YAŞAM DİYARI

Selvi Boylu Çocuklarınız Olsun İstermisiniz?

Selvi Boylu Çocuklarınız Olsun İstermisiniz?

Çocukların boylarının uzamasındaki en önemli faktörlerden biriside besinler. Uzmanlara göre çocukların tükettiği gıdalar ilerleyen dönemde boylarının uzamasına büyük etki ediyor. Küçüklükten itibaren tüketilmeye başlanan susam ilerleyen dönemlerde çocukların selvi boylu olmasına yardım ediyor.

Çocuklarda Boy Uzatmak İçin Ne Yapılmalı

Bilinçli tüketimle beraber insan örünün uzadığına vurgu yapan uzmanlara göre küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenmek çok önemli. Daha uzun boylu olmak daha yüksek kas yapısına sahip olmak anlamına gelmekle birlikte bunun ergenlik döneminde en önemli destekleyicisi de spordur.

Boyun uzamasındaki en önemli faktör Kalsiyum ve D vitaminine dayanıyor. Özellikle ergenlik döneminde yeteri kadar kalsiyum ve D vitamini alınması durumunda uzun boya sahip olunabilir. Anne ve babaların gelişim dönemindeki çocuklarının beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir.

Çocuklarınızın boylarını uzatacak en iyi besinleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Süt ve Süt Ürünleri: 

Temelde süt ve süt ürünleri kalsiyum mineralini barındıran en temel besinlerdir. Ergenlik döneminde çocukların beslenme programında süt ve süt ürünleri eksik edilmemelidir. Diş ve kemiklerin gelişimi içinde süt ve süt ürünleri mutlaka yeteri kadar alınmalıdır.

Gün içerisinde çocukların 2 su bardağı süt ve 1 kase yoğur tüketmesi, sabah kahvaltıda peynir türlerinin tüketilmesi çocuğun kalsiyum ihtiyacını karşılar.

  • Susam:

Yapılan araştırmalara göre içerisinde en fazla kalsiyum barındıran besinlerden biriside susamdır. Her ne kadar direk tüketilmese de börek, simit ve poğaça ile verilebilir. İçerisinde yüksek miktarda yağ barındıran susamın dengeli olarak tüketilmesi gerekir yoksa kilo artışı olabilir.

  • Çedar Peyniri:

Kalsiyum bakımından en zengin peynir türü çedar peyniri olduğu için çedar peynirini diğer peynir türlerinden ayrı tutmak gerekir. 100 gr çedar peynirinde 720 mg kalsiyum bulunmaktadır. Özellikle ergenlik dönemlerinde çocukların çedar peyniri tüketmesi sağlanmalıdır.

  • Kuruyemişler:

Keyifle tükettiğimiz kuruyemişler kalsiyum açısından oldukça zengin besinlerdir. Yeteri kadar süt ve süt ürünleri tüketmeyen çocukların fındık, fıstık, badem veya ceviz gibi kuruyemişler tüketmesi sağlanmalıdır. Çocukların uzun boylu olması için günlük bir avuç kuruyemiş tüketmeleri sağlanmalıdır. Çocuklarda boy uzamasını sağlayan asıl etmen kalsiyum ve D vitamininin birlikte alınmasıdır. Bu iki besin ögesi boy uzamasında birlikte başrol oynamaktadır.

Yukarıda saydığımız kalsiyum açısından zengin olan besinlerin yanı sıra D vitamini açısından zengin besinler de tüketilmelidir.Balık yağı kalsiyum emilimini desteklerken, D vitamininden zenginleştirilmiş olan süt, peynir ve yumurta da tercih edilebilir.

Güneş ışığı D vitamini açısından en zengin kaynaktır. Yeteri kadar güneş ışığı almayan çocuklarda istenilen boy oranına ulaşılamaz. Ayrıca C vitamini içeriği yüksek olan besinlerde kalsiyum vücuttaki kalsiyum emilimini arttırmaktadır.

Çok fazla miktarda posa alınması, yağ içeriği yüksek olan besinler ve çinko içeriği yüksek olan gıdalar vücuttaki kalsiyum emilim düzeyini düşürmektedir. Bundan dolayı bütün besinlerin dengeli olarak tüketilmesi gerekir.

 

loading...
ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın