendisini sıkabilir, bir yastık veya kum torbasına vurabilir. Bu çocukta öfkenin sağlıklı bir şekilde dışarı vurulmasını sağlayacaktır.

  • Duyguları Tanımak

Duygular yaşandığında yüzümüzün aldığı halleri fotoğraflayarak çocuğunuzun odasına veya evinizin bir köşesine asabilirsiniz. Böylece ona duyguları tanımayı öğretin ve ondan yaşadığı duyguyu size göstermesini öğretin. Yapacağınız bu eğlenceli çalışma ile çocuğunuzun zeka gelişimine de katkı sağlamış olursunuz.

  • Sakinleşme Tekniklerini Öğretmek

Çocukların sakinleşmesi için uygulanacak en güzel tekniklerden birisi “3 + 10” tekniğidir. Bu tekniği uygularken normal şartlarda vücudun nasıl tepki verdiğini çocuğunuza anlatın. Yüz ifademizin değişmesi, yumruk sıkmak, burundan hızlı hızlı nefes almak gibi davranışların öfke öncesi sinyaller olduğunu ve bunları hissedince 3+10 tekniğini uygulamamız gerektiğini uygulayarak gösterin.” Tekniğin ilk aşaması 3 kere derin nefes almak ile başlar.  3 kez derin ve uzun alınan nefes yine yavaş ve uzun verilir. “Yürüyen bir merdivenin ya da asansörün inip çıkmasını örnek vererek anlatmak onların daha kolay anlatmasını sağlayacaktır.” Bundan sonra içerisinden yavaşça 1′ den 10′ a kadar sayması gerektiğini öğretin. Bu tekniği hatırlatmak ve göstermek için çocuğunuzun odasına veya çocuğun kullandığı ortamlara yazılı ve görsel olarak asın. Bu tekniği öğrendiğinde çocuğunuzun kendiliğinden sakinleştiğini göreceksiniz.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın