YAŞAM DİYARI

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

Çocuklar 0-6 yaş arasındaki dönemde ilk ve temel eğitimleri  aileden almaktadır. Bu nedenle ailedeki yetişkinlerin çocuğa ve birbirine  karşı olan davranışları onun ilerde kazanacağı alışkanlıkların temelini oluşturur. Bu yüzden tuvalet eğitiminde aileye büyük iş düşmektedir.

Tuvalet alışkanlığı kazanma çocuğun hayatında önemli bir gelişimsel olaydır. Çocuklarda  tuvalet eğitimine başlayabilmek için çocuğun kendine olan güveninin gelişmesi,kendi becerilerinin farkında olması, yaş, fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak hazır olması  gerekir. Çocuklarda en ideal yaş 18 ay ile 3 yaş aralığıdır. Kız çocuk ile erkek çocukta farklılık gösterebilir. Kız çocuklarda daha erken eğitime başlanabilir.

ÇOCUK FİZİKSEL VE RUHSAL  OLARAK HAZIR OLMALI

 • Oturabilmeli, yürüyebilmeli ve çömelebilmeli
 • 2 saatten uzun süre altının kuru kalmalı
 • İdrarını bir kerede yapabilmeli
 • Islak ve kuru arasındaki farkı ayırt edebilmeli
 • Islak olduğunda rahatsızlık hissetmeli
 • Sıkıştığını söylemeli
 • Kendisine söylenenleri anlayabilmeli
 • Kaka ve çişinin geldiğini fark edebilmeli
 • Korku ve kaygı duymamalı

TUVALET EĞİTİMİ NASIL OLMALI

Eğitime İlk önce çocuğun kakasını ve çişini yapabileceği bir lazımlık alarak başlanmalıdır. Hatta lazımlık alırken onu da götürün ve bırakın o seçsin. İlk aşamada lazımlıkla odasında oynamasına izin verin. Bırakın kıyafetleri ile otursun. Daha sonra lazımlığa alıştığını hissettiğinizde lazımlığı tuvalete koyun.

Tuvalet eğitimi sırasında çocuğunuzun sizi gözlemlemesine izin verin. Eğitim aşamasında sizde mutlaka çocuğunuzu gözlemleyin  böylece tuvaletinin geldiğini fark ederek tuvalete gitmesini sağlayabilirsiniz. Eğitimin başlarında bezini bebeklikteki gibi sık değiştirin sonraki ilerleyen zamanlarda tamamen bezi çıkarın. Gün içerisinde evde bezsiz dolaşmasına izin verin.

Çocuk tuvaletini yaptığında kakasından nefret edebileceği örneğin ne pis koktu gibi cümleler kurmayın. Eğitim sırasında tuvalette oyun oynamasına izin verin bırakın tuvalette vakit geçirsin.

Çocuk oturaktayken yalnız bırakılmamalı ona güzel hikayeler anlatmayı deneyebilirsiniz. Mutlaka kakasını gösterin  nereye gittiğini görsün hatta sifonu çekerken güle güle diyerek espiriler yapın.

TUVALET EĞİTİMİ SIRASINDA GECE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Aynen gündüzde olduğu gibi bebeğin altı bezlenmemeli
 • Yatmadan önce sıvı gıdalar verilmemeli
 • Yatmadan önce mutlaka tuvaleti sorgulanıp varsa yaptırılmalı
 • Gece bir kere olsun uyandırılıp tuvalet götürülmeli
 • Altına kaçırma olasılığı  göze alınıp mutlaka altına koruyucu bezler serilmeli

Tuvalet eğitimi ebeveynler için oldukça  sabır isteyen bir durumdur. İlk başlarda çocuklar  istenen performansı göstermeyebilirler. Sabırlı olup beklemek gerekir çünkü bu eğitim aylar hatta yıllar alabilir. Eğitim sırasında çocuğunuz zaman zaman altına kaçırabilir ıslatabilir bunlar olağandır bu durumda onu cezalandırmayın. Başarısız bile olsa onu sevmeye ve sevginizi göstermeye devam edin. Uzun uğraşlarınıza rağmen eğer çocuğunuz tuvaletini yapamıyorsa bu durumda eğitime kısa bir süre ara verin ve başaramamasının altta yatan nedenini bulmaya çalışın. Gerekirse uzman yardımı almayı deneyin.

Tuvalet eğitimi sırasında çocuğunuzu sakın diğer çocuklarla yada daha büyük olan kendi diğer çocuklarınızla kıyaslamayın. Her çocuğun farklı bir öğrenme kapasitesi vardır. Ona zaman tanıyın. Eğitim sırasında yapmaya başladığını gördüğünüzde  onu ödüllendirin. Artık ödüllendirildiğini bildiği için motivasyonu artacaktır ve sizi dinleyecek tuvaleti geldiğini haber verecektir.

Tuvalet eğitiminin yanı sıra  mutlaka temizlik eğitimi de verin. Ona tuvalet kağıdı kullandırın. Tuvaletten sonra sifonu çekmesine yardımcı olun ve bırakın o yapsın. Ellerini yıkamasını gösterin. Kızlarda faklı olarak yukarıdan aşağıya temizlik yapmasını gösterin.

 

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın