YAŞAM DİYARI

İnatçı Çocuklarla Nasıl Baş Edilir?

İnatçı Çocuklarla Nasıl Baş Edilir?

Çocuğunuz sizi dinlememek yerine kendi bildiğini mi okuyor? Sizinle iletişim kurmak yerine tepkisel davranıyorsa bu yazımızı dikkatli  okumanızı tavsiye ederiz. İnatçı çocuklarla nasıl baş edilir sorusunun cevaplarına hadi birlikte bakalım.

Çocuklarda İnatçılığın Nedenleri Nelerdir?

Çocuk yürüme ve konuşmanın da başlamasıyla bebekliğindeki edilgen ve bağımlı durumundan çıkar ve özerkleşmeye başlar. Bağımsızlık ve keşfetme merakı çocukların inatçılıklarını tetikleyebilir. Varlığını kanıtlama ihtiyacı duyan çocuk neleri yapıp neleri yapamayacağını görmek ister. Bakıldığı zaman anne ve baba ile yaşanan bu inatlaşma durumu varlığını kanıtlama çabasının bir yansımasıdır.

Çocuk 18. aydan itibaren odak noktasının kendisinin olduğunun vermiş olduğu farkındalık ile birlikte, beklentilerin istediği gibi şeklillenmemesi durumunda sinirlenebilir. Başkalarının kendisinden farklı istekleri olabileceğini algılayamaz.

2-4 yaş aralığında görülen ve çocuk ergenliği de denilen ‘inat dönemi’ çocukların ısrarcı tavırlar sergiledikleri bir dönemdir. Bu dönemde çocuk çevresiyle iletişim kurmakta zorluk çekebilir. Hatta istediği şeylerin yapılmaması durumunda çocuk sürekli ağlama nöbetleri geçirebilir. Çocuk bu dönemde çok ciddi bir kimlik savaşı verir.

Aslında bu süreç çocuğun kimlik gelişimi açısından önemli kazanımlar elde ettiği sağlıklı bir dönemdir. Bu süreçte anne ve babaların tutumları çok önemlidir. Çoğu zaman bu süreci olumsuz kılan anne ve babaların işlevsel olmayan tutumlarıdır.

Çocuklarda 18’nci aydan itibaren başlayan ve 30’ncu ay arasında olan bu süre zarfında gelişen inatlaşma hali, ilk 3 sene içerisinde belkide en zor, en heyecanlı ve en farklı tecrübeleri edinmenizi sağlayacak ve pek çok duyguyu aynı anda yaşamanıza neden olacak bir yapıdadır.

İnat dönemi içerisinde çocuklar her dediğinize hayır diyebilir ve size karşı çıkabilir. Ayrıca size karşı kendi bağımsızlıklarını ve güçlerini kanıtlamak isteyebilirler. Hatta size ne kadar önemli olduklarını göstermek ve kanıtlamak için sınırlarınızı zorlayabilirler. Bu dönemde çocuğun dil gelişimi hızlanmaya başladığı için çocuğun duygu, düşünceler ve olaylar arasında bağlantılar kurmaya başlamasıyla birlikte bu dönem uzun vadede çeşitli kazanımlar elde etmesini sağlayacaktır. Bununla birlikte çocuk her istediğinin olmayacağının farkına varır.

Kararlı ve tutarlı ebeveynlerin yaklaşımları ile çocuklar; hem bütün istediklerinin olamayacağını ve isteklerini erteleyebilmeyi hem de problem çözme ve çözüm üretme becerilerini geliştirir.

Çocuğun İnadı Nasıl Kırılır ?

  1. Çocuğa tutarlı ve kararlı yaklaşın.
  2. İnatçılığını körükleyecek davranışları önceden sezmeye çalışın ve ona göre önlem almaya çalışın.
  3. Huysuzluk yaptığında ve inatçılaştığında sakinleşene kadar ilgi göstermeyin.
  4. Kendisini sözel olarak ifade etmesi için rol model olarak onu teşvik edin.
  5. Kimin güçlü kimin güçsüz olduğunun kanıtlamak gibi bir amacınız olmadığını ona hissettirin.
  6. Yüksek ses tonu ve öfkeli yüz ifadesi ile kullanmaktan kaçının ve bunun yerine sakin, kendine güvenen bir ifadeyle isteklerinizi belirtin.
  7. Çocuğunuza Ne yapmaması gerektiği değil, ne yapmasını istediğinizi söyleyin.
  8. Ona alternatifler sunun.
  9. Çocuğunuzla her gün kaliteli vakit geçirin ve onunla rakip değil aynı takımda olduğunuzu hissettirin.
  10. Giyinmek ve yemek yemek gibi kendisinin yapmak istediği şeyleri destekleyin.

Çocukların gelişiminde normal bir davranış olan inatlaşmanın, ebeveynler olarak çocuklarınız ve sizin aranızda bir iletişimsizlik duvarı örmesine kesinlikle müsaade etmeyin. Umarım bu yazımız faydalı olmuş ve inatçı çocuğa nasıl davranmalı sorusunun cevabını birlikte bulmuşuzdur.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın