YAŞAM DİYARI

Çocuklarda Öfke Kontrolü Sağlama Teknikleri

Çocuklarda Öfke Kontrolü Sağlama Teknikleri

Çocuklarda öfke kontrolü nasıl sağlanır? Çocuklarda öfke kontrolü eğitimi nedir? Çocuklarda öfke kontrolü tedavisi nasıl yapılır? Çocuklarda yaşlara göre öfke kontrolü nasıl sağlanır?

Öfke Kontrol Bozukluğu Nedir?

Sevgili takipçilerimiz anne ve babaların çaresiz kaldığı zamanlardan biriside çocuklarının öfke kontrol bozuklukları ile başa çıkamadığı zamanlar olarak karşımıza çıkıyor. Çocuklar istedikleri şeyler olmayınca veya yapılmayınca isteklerini yaptırmak için farklı tepkilere başvurabilirler. Bu tepkilerin başında bağırma, ısırma, vurma ve bir şeylere zarar verme durumları gelebilir.

Çocukların sevmediği ve duymak istemediği cevapların başında “hayır” cevabı gelir. Hayır cevabı ile karşılaşan çocuğun öfkesinin artması sıkça karşılaşılan bir durumdur. Böyle bir durumda çocuğa aynı ölçüde tepki ile yaklaşıp karşılık vermek yapılabilecek en büyük yanlışlardan birisidir.

Sevinç, üzüntü, şaşırma ve korkma gibi temel bir duygu olan öfke, kalp çarpması, yüzde kızarma ve küçük çocuklarda ağlama krizine varan sonuçlar ile ortaya çıkabilmektedir. Öfke durumu bebeklerde 1 yaşından sonra kendisini gösteren bir durumdur. Bunun nedenlerine bakacak olursak acıkma, yorulma, kendisini ifade edememe, istediği olmayınca, istemediği bir şeyi yapınca ve ebeveynlerinin dikkatini çekmek amacıyla kullanılan bir yöntem olduğunu görebiliriz.

ÖFKE KONTROLÜ NASIL SAĞLANIR?

Çocuğunuzun öfkeli olduğu durumlarda kesinlikle ona karşı tepki vermek yerine bekleyip çocuk sakinleştikten sonra çocukla konuşarak durumu değerlendirerek duyguların dışa vurulmasını sağlamak her iki tarafı da rahatlatacaktır. Böyle bir durumda çocuğun üzerine gitmek ortamdaki gerginliği daha da artıracaktır. Çocuk eğer bir vurma davranışı sergileyecek olursa bu durumda sadece çocuğu tutmalı ve göz kontağı kurarak bunu yapmaması gerektiğini söylemek yerinde bir davranış olacaktır.

Çocuklarda öfke 8 yaşına kadar farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Bebek, doğum sonrasındaki süreçte ihtiyaçlarının ağlama ile giderildiğini ve çevreyi harekete geçirebildiğini yavaş yavaş öğrenir. Hadi şimdi çocuklarda yaşlara göre öfke kontrolü nasıl sağlanır?’ bu sorunun cevaplarına bakalım.

Gerekli durumlarda kesinlikle bir çocuk psikoloğu ile görüşünüz ve yardım alınız.

 

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın