YAŞAM DİYARI

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuklarımız bizler için kıymetli birer altın değerindedirler. Onları sever korur ve sahip çıkarız. Fakat bazen istemediğimiz davranışlarda bulunarak bizleri biraz kızdırabilirler. Tırnak yeme davranışı da en çok kızdığımız sebepler arasındadır. Sizler iyi birer ebeveyn olmak için ilk olarak çocuğunuz neden tırnak yiyor bunun sebebini araştırmalı ve bulmalısınız. Ardından bu alışkanlıktan onu yavaş yavaş kurtaracaksınız.

 • İlk olarak şunları bilmelisiniz çocuğunuzun tırnak yemesi ailede birini görerek ondan alışmış olmasına bağlı olabilir. Unutmayın çocuklar gördükleri davranışları uygularlar.
 • Ailede çocuğa karşı baskı yapılması çocuğu strese sokarak tırnak yemesine sebep olabilir. Ayrıca çocuğunuza karşı otoriter bir ebeveyn olmanızda yine tırnak yeme alışkanlığına sebep olur.
 • Çocuğunuza karşı yeterli ilgi göstermemeniz, onu başkalarıyla kıyaslamanız, birilerini kıskanması, ona karşı olan sert tutumunuz, çocuğun görüşlerine saygı duymamanız gibi birçok neden de çocuğun tırnak yeme sebepleri arasında yer alır.
 • Anne baba arasında olan sorunlar ve yaşanılan kavgalar, çocuğun kendini yalnız kimsesiz hissetmesi, anne babanın çocuğa yaşattığı bir korku ve bunun gibi birçok sorunda tırnak yemeye sebep olan şeyler arasındadır.

Tırnak yemek çok kötü bir alışkanlık ve vücudumuz içinde zararlı bir sorundur. Özellikle yutulan tırnaklar ileride ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Tırnak yemek sadece çocuklarda değil büyüklerde de ciddi sağlık sorunlarınsa neden olur.

 • Sizinde tırnak yiyen bir çocuğunuz varsa tırnağını yediği için ona kızmayın ve neden tırnak yediğini anlamaya çalışın.
 • Çocuğunuza tırnak yemenin zararları nelerdir bunları sakince ve bir arkadaş gibi anlatmaya çalışın.
 • Çocuğunuza farklı uğraşlar vererek yada onunla vakit geçirerek tırnak yeme alışkanlığından vazgeçirmeye çalışın. Özellikle sevdiği şeyleri yapın ve tırnak yemeyi unutmasını sağlayın.
 • Çocuğunuz tırnağını yerken onu farklı bir yöne çekin örneğin hadi oyun oynayalım diyerek tırnak yeme alışkanlığını unutturmaya çalışın.
 • Çocukların gerileceği, onları korkutan, mutsuz eden ve bunun gibi birçok ortamdan uzaklaştırmaya çalışın.
 • Acı oje kullanın fakat bu söylediklerimizi de acı oje kullanırken uygularsanız  çocuklarınız için daha etkili olacaktır.
 • Ve sizlerde de aynı davranış varsa mutlaka bu davranıştan vazgeçin. Bunu onunla birlikte uygulayın.

Kıymetli çocuklarımızın daha sağlıklı bir hayat sürmesi için merak ettiğiniz konular hakkında sizler için yazmaya devam edeceğiz. İnşallah yazdığımız bilgiler çocuklarınız için çok faydalı olur.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. yeliz beler dedi ki:

  Cok dogru bence stresten tirnak yeme alışkanlığı oluyo….

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın