YAŞAM DİYARI

Şeker Gibi Bayram

Şeker Gibi Bayram

18 Haziran da Ramazanın ilk günlerini yaşamaya başladık. Şimdi ise Ramazan ayının bitime günler kaldı. Yine “On Bir Ayın Sultanı” nasıl geçti eminim ki birçoğumuz fark edemedik. Bu mübarek ayda mahyalar camilerin minarelerine asıldı, güzel  yemekler hazırlandı, sofralar kuruldu, ailecek hatta daha kalabalık eşle dostla iftar yapıldı. Heyecanlı güzel günler yaşandı Ramazan ayında fakat artık o güzel heyecanlı günlerin yerini biraz hüzün birazda mutlulukla geride bırakmaya devam ediyoruz. Ramazanın son günleri yaşanırken artık herkesi başka bir telaş almaya başladı. Nerde o eski bayramlar… diyen dedelerimizin ninelerimizin sesini duymaya başladık sanki. Evet Ramazan Bayramı’na günler kaldı. Peki ya  Ramazan Bayramı Ne Zaman? Ramazan Bayramı Eskiden Nasıl Kutlanırdı? Ramazan Bayramı İçin Yapılan Hazırlıklar neler? Ramazan Bayramı İçin Tatil Yerleri? Bu sorularımızın hepsine makalemizde cevap bulabileceksiniz.

Öncelikle Ramazan Bayramı ne zaman sorusuna cevaplamak istiyorum.  Ramazan Bayramı 17 Temmuz Cuma günü kutlanacak. Yani ayın 16sı Arefe Günü olacak.

Çok sorulan ikinci soru ise Ramazan Bayramı eskiden nasıl kutlanırdı? Hani büyüklerimizin ağızından düşmeyen o neşeli günler, hani kötünün akla hiç gelmediği hep güzel olan o yıllar. Peki ya nasıldı eski Ramazan Bayramları. Eskiden bayramlar büyükler arasında sevgi ve saygının sembolü gibiydi. Çünkü eski bayramlarda herkes evine, köyüne, doğduğu yerler, dedesinin, ninesinin yanına gider onları ziyaret eder büyüklerin ellerini öper, dualarını alır, küçüklere para ve şeker dağıtırdı. Şimdi ise bu kültürden pek bir kalıntı yok. Şimdi ise ziyaretlerde sadece çikolata tutulur gelenlere hatta buna bile gerek kalmaz maalesef ki bozulan toplumumuz  bunu bile engelliyor. Çünkü toplumun en önemli yapı aşı olan Aile bağları maalesef ki eskisi kadar sağlam değil. Ve çok acı ki o tatlı sohbetli  Aile Ziyaretleri yok oldu. Eski bayramlarda herkes mezarlığa gider ölen aile büyükleri için Kuran-ı Kerim okurdu şimdiyse buna fazla rastlayamıyoruz.  Özellikle köylerde Bayram Ziyaretleri daha  çok yemekli olurdu. Gelen herkes hiç ayrı bir sofra kurulur ve yöresel yemekler, börekler, tatlılar yapılırdı. Çünkü; Ramazan ayında oruçlu olduğumuz için Bayram eskilerde ziyafet havası içerisinde kutlanırdı. Yine eskilerde fitre daha yaygındı ve durumu olmayan insanlarada fitre vererek onlarında durumu iyi olan insanlar gibi bayramı ziyafet havasında geçirmeleri sağlanırdı. Müslüman kültüründe çok önemli yere sahip olan dini bayramlarımız başka milletlerin bayramları gibi olmayıp bizlere kanaatkar olmayı, sabretmeyi, insanlara sahip çıkmayı, birlik ve beraberliği öğretirdi. Şimdilerde ise Bayram yaşıyor muyuz yoksa yaşamıyor muyuz belli değil.

Ramazan Bayramını eskisi gibi kutlayan ve hala hazırlık yapanlar için biraz yardımcı olalım sizlere.  Ramazan Bayramı için yapılan hazırlıklar nelerdir? Şeker Gibi Bayram için ilk olarak evin hanımları belki günler öncesinden baklavaları, börekleri açmaya başlarlar. Gelen konuklar için tepsi tepsi börekler ve tatlılar açılır. Kimi il ve ilçelerde bunların yanı sıra yemeklerde yapılır özellikle sarmanın da bayramda önemli bir yer tuttuğunu hatırlatmak isteriz. Bayram yaklaşırken pazara gidilip en güzel kıyafetler seçilir bayram için çoluk çocuk herkese bayrama uygun kıyafetler alınır. Yine bayramın tabi ki şeker tadında geçmesi için şekerlemeler(çikolata,lokum,şeker…)alınır. Bayramda çayın ve kahvenin yanında konuklarımız için taze çerezler alınır ve masalara konulur.  Ve hazırlıklar biter.

Ramazan Bayramı için ailenizle güzel bir tatil planı yapıp dinlenmeyi mi düşünüyorsunuz o zaman o konuda da sizlere yardımcı olacağız. Özellikle yüzmek, havuza girmek, güneşlenmek isteyen ailelerimiz için İzmir, Antalya, Aydın gibi Ege Bölgesin de ki illerimizde bayrama özel kampanyalar olacak bunları kaçırmamalısınız ve dört dörtlük bir tatil için kendinizi hazırlamalısınız. Ama kalabalıktan kaçıp biraz daha orman havası, tertemiz bir gökyüzü ve yeşillikler içinde huzur bulmaksa amacınız işte Karadeniz Bölgesi tam sizin için. Rize. Artvin. Trabzon, Sinop gibi illerimiz sizin istediğiniz güzelliklerin hepsini içinde barındırıyor. Bunun gibi daha bir çok seçenek var siz yeter ki bu bayramı mutlu geçirmek isteyin. İnternetten tatil yapmak için biran önce hazırlıklara başlayın.

Muzlu ve Huzurlu Bir Bayram Geçirmeniz Dileğiyle…

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın