YAŞAM DİYARI

En Eski Damak Tadlarımızdan Boza

En Eski Damak Tadlarımızdan Boza

bozame çağında olan çocukların kilo alması için önemi bir besin kaynağı olan bozanın besin değeri, faydaları ve saklama yöntemleri.

Her ne kadar günümüzde eski usul elinde güğüm belinde bardaklara sokaklarda bozacıları göremesekte boza bizim en eski alışkanlıklarımızdan ve geleneklerimizden birisi. Kış aylarının vazgeçilmezleri arasında olan boza aslında Osmanlı zamanından bugüne Türk milletinin vazgeçilmez damak tatları arasında. Darı irmiği, şeker ve sudan üretilen mayalı bir kış içeceği olan bozayı birçok tahıl ürünüyle yapmakta mümkün. Uzmanlar ve diyetisyenler bozanın sindirim sistemi üzerindeki etkilerine dikkat çekiyor.

Yapıldığı ülkenin tahıllarına göre değişiklik gösteren bozanın mısır, arpa, çavdar, yulaf, buğday, Arnavut darısı, gernik bazende pirinç ve ekmeğin mayalanmasıyla yapıldığını da söyleyebiliriz.

PEKİ BOZANIN FAYDALARI NELER?

Sindirim sisteminde olumlu etkileri olan bozanın probiyotik etkisi var. Mayalanma sırasında oluşan laktik asit sindirime oldukça faydalı. Emzirme döneminde olan anneler için sütü artıcı bir etkiye sahip. Kansorojen maddelerin vücutta oluşumunu engellerken zihni açtığı ve sinirleri dinlendirdiği ayrıca önemli bir gerçektir.

BOZAYI KİMLER TÜKETEBİLİR?

Çok zengin protein, karbonhidrat  ve B vitaminleri içermesi sebebiyle büyüme çağındaki çocuklar, gebeler, emziren annelerin yanında kilo almak isteyenler için çok önemli bir besin kaynağı. Fazla kio sorunu olanların bir çay bardağından fazla içmeleri tavsiye edilmiyor ve ara öğün yerine tüketmeleri öneriliyor.

BOZA NASIL MUHAFAZA EDLMELİ?

Serin ortamda 3 – 5 gün muhafaza edilmesinde sıkıntı olmayan boza bu koşullar dışında ve fazla beklerse gıda zehirlenmesine yolaçabilir.

SAĞLIKLI YAŞAMANIZ DİLEĞİYLE…

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hayriye sönmez dedi ki:

    Yüksek karbonhidrat barındırması nedeniyle kilo endişesi yaşayanların dikkatli tüketmesi gereken bir içecek, şeker hastalarınada çok fazla önerilmiyor içeriğinde şeker olması hasebiyle, bebek emziren anneler içinde oldukca faydalı bir içecek..

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın