YAŞAM DİYARI

Evimizdeki Büyük Tehlike Ölüm Saçıyor

Evimizdeki Büyük Tehlike Ölüm Saçıyor

Naftalinin Zararları

Naftalin; maden kömürünün farklı yöntemler ile damıtılması ile elde edilen, kokulu bir hidrokarbon bileşimi olarak bilinmektedir. Hidrokarbon olmasından dolayı, katı halden hemen belirli ortamlarda gaz haline dönüşebilme özelliğine sahiptir. Bu da havaya temas etmesine ve uçmasına sebep olmaktadır. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz naftalin zararları ile gündeme oturdu. Önceki yıllarda naftalin kokan dolaplar, kıyafetler den sonra Dünya Sağlık Örgütü tarafından araştırılan ve yasaklanarak satıştan kaldırılan naftalinin zararları nelerdir?

 • Yapısı gereği çok hızlı havaya temas eder
 • Vücuda girmesi ve dokunulması halinde cilt kanseri dahil olmak üzere farklı birçok hastalığa yol açmaktadır
 • Havaya temas etmesinden dolayı, solunan hava ile ciğerlere nüfuz etmekte, gırtlak kanserine sebep olmaktadır
 • Akciğer hastalıklarından olan; astım, bronşit vb hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır
 • Sürekli naftaline maruz kalmak, kırmızı kan hücrelerinin zarar görmesini ve yok olmasına sebep olmaktadır
 • Kansızlık olarak bilinen Anemi hastalığına sebep olmaktadır
 • Sıkla naftalin bulunan ortamlarda solunum sağlanması halinde yemek borusuna, gırtlak ve boğazda yanma hissini oluşturarak tahriş etmesi
 • Ağız yoluyla temas edildiğinde hızla zehirlenme gerçekleştirmesi ve ölümle sonuçlanacak zararlara kadar gidebilmektedir.

 

 

 

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Hayriye sönmez dedi ki:

  bazı kimyasallar süblimleşme vardır yani katı halden sıvı hale dönüşme naftalinde bunlardan biri ancak naftalın sıvı hale dönüşmeksizin havaya karışır bu nedenle kokusu hissedilir ve solunması olduçka tehlikelidir, ölümcül hastalıklara sebeb olabilir.

  1. admin dedi ki:

   Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz Hayriye hanım dediğiniz gibi günlük hayatta sıkça kullandığımız bazı kimyasallar kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Bizde bu yazımızda naftalinin zararlarını anlatırken bunları göz önüne aldık.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın