YAŞAM DİYARI

Prematüre Bebekler Hakkında Herşey

Prematüre Bebekler Hakkında Herşey

Özlemini duyduğunuz ve sabırsızlıkla beklediğiniz bebeğiniz için hazırlık yapmaya başladınız. Doğunca giyeceği kıyafetlerden tutunda yatağına kadar her şeyi hazırlamaya başladınız. Ancak bebeğiniz biraz sabırsız davrandı ve prematüre olarak dünyaya geldi. Bütün planlarınızı erkene çekip değişiklik yapmaya hazır olunuz. Şimdi prematüre nedir birlikte bakalım.

Prematüre Doğum Nedir?

Bu yazımızı okuduktan sonra prematüreliğin ne olduğunu daha iyi anlayacaksınız ve bebeğinizin ihtiyaçlarını bileceksiniz. Bilindiği üzere normal gebelik süresi ortalama 9 ay 15 gün yani 40 hafta kadardır. Fakat bebek 37 haftanın altında dünyaya gelirse prematüre olarak kabul edilir. Erken dünyaya gelen prematüre bebeklerin sadece dış görünüşleri küçük değildir. Prematüre bebekler erken doğdukları için iç organları da tam gelişmemiştir. Özellikle bebeğin beyni, akciğeri ve böbrekleri dışarıdaki hayata uyum sağlayabilecek kadar yeterli değildir.

Doğal olarak erken doğan prematüre bebek annenin desteği olmadan bazı sorunlarla karşı karşıya gelecektir. Ortaya çıkan bu sorunlar bebeğin cinsi, doğduğu süre ve ağırlığı gibi faktörler göz önüne alınarak yoğun bakım veya özel bakım gerekip gerekmediği ve bebeğin hastanede kalış süresi netleşir.

Erken doğan prematüre bebeleri doğduğu haftaya göre sınıflandıracak olursak önümüze üç farklı sınıf çıkacaktır.

 • 24–31 Hafta: İleri derece prematüre
 • 32- 35 Hafta: Orta derece prematüre
 • 36- 37 Hafta: Sınırda prematüre

Bebekler Neden Prematüre Doğar?

Bakıldığında prematüre doğumun birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları şunlardır. İkiz ve üçüz bebek bekleniyorsa prematüre doğum riski fazladır. Gebelik ilerledikçe anne karnına sığmakta güçlük çeken bebekler muhtemelen erken yani prematüre olarak doğacaktır. Yine annenin tansiyon ve şeker hastalıklarını taşıması prematüre riskini tetikleyebilir. Ayrıca plasentada meydana gelebilecek bozukluklar da prematüre doğum riskini artırır.

Bilimsel çalışmalar hala devam etse de erken prematüre doğumların % 50′ sinde neden erken doğumun olduğunu belirgin bir nedeni yok.

Prematüre Bebeklerin Belirgin Özellikleri Nelerdir?

Prematüre doğan bebeklerin tabi ki ortak en büyük özelliği normalden daha küçük olmalarıdır. Normal ve zamanında doğumlarda 2700 – 3700 gram dünyaya gelen bebekler prematüre doğumda genellikle 2500 gramın altında dünyaya gelir. Bebek normal süreden ne kadar erken dünyaya gelirse o kadar küçük olacaktır. Doğum sonrasında bebek az da olsa kilo kaybedecektir bu da bebeğinizin gözünüze daha küçük görünmesine neden olabilir.

Erken doğan prematüre bebeklerin kafaları vücutlarına oranla daha büyüktür. Zamanla aradaki fark kapanacak ve vücudu orantılı olarak gelişmeye devam edecektir. Prematüre doğan bebeklerin cildi ince ve parlaktır; bu yüzden cilt altındaki kan damarları, kaburgaları ve kasları çok rahat görülebilir. Bazı prematüre bebekler saçları ve kaşları olmadan da dünyaya gelebilir. Henüz sinir sistemleri ve kasları gelişmediği için istemsiz hareketler görülebilir.

Prematüre Bebeklerin Özel Sorunları Nelerdir?

Yoğun bakıma alınan prematüre bebekler 24 saat boyunca doktor ve hemşirelerin gözetimi altındadır. Henüz gelişimini tamamlayamamış olan bebek Kuvöz veya üzerinde özel ısıtıcısı olan açık yataklara alınır. Burada bebeğinizin durumu yakından takip edilir ve gerekli durumlarda müdahale edilir.

Şimdi prematüre bebeklerin sorunlarına gelelim. Her bebekte prematüreliğin farklı belirtileri ortaya çıkabilir. Bu belirtilerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Vücudun ısıtılması: Erken doğan prematüreler çevresel ısı değişikliklerine karşı çok daha hassastırlar. Vücutlarında yağ depolarının az olmasından dolayı bu bebeklerin vücudunda ısı kaybı fazladır. Bu sebepten ötürü prematüre bebekler genellikle kuvöz içerisine alınır.
 • Solunum: Normal bebeklere oranla daha hızlı soluyana prematüre bebekler her zaman düzenli nefes alıp veremeyebilirler. Solunumunda problem olan bebeğe anında müdahale edilir ve bebeğin solunumun düzelmesi için gerekli işlemler yapılır.
 • Beslenme: Prematüre bebeklerde görülen en büyük problemlerden birisi de beslenme problemidir. Bu bebekler durumuna göre farklı şeklide beslenirler. Söz konusu bebekler ilk etapta elinden, ayağından ve duruma göre kafasından takılan serumla beslenir. Bebeğin ihtiyacı olan bütün besinler bu serum ile verilir. Bebeğin durumu iyileştikçe, burundan veya ağızdan takılıp mideye kadar uzatılan bir tüp aracılığıyla beslenmeye başlanır. Mideleri henüz çok küçük olan prematüre bebekler sık sık beslenir. Bebek meme emecek aşamaya geldikten sonra anne memesini tutabilir ve emebilir. Bebek meme tutamasa bile anne sütü verilebilir. Bebek eğer meme tutmazsa annenin pompa yardımıyla sütünü sağması gerekir. Sütün sağılması, saklanması ve nakli için bebeğinizle ilgilenen doktor veya hemşireye danışabilirsiniz.
 • Kalp Problemleri: Prematüre bebeklerde PDA denen bir tür kalp rahatsızlığı da gelişebilir. Bu durumda bebeğe oksijen veya ilaç tedavisi yapılabildiği gibi bazen cerrahi müdahale de gerekebilmektedir.
 • Beyin Problemleri: Bebek doğduktan sonraki 3-10. günleri arasında Bebeğin diğer sistemleri gibi beyin damarları da yeteri kadar olgunlaşmadan doğduğu için, bu dönem içinde bebekte beyin kanamaları görülebilmektedir.
 • Sarılık: Normal çocuklarda olduğu gibi erken prematüre doğumlarda da sarılık ortaya çıkabilmektedir.
 • Demir Eksikliği Problemi: Özellikle ülkemizde çok görülen demir eksikliği prematüre bebeklerde de sıklıkla görülmektedir. Demir vitamini eksikliği bulunan bebeklere demir takviyesi yapılır.
 • Göz Problemleri: Erken doğan prematüre bebeklerin karşılaştıkları en büyük sorunlardan birisi de göz problemleridir. Bebeğe 4-6. haftaları arasında mutlaka ROP muayenesi yapılmalıdır.
Prematüre Bebek Ne Zaman Eve Getirilebilir?

Sağlıklı olarak büyüyen ve gelişen bebeğinizin yoğun bakım ihtiyacı azalacaktır. Bebeğinize bağlı olan tıbbi cihazlar teker teker çıkarılıyorsa, artık kendi başına düzenli nefes alıyorsa, güzelce emebiliyor ve kilo alıyorsa bu iyi haberdir ve yakın zamanda bebeğinizi eve götürebileceğiniz anlamına gelir.

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın