YAŞAM DİYARI

Kızamık Belirtileri ve Tedavisi

Kızamık Belirtileri ve Tedavisi

Kızamık nedir? Kızamık Belirtileri Nelerdir? Kızamık olan  çocuğa ne yapılamalı? Sorularının cevabı detaylı olarak bu yazımızda sizleri bekliyor.

Genellikle çocuklarda görülen kızamık hastalığı bazen ileri ki yaşlarda da ortaya çıkan akut, döküntülü bir enfeksiyon hastalığıdır. Genellikle ilkbahar ve kış aylarının sonuna doğru ortaya çıkan kızamık hastalığı ateş ve deride dökülme ile baş gösteren bulaşıcı bir hastalıktır. Gelişmemiş ve aşı programının yetersiz olduğu ülkelerde çocuk ölümlerinin azımsanmayacak bir bölümüne kızamık hastalığı neden olur. Bebek ve çocuklarda görülen hastalık daha önceden aşı olmamış ergen ve yetişkinlerde de görülür. Ortalama 10-14 gün kuluçka süresi olan hastalığın, şikayetler başlamadan önceki iki günü ile döküntü başladıktan sonraki dört gün en bulaşıcı dönemdir. Kızamık hastalığı bir kez geçirildiği zaman ömür boyu bağışıklık kazanılan bir hastalıktır. 

Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Kuluçka süresi 10-14 gün olan hastalık virüs alındıktan 7 gün sonra başlar ve ciltte kırmızı döküntülerin oluşmasını izleyen 5. güne kadar devam eder. Ardından 3-4 gün süren halsizlik, öksürük, ateş, burun akıntısı, gözlerde sulanma ve ışığa bakamama gibi belirtiler baş gösterir. Ağızda yanağın içinde, azı dişleri hizasında kırmızı bir alanla çevrili küçük beyaz lekeler belirir. Bu lekeler kızamık teşhisinin konulmasında önemli rol oynar ve bu lekeler ortalama 14 saat sonra kaybolur. 2-3 günden fazla sürmeyen bu dönemde çocuk isteksiz, yorgun ve uykuludur.

Kızamığın en bulaşıcı olduğu dönem de bu dönemdir. Çocuktaki enfeksiyon aile bireylerine ve çevredeki insanlara yayma olasılığı yüksektir. Yaşanan nezle döneminin peşinden 40 derecelere yükselen ateşle birlikte vücutta kırmızı kahverengi döküntüler oluşur. Döküntüler başladıktan yaklaşık 2 gün sonra ateş düşer. Kulak arkası, boyun yanları ve saç çizgisi boyunca kendisini göstermeye başlayan döküntüler ilk 24 saatte yüze, kollara, boyun ve göğüse yayılır. Bu süreçte döküntüler kabarık hale gelir. İkinci 24 saatin başlamasıyla birlikte karın ve sırtta yayılır.

Bu sürecin ardından döküntüler vücutta ilk ortaya çıktığı bölgelerden başlayarak hızla solar. Kızarıklıklar pullanarak dökülür. Kızarıklıkların pullanarak dökülmesinin ardından hastalığın iyileştiği görülür.

Kızamık Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Virüsü yok eden özel bir ilaç olmadığı için hastalığın etkilerini azaltacak destekleyici tedavi uygulanır. Özellikle Konjunktivit için gözler ılık borik asitle yıkanır ve göz kapakları özenle temizlenir. Solunum sistemi belirtilerinin ağır olduğu az sayıdaki olguda, antibiyotik tedavisi gerekir. Hasta uygun koşullarda evde hastalığı atlatabilir ve komplikasyonlardan korunmak mümkün olur. Çocuğa A vitamini takviyesi yapılabilir bu takviye hastalığın komplikasyonlarını azaltır, iyileşme dönemini kısaltır. Yine çocuğun beslenmesinde bu dönemde  daha da fazla dikkat etmek gerekir.

Çocuğa kolay sindirilebilen, sebze çorbası, taze meyve suyu, şekerli limonata, sütte ezilmiş bisküvi gibi besinler verilebilir.

Kızamıktan Korunma Yöntemleri

Kızamıktan korunmadaki en etkili yöntem  kızamık virüsüne has insan gamma giobülinidir. Gammagiobülin kızamık bulaşmadan önce uygulandığında, kızamığı etkili bir biçimde önlemeye yardımcı olur.

Gammagiobülin geç uygulandığında etki gösteremez ve sadece belirtileri hafifletir.

Kızamık çocuklarda erişkinlere göre daha ağır geçtiğinden dolayı, en iyi önlem gammagiobülin kullanılarak hastalığın hafif geçmesini sağlamaktır. Kızamık hastalığında 2-3 yaşından küçük çocukların dışındaki bireylerde bulaşmayı önlemektense, koruyucu önlemlere ağırlık verilmesi önerilir. Bebeklere dokuz aydan başlayarak kızamık aşısı yapılabilir. Bu durumda %95 koruma sağlanır. Bir yaşında yapılan aşılarda ise, koruma oranı %99’dur.

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın