YAŞAM DİYARI

KARNE ALAN ÇOCUKLARA NASIL MUAMELE EDİLMELİ ?

KARNE ALAN ÇOCUKLARA NASIL MUAMELE EDİLMELİ ?

Uzmanlar a göre karne alan çocuklara gereğinden fazla yüklenmek ve karneye fazla anlam yüklemek doğru değil. Karnesi kötü olan çocuğa yapılacak her hakaretler ve aşağılamak onu başka çocuklarla sürekli bir kıyas içerisine sokmak çocuğunuz için ciddi problemlere yol açabilir. Bu problemler, çocukta kişilik gelişimine ve öz güven eksikliğine neden olabileceği gibi birçok psikolojik  soruna da neden olabilir.

Her öğrenci için bir eğitim ve öğretim yılı aynı senaryo ile bitmeyebilir. Bu gayet doğal ve normaldir. Karnesinde zayıf olan bir çocuk için en sıkıntılı gün karnesini aldıktan sonra eve  gittiği gündür. Karnesi iyi olan çocuk ne kadar mutlu ve huzurlu ise karnesi iyi olmayan çocukta o kadar mutsuz ve huzursuzdur.

Aşağı yukarı her ebeveyn çocuğunun okul performansını bilse de karne günü onlar için son bir umutla olsa bile karnenin daha iyi gelmesini bekler. Bu ekleyişler en çok öğrenciyi yani çocuğu endişelendirir ve kaygılandırır.

Alınan karneye gerginden fazla anlam yüklemek çocukta kalıcı hasarlara yol açabilir. Karne çocuğun eğitim yılı içerisinde sergilemiş olduğu performansı size göstermek amacıyla verilir. Karne çocuğu kullanarak bir övünç kaynağı bulmak için değil çocuğun başarısını kontrol için verilir. Karnesine bakarak çocuğunuzun hangi konulara ve neye ihtiyaç duyduğunu görebilir ve eksiklerini telefi etmesinde ona yardımcı olabilirsiniz.

Ebeveynlerimizin en çok yaptığı hatalardan biriside çocuğunu başka çocuklarla kıyaslamasıdır. Problemli bir karne ile eve mahcup ve sıkılmış halde gelen çocuğa ailesinin vereceği tepkiler çok önemlidir. Bir çocuğun karne aldıktan sonra olduğu gibi karne almadan önce de okuldaki arkadaşlarıyla, komşunun çocuğuyla veya herhangi bir çocukla kıyaslanması çocuğun öz güvenini sarsar ve benliğinin oluşmasına engel olur. Bu da daha sonraki yaşamı boyunca o çocuğa birçok sıkıntı ve problem olacak psikolojik sorunlara yol açacaktır. Çocuğun kendine olan güvenini sarsıp moralini bozmak yerine onu motive ederek o problemi çözmesine yardımcı olmanız çocuğun pes etmeyip daha iyisini yapabileceğini görmesine neden olacaktır. Çocuğun kendi kapasitesini görmesine yardımcı olun ve onu sürekli motive edin ve her zaman yanında olduğunu gösterin. Sen neden yapamıyorsun diye bakı kurmak sadece çocuğu kaygılandırır.

Karnesi zayıf olan çocuğa hemen ne ceza vermeliyim diye düşünmek yerine çocuğunuzu karşınıza alıp neden böyle olduğunu ve niçin yapamadığını sormak en doğrusu olacaktır. Sorunlarını ve şikâyetlerini öğrendiğiniz çocuğunuzun o sorunlarını birlikte nasıl aşabilirsiniz bunu konuşmakta da fayda vardır.

Önce çocuğun dinlenesi ve problemin üzerine gidilmesi gerekir. Çözüm yolunu birlikte bulun ve onu bir dahaki dönem veya yıl için daha iyisini yapabilirsin biz ailen olarak arkanda ve yanındayız şeklinde motive edin. Özel desteğe ihtiyacı olabileceği gerçeğini de unutmamak gerekir.

Cezalar  çocuğun kişisel gelişimlerini engeller bunun için ceza vermeden bir daha düşünmenizde fayda var. Başarısızlığın altındaki nedenlerin ortaya çıkarılması ve otaya çıkan nedenlerin ortadan kaldırılması yerine ceza vermek sadece çocuğunuza psikolojik olarak zarar vermenizi sağlar. Çocuğun eksilikleri konusunda plan yapın ve birlikte programlı olarak çalışın.

Karnesi iyi olan çocuklarınızı ödüllendirirken aşırılıktan kaçının ve başarılı olması durumunda kendisini nelerin beklediği gerçeğini görmelerini sağlayın. Maddi değeri yüksek abartılı şeyler yerine ihtiyacına ve yaşına uygun ideal hediyeler tercih edin. Aldığınız hediyelerin çocuğunuzun okul sırasında kullanabileceği türden bir hediye olmasında da fayda vardır.

 Kötü ve iyi olmayan bir karnenin tek sorumlusunun sadece çocuk olmadığını unutmayalım. Yıl içerisinde onu ne kadar dinledik ve onunla okulu konusunda dersleri konusunda ne kadar konuştuk, ortaya çıkan eksiklikleri ne konuda çözüme ulaştırdık bunu bir düşünmek gerekir.

Çocuğun ilgi duyduğu şeyleri yapmasına izin verin ve onun kendini bu yönde geliştirmesine destek olun. Bu çocuğunuzun öz güveninin de gelişmesini sağlayacaktır. Yapıcı eleştirilerden kaçınmayın.

Unutmayın kötü notlardan sadece çocuğunuz sorumlu değil, sizde en az onun kadar sorumlusunuz

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın