YAŞAM DİYARI

Kilosu Normalin Altındaki Bebeklere Ne Yapılmalıdır?

Kilosu Normalin Altındaki Bebeklere Ne Yapılmalıdır?

Kilosu normalin altındaki bebeklere ne yapılmalıdır? Eğer normalin altında kilosu olan bir bebeğimiz varsa ilk önce bebeğin yeterli besin alıp almadığından emin olmalıyız. Bebeğin yeterli besin aldığının göstergeleri ise şöyledir:

  1. Bebeğin çiş ve kakasını takip etmeliyiz. Günde kaç kez bez değiştirildiğini ve kaç kez çiş ve kaka yaptığını bilmeliyiz. Çünkü beslenemeyen bebek az boşaltım yapar.
  2. Bebek huzursuzsa, sürekli ağlıyorsa, derin bir uykuya dalamıyorsa aç olabilir.
  3. Bazen de yeterli beslenemeyen bebeklerin kan şekerleri düştüğü için sürekli uyku halinde olabilirler bunu da takip etmeliyiz.

Yeterli beslenemeyen bir bebekse ve bunu tespit ettiysek bebeğin beslenme planını değiştirmeliyiz. Mesela sadece anne sütü veriyorsak mamaya takviyesi yapabiliriz ya da mamayla beslenen bebekse mama miktarını arttırmalıyız.

Tüm bunlardan sonra bebeğimiz yeterli beslenmesine rağmen kilosu normalin altındaysa bir doktor muayenesi yapılmalıdır. Bebeğin boy kilo persentili doktor tarafından değerlendirilmelidir. Herhangi bir sistemik rahatsızlık olup olmadığına bakılmalıdır.

Tüm sonuçları iyi olmasına rağmen kilosu normalin altında bir bebeğimiz varsa bebeğin yaşına göre gıda takviyeleri yapabiliriz. Menüsünü zenginleştirmeliyiz. Protein ağırlıklı beslemeliyiz. Bu arada bebeğimiz kilo alsın diye şeker ve karbonhidrattan zengin besinleri tercih etmemeliyiz.

Aksi takdirde şişman ama sağlıksız bir bebeğimiz olur. Bebeğimize 1 yaşından sonra keçiboynuzu pekmezi, balık yağı, ceviz, tereyağı, kırmızı et özellikle kuzu eti, baklagiller, balık ve yoğurt yedirmeliyiz.

Kilo alımı kadar bebeğin boy takibi de çok önemlidir. Eğer bebek normal bir şekilde uzuyor ama sadece kilosu düşükse muhtemelen korkulacak bir şey yoktur. Çünkü herhangi bir gelişim bozukluğunda boy uzaması da yavaş seyreder. Bebeklerin kemik gelişimi için D vitamini mutlaka kullanılmalıdır.

Aile hekimi bebekte gelişimsel bir anomali tespit ederlerse sizi bir uzmana yönlendirecektir.

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın