YAŞAM DİYARI

Çocuklarda Kistik Fibroz Hastalığına Dikkat

Çocuklarda Kistik Fibroz Hastalığına Dikkat

Kistik Fibrozis hastalığı nedir? Kistik fibrozis tanısı nasıl konulur? Kistik fibrozis nasıl tedavi edilir. Çocuklarda çok sık görülen Kistik fibrozis hastalığı hakkında bilmemiz gerekenleri sizler için anlattık.

Kistik Fibrozis Hastalığı Nedir?

Ailevi geçiş yani kalıtsal gösteren Kistik Fibrozis hastalığı beyaz ırkın en sık karşılaştığı ölümcül sonuçlar doğuran bir hastalıktır. Türkiye’de yaklaşık 3000 bebekte bir görülen Kistik fibrozis hastalığı akraba evliliklerinin artmasıyla birlikte daha da artabilir. Önceki yüzyılın başında ölümcül boyutta seyrederken, hastalık hakkındaki bilgilerin artmasıyla birlikte hastaların yaşam süresinde belirgin uzama kaydedilse de halen hastalığın kesin bir tedavisi yoktur.

Hastalarda görülen genetik bozukluk, hücre zarındaki su ve tuz geçişini etkileyerek solunum yolları, pankreas, mide barsak sistemi ve ter bezleri başta olmak üzere vücudun tüm salgı sistemlerini etkiler.

Vücutta salgılanan sıvı içeriğinin bozulması ile birlikte akciğerlere dirençli enfeksiyon ajanlarının kolayca yerleşmesine sebep olur. Bu da müzmin bir iltihaba ve akciğerlerin uzun dönemde haraplanmasına yol açar.

Kistik Fibrozis Tanısı Nasıl Konulur?

Çocuk öpüldüğünde dudakta tuz tadı kalıyorsa çocuğunuzda Kistik Fibrozis olma ihtimali çok yüksektir. Ebeveynler çocuklarını öptüğü zaman bunu rahatlıkla fark edebilirler. Hastalığın tanısı için mutlaka çocuğa ter testi yapılmalıdır.

Kistik Fibrozis hastaların %80’ine 5 yaşından önce tanı konulurken, hastaların geri kalan %10’una ergenlik dönemine kadar tanı konulmaktadır. Gerek tipik, gerekse tipik olmayan ve hafif klinik şekillerde yaşam süresinin uzaması ile hastalarda tanının gecikebilmesine ve hastalığın seyri ve tedavinin etkinliği açısından sorunlar oluşturmaktadır.

Ter bezi fonksiyonlarındaki sodyum ve klor iyonlarının emilmesinde görülen anormallik, Kistik Fibrozis için ter bezi testinin tanımlayıcı bir test olarak kabul edilmesini sağlamaktadır. Kistik Fibrozis’li hastaların terinde sodyum klorürün artmış olması ve tanıda bunun, ilk tanımlanan ve halen geçerli bir test olması nedeniyle özel bir önemi vardır.

Kistik fibrozis Nasıl Tedavi Edilir?

Kistik Fibrozis tanısı konulan hastalarda akciğer enfeksiyonlarının sık görülmesi ve diğer belirtilerin ortaya çıkması durumunda uzman doktora başvurulmalı ve önerilen antibiyotik tedavisine yine önerilen miktarda, şekilde ve sürede devam edilmelidir.

Çocuğun kızamık hastalığı ve su çiçeği gibi önemli hastalıklar geçirmesi halinde derhal doktora başvurulmalıdır. Hastalık tanısı konulan çocuklar okullarına devam edebilir ve sportif faaliyetlere katılabilirler. Kistik fibrozis tanısı konulan çocuklar ağır kuvvet gerektiren işlerden uzak durmalıdır. Ayrıca bu çocukların bulunduğu ortamların tozsuz ve dumansız olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Kistik fibrozis tanısı konulan çocukların bağırsak emiliminin normal olmaması, metabolik hızın fazla olması, enerji kayıplarının fazla olması, kronik enfeksiyonları nedeniyle negatif enerji dengesi söz konusudur. Bu sebeple hastaların diyetleri düzenlenirken normal enerji miktarının %120-150’si göz önüne alınarak düzenlenmelidir. Enerjilerinin %15-20’si protein, %45-50’si karbonhidrat, %35-40 yağ içermesi gerekir.

Yağda eriyen vitaminler diyete arttırılmış dozlarda eklenmelidir. Kistik fibrozis hastaları terle aşırı tuz kaybettiklerinden, tuz eklenmeli ve sıcak mevsimlerde miktarı arttırılmalıdır. Ayrıca pankreas yetersizliğinden dolayı pankreas enzim tedavisi uygulanır. Yeterli kilo alamayan hastalarda, gece boyunca beslenmeleri amacıyla bağırsak içine beslenme önerilir.

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın