YAŞAM DİYARI

Paranız Çöp Olmasın

Paranız Çöp Olmasın

Para Çevirme

Türk Lirasından 6 sıfır atılalı neredeyse 10 yıl oldu. 2005 yılında Türk Lirasından 6 sıfır atıldıktan sonra 1 Ocak 2009 Yeni Türk Lirası tedavülden kaldırıldı.para Paralar tedavülden kaldırıldı ama vatandaşın cebinde 346 milyon lira gibi ciddi bir rakam kaldı. Tedavülden kaldırılan Yeni Türk Lirası (YTL)’nin zaman aşımı süresi 31 Aralık 2015 itibarıyla bitecek ve YTL tamamen pul olacak.

Merkez Bankasına göre vatandaşların cüzdanında unutulmuş 85 milyar 772 milyon Yeni Türk Lirası mevcut. Bu paralar halen tedavülde ve halen geç değil. 345 milyon 908 bin liralık banknot tedavülden kaldırılmasına rağmen on yıllık zaman aşımı süresi devam etmekte.

Paranızı Türk Lirasına Çevrimekte Geç Kalmayın

Merkez Bankası uygulamaya konulan TL‘den altı sıfır atma operasyonu sonrasında 1 Ocak 2005-31 Aralık 200 arasında altı sıfırlı banknot paralar ile YTL aynı anda işlem gördü.

Tedavül süresi biten altı sıfırlı paralar için tanınan on yıllık sürede sona yaklaşılıyor. Son tarih 31 Aralık 2015 unutmayın.

Elinizde halen Yeni Türk Lirası mevcut ise bu paraları halen Türk Lirasına çevirebilirsiniz. Yeni Türk Liralarını (YTL) Merkez Bankasından veya en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek değiştirebilirsiniz. 2016 ocak ayı itibarıyla Yeni Türk Lirası değerini tamamen yitirecek ve bu paraları daha değiştirme şansınız kalmayacak.Türk Lirası

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın