YAŞAM DİYARI

Ramazan Bayramında Tatil Yapabileceğiniz Yerler

Ramazan Bayramında Tatil Yapabileceğiniz Yerler

Ramazan Bayramı ve hemen arkasından iyice artacak sıcaklıklar… Bu tatil dönemini seyahatle değerlendirecek olanlara Türkiye’de mutlaka görmeleri gereken farklı yörelerden bir derleme yapmak istedik. Tatil planı yapmadan önce göz önünde bulundurmanızı temenni ediyoruz.

İlk önerimiz tabi ki Kıyı Ege’den: Foça… İzmir’in kuzeyindeki bu sakin ilçe, yaz tatillerinde Ege’yle örtüşen Çeşme, Kuşadası, Bodrum ve Marmaris’in hengâmesinden usananlar için değerlendirilebilecek bir seçenek. Deniz, kum ve güneşin yanı sıra, sörf, gece hayatı ve mutfak kültürü ile bir cazibe merkezi olarak öneriyoruz. Gündüzleri denizin keyfini farklı aktivitelerle çıkardıktan sonra akşam günbatımında denize nazır bir balık keyfi Foça tatilinizde mutlaka deneyebileceğiniz bir seçenek.

Foça (1) Foça (2)

 

Deniz yerine farklı bir tatil arayanları kuzeye, Karadeniz’e davet ediyoruz. Trabzon Maçka’yı ziyaret etmenizi öneriyoruz. Hem Sümela Manastırı‘nı ziyaret edebilir, hem de aynı ilçedeki Şolma, Mavura, Kiraz ve Çakırgöl yaylasında doğayla iç içe, tertemiz havada dinlenebilirsiniz.Maçka Sümela Manastırı

 

Bir diğer önerimiz ise Güneydoğu Anadolu’nun açık hava müzesinden: Mardin… Eğer aşırı sıcaklara karşı temkinliyseniz bu planınızı bir başka mevsime atabilirsiniz; ancak bu tip bir sıkıntınız yoksa Mardin hem tarihi, hem de mutfağıyla sizi çağırıyor. İki önemli müzesinin dışında tarihi cami ve manastırları, kaleleri ve el sanatları örnekleriyle Mardin Türkiye’nin önde gelen tarih ve kültür turizm noktalarından bir tanesi.Mardin-Midyat (1) Mardin-Midyat (2)

 

Türkiye’nin dört bir yanından birer öneriye değindiğimiz bu derlemede dördüncü ve sonuncu önerimiz ise diğer bir uçtan: Trakya… Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ, üç denize girebilmenize olanak tanıyan bir coğrafyada. İlk gününüzde Keşan’da Ege’nin sularına girip ikinci gününüzde Şarköy’den Marmara’ya uzanabilir ve üçüncü gününüzde Karadeniz’in hırçın dalgalarıyla eğlenebilirsiniz. İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı da doğa severler için harika bir diğer fırsat…İğneada-longoz Selimiye Camii Tekirdağ sahil

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın