YAŞAM DİYARI

Havale Geçiren Çocuğa Nasıl Müdahale Edilir?

Havale Geçiren Çocuğa Nasıl Müdahale Edilir?

Anne babaların adeta korkulu rüyalarından birisi de çocukların havale geçirmesidir. Havale nedir? Havale Belirtileri Nelerdir? Ateşli Havale Nedir? Ateşli Havaleler Kalıcı Hasar Bırakır mı? Ateşsiz Havale Nedir? Havale Geçiren Çocuğa Nasıl Müdahale Edilmelidir? Bütün bu soruların cevabı bu yazımızda sizleri bekliyor.

Havale Nedir?

Tıp literatüründe Konvülsiyon olarak bilinen havale, sinir sisteminin merkezindeki bir tahriş (irritasyon) yüzünden beyinde meydana gelen elektriksel boşalmalar sonucu oluşur. Havale nöbeti çocukların %4’ünde 1 yaşına gelmeden görülebiliyor.

Erken çocukluk döneminde (3 ay ile 5 yaş arası) beyin ile ilişkisi olmayan, enfeksiyon dışındaki sebeplerden kaynaklanan ve ateşle birlikte görülen havaleler ateşe bağlı (febril) kabul edilir. Ateşli çocuklardaki titreme titreme havale ile karıştırılabilir. Genellikle havale geçiren çocukta havale tekrarlamazken bazı çocuklar her ateşli hastalıkta havale geçirebilir.

Havale Belirtileri Nelerdir?

Havale geçiren çocukta bilinç kaybı, ani sararma, dudaklarda morarma, göz dönmesi, idrar ve dışkı kaçırma, vücutta katılaşma, kol ve bacaklarda sarsıntılar görülebilir. Havale genellikle 2-3 dakika kadar sürebilir. Havalenin bitmesinin ardından çocuk sesli nefes almaya başlar ve gevşer. Genellikle çocuk sağlık merkezine getirildiğinde havale bitmiş olur. Süresi 1 dakikayı geçmeyen havaleler kısa havale sayılır.

Ateşli (Febril) Havale Nedir?

Bebeklerde ve çocuklarda ani ateş ile birlikte ortaya çıkan havaledir. Çocukluk çağı içerisinde en çok görülen havale türüdür. Sıklıkla 6 ay- 5 yaş arası çocuklarda, en sık 18-22 aylar arasında görülür. Ateşli havale sırasında genellikle 38,5 derece veya üstünde ateş vardır. Ateşli havaleler genellikle birkaç dakika sürer. Bu havale sırasında çocukta bilinç kaybı, kol veya bacaklarda kasılmalar veya tamamen bir gevşeklik durumu görülebilir.

Çocuğunuzda Ateşli Havaleye Yatkınlık Var mı?

Daha önceden ateşli havale geçiren ve ilk havaleyi 1-1,5 yaşından önce geçiren ve sık ateşlenen çocuklarda havalenin tekrarlama ihtimali daha yüksektir. Yine ateş yeni başlarken veya fazla yüksek değilken havale nöbeti geçirilmesi durumunda tekrarlama eğilimi gösterebilir.

Ateşli Havaleler Kalıcı Hasar Bırakır mı?

Her ne kadar endişe veren bir durum olsa da ateşli havale korkulacak kadar zararlı değildir. Henüz ateşli havalenin beyine hasar verdiği görülmemiştir. Ateşli havale geçiren çocukların çoğunluğunda (%90) sara gelişmez. Havale sırasında dikkat edilmesi gereken hususlardan biride çocuk havale geçirirken düşerek yaralanabilir veya ağzındaki tükürük, yiyecek gibi şeyleri aspire ederek solunum yollarına kaçırabilir ve bunun neticesinde problemler oluşabilir.

Ateşsiz (Afebril) Havale Nedir?

Ateşsiz havale kısacası vücuttaki kaslarda anormal kasılma olarak tanımlanır. Ateşsiz havalenin iyi veya kötü huylu olduğuna karar verirken bazı parametreleri değerlendirmek gerekir. Havale ne kadar seyrek gelir ve kısa sürerse o kadar daha iyi huylu olacağını düşünürüz.

Havale sırasında bütün vücudun etkilendiği ve çocuğun bu nöbetler sonrasında durgunlaştığı sık nöbetlerin zeka gelişimini etkileme riski daha yüksektir. Bazı nöbet tipleri, örneğin West Sendromunda görülen kasılmalar, kötüye gidişatın belirtisi olabilirler. Genel olarak bakıldığı zaman sadece uykuda geçirilen nöbetlerin daha iyi huylu olarak kabul edilebilir. Ateşsiz havalede belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir.

Ateşsiz Havaleler Kalıcı Hasar Bırakır mı?

Ateş belirtisi olmadığından dolayı ebeveynlerin fark etmekte zorlandığı ateşsiz havalesoğuk havale‘ kalıcı sağlık sorunlarına sebep olabilir. 30 dakikadan fazla süren havale nöbetleri, beyinde uzun süreli oksijensiz kalmaya bağlı olarak kalıcı hasara neden olabilir. 

Ayrıca havale sırasında ortaya çıkan istemsiz kol ve bacak hareketleri ile birlikte çevredeki cisimlere çarpma yaralanma ve ciddi hasarlara neden olabileceği için etraftaki eşyalar o alandan uzaklaştırılmalıdır

Havale Geçiren Çocuğa Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Öncelikle yapılacak ilk şey paniğe kapılmamalı ve sakin olunmalıdır. Ebevenler böyle durumlarda ne kadar soğuk kanlılıkları korurlarsa çocuklarına o kadar fazla yardımcı olabilirler. Çocuğunuzu düz ve sert bir zemin üzerine yan yatırın. Ağzında yemek veya benzeri bir parça varsa bunları dışarı çıkarın. Havale sırasında çocuğun kolu ve bacakları zorla tutulmaya çalışılmamalıdır. Çocuğun ağzına kaşık sokmak, su içirmek, soğan veya kolonya koklatmak gibi davranışlar kesinlikle yanlıştır. Çocuğun boynunu sıkıştıran bir giysi varsa mutlaka gevşetin. Havale geçiren çocuğu soğuk suyun altına sokmayın. Havale sonrasında mutlaka doktorunuz ile görüşün ve bilgi verin. Havalenin uzun sürmesi halinde daha fazla vakit kaybetmeden en yakın acil servisten yardım alın.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın