YAŞAM DİYARI

Garip Bir Durum Mandela Etkisi Hakkında

Garip Bir Durum Mandela Etkisi Hakkında

Herkese merhaba, bugün sizlerle uzun süredir dilden dile dolaşan Mandela Etkisi hakkında konuşacağız. Uzun süredir konuşulan Mandela etkisi nedir ve nasıl ortaya çıktı?

Mandela Etkisi Nedir?

Aslında doğru olarak bildiğimiz ve hatırladığımız çoğu detay yanlış olabilir mi? Nelson Mandela’nın ölümü ile ortaya çıkan Mandela Etkisi nedir bunu bir anlayalım. Konuya Nelson Mandela ile başlamakta fayda var çünkü  her şey onun ölümü ile başladı.

Bu etkiye neden olan Nelson Mandela’nın 80’li yıllarda tutsak olarak kaldığı hapishanede ölmüştü hatırladınız mı? Hatırladınız değil mi hatta Mandela’nın ölümü ile yaşanan olaylar daha dün yaşanmış gibi hatırınızda. Ülkede yaşanan büyük karmaşa ve olaylar hiç unutulacak şeyler değil. Mandela’nın ölümü ile 80’li yılların siyah beyaz yayın yapan televizyon kanallarında eşinin yürek burkan konuşmasını izlemiştik hani..

Haklı olarak bunda ne var diyeceksiniz değil mi?

Şimdi tekrar düşünelim aynı Mandela 2013 yılında ölmedi mi? Evet biraz kafanız karıştı ama sorun yok. 2010 yılında ilk olarak konuşulmaya başlanan Mandela etkisi konusu bir blok yazarı olan Fiona Broome tarafından ortaya atıldı.

Şimdi 2013 yılına gidelim. Mandela’nın ölüm haberi dünyada büyük bir üzüntü oluşturmuştu fakat garip olan bir şey vardı. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Mandela 80’li yıllarda hapiste ölmemiş miydi?

Eğer 2013 yılında vefat eden Mandela ise 80’li yıllarda hapiste ölen kimdi? Dünya da bir çok insan Mandela’nın ölümüne üzülmüştü ama bir çok kişi bu duruma şok olmuştu.

Mandela Effect ismini ilk ortaya atan Fiona Broome aslında o ana kadar adı konulmamış bir gerçeğe isim vermiş oldu. Büyük bir gurup veya kitlenin bir olayı yanlış hatırlaması diyebileceğimiz Mandela etkisine birkaç örnek verelim.

Mandela Etkisi “Mandela Effect” Örnekleri

Mickey Mouse karakterini hatırladınız mı? Birçok insan sevimli kahramanımızın pantolonunda bir askı olduğunu söylüyor. Fakat video ve görselleri incelediğimizde pantolon askısının olmadığını fark ediyoruz.

Mickey Mouse' un pantolonunda gerçekte hiç askı olmadı.

Mickey Mouse’ un pantolonunda gerçekte hiç askı olmadı.

Pikachu karakteri de yakından tanıdığımız bir kahraman. Önceleri çizgi filmlerden takip ettiğimiz pokemon tasolardan sonra şimdilerde cep telefonlarımızda peki hatırlıyor musunuz Pikachu‘nun kuyruğunun ucunda siyah bir bölge var mıydı? Her ne kadar bazı Pokemon severler var dese de cevap tabi ki hayır olacak.

 

Pikachu'nun kuyruğunda siyah bölge hiç olmadı.

Pikachu’nun kuyruğunda siyah bölge hiç olmadı.

Monopoly oyununu bilmeyeniniz yoktur herhalde. Şimdi Monopoly logosunu gözünüzün önüne getirin bakalım. Gözünüzün önüne kırmızı bir zemin içerisinde MONOPOLY yazısının üzerinde yaşlı bir adam, kafasında siyah şapka ve tek gözündeki mercek. Sizde böyle hatırlayanlardansanız ne yazık ki o mercek hiç olmadı.

Monopoly'deki bu dayının hiç tek mercekli gözlüğü olmadı.

Monopoly’deki bu dayının hiç tek mercekli gözlüğü olmadı.

KitKat severek yediğimiz çikolatalı gofretlerden birisi değil mi. Peki dikkatinizi çekti mi KitKat ambalajının üzerinde ki yazıda Kit-Kat mı yazıyor yoksa KitKat mı? Birçok insan KitKat yazısının arasında “-” var dese de orada hiç “-” olmadı.

KitKat logosunda da "-" işareti hiç yoktu.

KitKat logosunda da “-” işareti hiç yoktu.

Star Wars izleyicileri burada mı? “Luke, I’m your father.” Sahnesinde aslında “No, I’m your father.” deniliyor desek ne dersiniz? Filmin hayranları sahneyi “Luke, I’m your father.”şeklinde hatırlasa da aslında “No, I’m your father.” deniliyor.  Hadi sahneye bakalım mı?

Temel Reis’in kolundaki çapa dövmesinden, Volkswagen logosuna kadar bir çok örnek sunmak mümkün. Sizinde buna benzer keşfettiğiniz şeyler varsa bizimle yorumlarda  paylaşır mısınız?

 

loading...
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Merve dedi ki:

  Duygularımız hafilarimizin cimentosudur yoğun duygularla eşleşen insanlar olaylar bilgiler mesajlar hafizamizda kalıcı yer eder kişisel bir ilgi duymadığımız duygularımızı harekete geçirmeyen olayları ise hatırlamayı daha dün ne yaptığımızı hatırlamak ta zorlanirken 11eylül saldır ışını televizyon da gördüğünde nerede olduğu hatırlamayan çok az insan vardır doğru olarak bilgimiz yanlışlar karşımıza cika bilir yukarı daki bilgiler için teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Güzel ve aydınlatıcı yorumunuz için çok teşekkür ederiz

 2. Sedat dedi ki:

  Hayatta Dogru olarak bildigimiz bazi yanlislarimiz vardir. Bu yanlislari sorgulamadan ve arastirmadan Kabul ederiz. Yukaridaki çalışmada da zaten algılarımızın bize yaşattığı yanılgıları bariz ortaya koymuş 🙂 .Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Aynen öyle Sedat bey doğru bir tespit

 3. Büşra dedi ki:

  Hep böyle basit yöntemlerle uyutuyorlar bizi sonra tepki göstermemiz gereken yerlerde tepkisiz kalıyoruz

  1. admin dedi ki:

   Dikkat çok önemli Büşra hanım bakmak ve görmek arasındaki fark işte bu olsa gerek.

 4. İsmail dedi ki:

  Pokemon go oynayıcısı olarak daha önce hic farketmemiştim başarılı bir yazı olmuş

  1. admin dedi ki:

   Siz İlk değilsiniz İsmail bey. Yazıyı yazarken bizde bazi şeylere çok şaşırdık.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın