YAŞAM DİYARI

KIŞ AYININ VAZGEÇİLMEZİ PORTAKALIN FAYDALARI

KIŞ AYININ VAZGEÇİLMEZİ PORTAKALIN FAYDALARI

 Kış ayının vazgeçilmezi dedik çünkü kışın mutfaklarımızı süsleyen en güzel meyvedir portakal. Peki ya portakalı yerken sadece kabuklarını soyup ağzınıza mı attınız yoksa faydalarını araştırıp düzenli olarak tükettiniz mi? Eminim ki birçoğumuz portakalın faydalarını araştırmadan onu normal bir meyve olarak tüketmiştir. Bu okuyacaklarınız dan sonra portakalı sadece bir meyve değil de vitamin kaynağınız ve sizi hastalıklara karşı zırh gibi koruyan bir kalkan olarak görecek ve öyle tüketeceksiniz.

Kış ayı yaklaşmaya başladığın da hepimizin bildiği üzere hava değişiminden dolayı kendimizi ne kadar korusak da tabiri caizse şifayı kaparız. Artık burun akıntısı, ateş, kusmalar, öksürük, halsizlik vs. kapımıza dayanmıştır… Peki ya ne yapmalı? Hemen hastaneye gidip içerisinde bilmediğimiz yüzlerce madde olan antibiyotikler, şuruplar, ağrı kesiciler ve diğer ilaçlardan alıp evimize geri dönüp aslında bir yerimizi yaparken diğer bir organımızın işlevini bozan ilaçları mı kullanacağız… Sevgili okuyucular doktora gitmek antibiyotik, şurup, iğne tedavilerine başlamak bence yapacağınız en son şey olmalıdır.Portakalın faydaları (1)

Zinde kalmak isteyenler, spor yapanlar, her gün işine giden yatmaya fırsatı olmayanlar ve benim gibi hasta olmayı sevmeyenler portakal sizin için bu kış günlerine özel en güzel meyve bunu iddia ediyorum. Portakal en başta küçük çocuklarımız ve gençlerimizin arkasından ise yediden yetmişe bütün bayan ve erkeklerin tüketmesi gereken bir meyvedir.

Portakal sadece faydalarıyla değil tadı ve görüntüsüyle de harika bir meyvedir. Kışı portakal suları içmeden, portakallı kekler, portakallı kurabiyeler ve tartlar yemeden geçiren herkesin bir eksiklik yaşadığını düşünerek artık bu kadar çok bahsettiğimiz portakalın faydalarına gelmek istiyorum.Portakalın faydaları

Kışın en güzel kokusuna sahip bu güzel meyveyi  neden bol bol tüketmeliyiz???

  • Portakal başta C vitamini olmakla birlikte içeriğinde diğer vitaminlerden de bolca bulunduran bir meyvedir. Ayrıca bu vitaminlerin yanında portakalın içinde demir, bakır gibi bazı elementlerde vardır. Ortalama 70 -90 aralığında içinde kalori barındıran ve içerisinde çok fazla şeker barındıran portakal özellikle kış aylarında taze bir şekilde sıkılıp sabah kahvaltısın da içilince bizi ve evimizin en değerli süsleri olan çocuklarımızı ciddi anlamda zinde tutmaya yarar. Önemli olan portakalın taze olması ve taze sıkılmış olmasıdır.
  • Portakal içerisinde bulundurduğu elementler sayesinde bizleri zinde tutmanın yanında ayrıca sindirimimizi düzenler ve kolay bir şekilde sindirimimizin gerçekleşmesine yardımcı olur. İçerisindeki yüksek lif sayesinde bağırsaklarımızın elmadan sonrada en büyük dostu olan meyve portakaldır.
  • Kış aylarında sıkça rastladığımız ve soğuk havalarda hemen kolaylıkla kapabileceğimiz grip, nezle, soğuk algınlığı, yüksek ateş gibi üst solunum hastalıklarına da en iyi gelen meyvelerden biridir portakal.
  • Portakalın vücuda direnç kazandırdığı, vücudumuz da ki zararlı toksinleri dışarı attığı ve bizi zinde tutarak vücudumuzu bütün bakteri ve enfeksiyonlardan koruyarak hayatımızı daha mutlu daha sağlıklı bir şekilde ayakta tuttuğu da karşı konulmaz bir gerçektir.

Peki ya sadece portakal meyve olarak mı tüketildiğinde şifalıdır diyorsanız eğer… Hayır, portakalın sadece taze bir şekilde meyve olarak yenilmesi değil daha portakal büyümeden ağaçların dallarını en güzel şekilde süsleyen o güzel çiçekleri de biz insanlar için çok faydalıdır.Portakalın faydaları (3) Fakat en büyük faydası ve çağımızın da en büyük bir problemi olarak görülen faydasından bahsetmek istiyorum. Belki birçoğumuzun tahmin edip, fikir yürütüp düşündüğü bu hastalık uykusuzluktur. Evet, portakal çiçeğinden demlediğiniz çayınız son zamanların en kötü hastalığı olan uykusuzluğa da çok iyi gelecektir. Sadece düzenli olarak kullanın bu yeterlidir.

 Portakal Allah’ın biz insanoğluna sunduğu en güzel kokulu, en güzel görünümlü ve en şifalı meyvelerindendir. Bunun için Allah’ın bize sunduğu bu güzel hediyeyi özellikle kış ayların da tam mevsiminde iken taze taze tüketmeye özen gösterelim.

Unutmayın ki hepimiz hayata bir kez geliriz, hepimiz sadece dünya nimetlerinden bir kez faydalanırız lütfen bu güzelliklerin farkına varalım ve en iyi şekilde elimizde ki fırsatları değerlendirelim.

Son olarak bir hatırlatmada bulunalım ülseri ve gastriti bulunan hastalarımız lütfen portakalı çok fazla tüketmeyiniz…Portakalın faydaları  (3)

Siz bizim için değerlisiniz, sağlığınız bizim için çok kıymetli…

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın