YAŞAM DİYARI

MENOPOZA DİKKAT

MENOPOZA DİKKAT

MENOPOZAL DÖNEMDE KADINLARIN KARŞILAŞTIĞI SORUNLAR

Menopoz son yıllarda ileri yaş kadınlarda önemli sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Menopoz  kadınlarda son 1 yıl boyunca adet görmeme olarak tanımlanır. Adet görmeme olayı 48-52 yaşları arasında başlar. Kadınlar başlangıçta  adetten tamamen kesilmezler, 2 ay 3 ay yada 6 ay ara ile düzensiz adet görebilirler. Bu durum bazı kadınlarda 2-3 yıl devam edebilir. Kadın hayatında başrol oynayan adet düzenleyici hormonlar olarak bilinen östrojen ve progesteron  kadının belli bir yaşına kadar yumurta üretimini  sağlar. Menopoz döneminde görülen rahatsızlıkların ve bu dönemde adet görmemenin sebebi  bu hormonların vücutta bulunan seviyesinin düşmesidir. Bu dönem aynı zamanda doğurganlığın sona erdiği dönemdir ve menopoz bir dönemin sonu ve diğer döneminde başlangıcıdır.

Menopozun anneden kızına geçici özelliği vardır. Anneniz   kaç yaşında girdiyse menopoza büyük ihtimalle sizde o yaşlarda menopoza girersiniz. Anneniz bu dönemi nasıl geçirdiyse sizde öyle geçirirsiniz.

Menopoz  Belirtileri

1-Gece terlemeleri bu dönemde sıklıkla görülür ve buna bağlı olarak kadında uyku problemleri başlar.

2- Adet düzensizliği

3-Sıcak basmaları

4-Terlemeyle gelen yüzde ve boyunda kızarıklık

5- Duygu durumlarında inme ve çıkmalar olabilir. Unutkanlık ve alınganlık sıklıkla baş gösterir.Daha bir sinirli olurlar.

6- Üreme organlarında küçülmeler meydana gelebilir. Bu küçülmeler cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir.

7- Genital bölgedeki kasların gevşemesi ile idrar kaçırmalar görülebilir.

8- Menopoz döneminin sonuna doğru kadınlarda osteoporoz ( kemik erimesi) boy gösterir. Kemik erimesi bu dönemdeki kadınların en büyük şikayetidir.

9- Bazı kadınlarda cinsel istekte azalma veya hiç olmama olabilir.

10- Hormonlardaki düşme ve artmaya  bağlı kilo alabilirler.

11-Hormonların düşmesi ile saç dökülmeleri ve tırnaklarda zayıflık kolay kırılmalar görülür.

12-Adet göremedikleri için vücutta şişme, göğüslerde hassasiyet yaşayabilirler.

Bu Durumları Azaltmak İçin Alınacak Önlemler :

  • Kemik erimesini önlemek için menopoza girmeden erken yaşlarda  kalsiyumdan zengin diyetle beslenerek vücuda depolanmalıdır.
  • Düzenli egzersizler yapılmalı bu dönemde en uygun egzersiz tempolu yürüyüşlerdir.
  • Sigara ve alkolden uzak durulmalı.
  • Sıcak basmaları için kalabalık ve sıcak ortamlarda fazla durulmamalı, ince kıyafetler tercih edilmeli,çay kahve gibi sıcak içeceklerden, baharatlı yiyeceklerden aşırı tuz tüketiminden uzak durulmalı.
  • D vitaminini aktif hale getirdiğimden güneş enerjisinden olabildiğince fazla yararlanılmalı. Bunun için günde yarım saat güneşli günlerde yürümek yeterli olacaktır. Aynı zamanda D vitamini için doktor önerisi ile ilaç alınabilinir.
  • Stresten olabildiğince uzak durulmalı.
  • Bu dönemdeki yakınmalar kadın için baş edemeyecek derecede ise doktor önerisi ile hormon tedavisi başlatılıp yakınmalar kontrol altına alınabilinir.

Bu dönemde kadınlar sağlık kontrollerini aksatmamalılar. Bütün tarama testlerini yaptırmalılar. Çünkü ERKEN TANI HAYAT KURTARIR.

 

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın