YAŞAM DİYARI

Defne (Laurus Nobilis)

Defne (Laurus Nobilis)

Laurus Nobilis Türkçe ismiyle defne olarak anılır. Kışın yapraklarını dökmeyen bitkilerden biridir Defne. Genellikle mezarlıklarda, cami önlerinde, caddelerde bulunan bu bitkinin faydası oldukça fazladır. Peki faydalı bitkiler arasında yer alan bu nimetin insan sağlığına ne gibi yararı vardır. Birlikte Defnenin faydaları nelerdir? bu makalemizde buna yer vereceğiz.

  • İlk olarak defnenin ağrı kesici ve doğum kolaylaştırıcı bitkiler arasında olduğunu bilmenizi isteriz. Defne hanımların hamileliklerinin son haftası kullanılınca doğumu kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bunun için; defne tohumunu öğüterek balla macun yapın ve doğuma bir hafta kala günlük 3 çay kaşığı yiyin bu şekilde doğumunuz kolaylaşır ve ağrınız hafifler.
  • Defne sabunu saçlarımız için çok faydalıdır. Defne tohumu balla macun yapılıp yenmeye devam edilirse karın ağrısına, baş ağrısına, kulunç ağrılarına ve romatizma ağrılarına iyi gelir.
  • Defne yaprağı sirke ile kaynatılarak ağıza gargara yapılırsa diş ağrısını kesmeye yardımcı olur.
  • Saç bakımı yapmak için defne sabunu olduğu kadar defne yaprağı da önemlidir. Bunun için defne yaprağını kaynatıp saçlarınızı yıkamanız yeterli olacaktır. Bu şekilde saçlarınızın daha sağlıklı uzadığına sizlerde şahit olacaksınız.
  • Defne yaprağı nane ile kaynatılarak yemek aralarında 1’er çay bardağı içilirse gaz söktürücü olarak işe yarar. Eğer balla tatlandırırsanız hem daha rahat içebilirsiniz hem de faydasını daha çok görürsünüz.
  • Defne yaprağı kaynatılıp balla tatlandırılarak içilirse ateş düşürücü olarakta işe yarar. Fakat bunu ateşin ilk çıktığı anlarda yapmanız daha iyi olacaktır.
  • Grip ve nezleye de iyi gelen defne yaprakları yine balla tatlandırılarak içilmeye devam edilirse bu hastalıkları da vücudunuzdan biran evvel atmanıza yardımcı olur.
  • Defne yaprağı kaynatılıp balla tatlandırılarak içilirse gün içerisinde ki yorgunluk ve halsizliğinizi üzerinizden atmaya yardımcı olur.
  • Defne yaprağı kaynatılır ve balla tatlandırılarak yemeklerden sonra içilmeye devam edilirse hazmı kolaylaştırır metabolizmayı hızlandırır.

Biz sizler için bu makalemizde defnenin bilinmeyen faydalarından bahsettik. Uyarımızı tabi ki her zaman olduğu gibi tekrar yapıyoruz. Hastalığınızı tam olarak bilmeden bu söylenenleri uygulamayın. İlk olarak hastalığınız hakkında ilgili bir doktora başvurun. Ve herkesin bünyesi aynı olmayabilir bunun için doktorunuza danışmadan kesinlikle bu bitkileri tüketmeyin! 

Sağlığınız herşeyden önemli bunun için her duyduğunuzu daha net ve iyi bir bilgi almadan uygulamayın.

Sağlıklı günler dileriz.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın