YAŞAM DİYARI

Folik Asit Nedir ve Eksikliği Nelere Yol Açar!!!

Folik Asit Nedir ve Eksikliği Nelere Yol Açar!!!

Folik Asit; Hücre yapı taşı ve kan hücrelerinin yanı sıra sinir sitemi dokularının oluşmasında ve ve bu dokuların gelişmesinde çok etkili rol oynayan B grubu vitaminlerindendir. Yine sağlıklı yaşam sürmek isteyenlerin de vazgeçilmezleri arasında. Kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde önemli faktör olan folik asit anemi tedavisinde de kullanılmaktadır. Folik asidin vücutta görev yapabilmesi için C Vitaminine ihtiyacı vardır. Pişirme esnasında folik asitli yiyeceklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Folik asit, sıcaklık etkisi ile suya geçer pişirme sularının dökülmesi ile de vitamin kaybına yol açar.Folik asit nedir

Folik Asidin Vücutta ki İşlevleri;

Hamilelik öncesinde veya hamilelik esnasında alınan folik asit bebeği; erken doğum, düşük ağırlıklı doğum, yarık damak ve yarık dudak risklerine karşı koruyucu etkileri vardır.

  • Kan hücrelerinin yapımı ve çoğalmasını sağlar.
  • Amino asidin çoğalmasını sağlar.
  • Folik asit protein sentezi ve DNA sentezini doğrudan etkiler.Folik asit nedir

Folik Asit Eksikliği Nelere Yol Açar;

Eğer bebeğin ihtiyaç duyduğu folik asit miktarı eksik veya yeterli değilse, nöral tüp denilen beyin dokusundan başlayıp boylu boyunca omuriliği de içine alacak şekilde aşağı doğru uzanan yapı düzgün kapanmayıp çok ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Basit olarak anlatacak olursak bebeğin beyni ve kafatası gelişmiyor.

  • Kan yapımında azalma oluşur.
  • Gebe kadınlarda ve çocuklarda sık görülen bir durumdur.
  • Çocuklarda büyüme geriliğine sebep olur.
  • Bel çatlağı inmesi yani (Sipina Bifida) folik asit yetersizliğinde görülen rahatsızlıklardandır.

Folik Asit Ne Zaman Kullanılmaya Başlanmalı?

Özellikle sindirim problemleri, karaciğer ve böbrek problemleri yaşayan hastalarda sıklıkla görülen folik asit eksikliği durumunda B12 vitamini takviyesi de öneriliyor.

Hamilelikten önce veya hamilelik esnasında günlük 400 mcg alınan folik asit, bebeğin beyninde ve spinal kord’ unda oluşabilecek doğum anomalilerine karşı koruyucu etkilidir. Bakıldığı zaman doğum defektleri hamileliğin ilk 3-4. haftalarında meydana gelmektedir. Bu  nedenle bebeğin erken dönemde beyin ve spinal kordu gelişimi sırasında folik asit e ihtiyaç vardır. Hamilelikten 1 ay önce başlanması tavsiye edilen folik asit hamilelik süresince de kullanılmalıdır.

Folik asit kullanımına baktığımızda, hamileliğe karar verildikten sonra 400 mcg, hamileliğin ilk üç ayında 400 mcg, 4-9. aylar arası 600 mcg, emzirme sırasında 500 mcg şeklinde kullanılması tavsiye ediliyor.

Folik Asit Kaynakları Nelerdir;

  • Kuru baklagiller, tahıllar, özellikle karaciğer, diğer organların etleri, tam buğday unu, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar ve maya folik asit bakımından zengin kaynaklar arasında yer alır.

DİKKAT: Folik asit kullanmaya başlamadan önce uzaman hekime danışmanızı ve uzaman hekimin kontrolünde folik asit takviyesi almanızı tavsiye ederiz.

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın