YAŞAM DİYARI

Serebral Palsi SP Hastalığı Tanı ve Tedavisi

Serebral Palsi SP Hastalığı Tanı ve Tedavisi

Dünyada her bin çocuktan dördünde görülmesine rağmen isimi çok bilinmeyen Serebral Palsi nedir, nasıl tedavi edilir? Bebeklik ve çocukluk döneminde farklı nedenlerle ortaya çıkan hastalık halk arasında beyin felci olarak biliniyor. Özellikle çocuklarda karşımıza çıkan hastalık, konuşamama ve yürüyememe gibi rahatsızlıklar erken tanı ve uygun teknikler kullanılarak tedavi edilebilmektedir.

Serebral Palsi (SP) Hastalığı Nedir

Bebeklik veya çocukluk döneminde ortaya çıkan ve vücut hareketleri ile kas kordinasyonunu kalıcı olarak etkilemesine rağmen zaman içerisinde kötüleşme sergilemeyen bir dizi nörolojik bozukluktan herhangi bririsini tanımlamak için kullanılır.

Kas hareketlerini engelleyen Serebral Palsi (SP) hastalığı kaslardaki ve sinirlerdeki problemlerden kaynaklanmaz. Beyinde kas fonksiyonlarını kontrol eden bölgelerde meydana gelen sorunlar ve anormallikler nedeniyle Serebral Palsi ortaya çıkmaktadır.

Hastalık görülen çocukluklar genellikle bu hastalık ile doğsa da hastalık çoğu zaman aylarca hatta yıllarca tespit edilemeyebilir. Her bin çocuktan dördü Serebral Palsi’li yani beyin felçli olarak dünyaya geliyor. Şimdi hastalığın belirtilerine bakalım.

Serebral Palsi Hastalığının Belirtileri

Çocuklarda ortalama olarak 3 yaşına gelmeden ortaya çıkan Serebral Palsi hastalığı genellikle istemli hareketler sırasında kas koordinasyonu eksikliği (ataksi); kaslarda katılık ya da sıkılık ve abartılı refleksler (spastisite); tek ayağını ya da bacağını sürüyerek yürüme; ayak uçlarında yürüme, eğilerek yürüme ya da makaslayarak yürüme; aşırı katı ya da aşırı gevşek kas tonusudur.

Yine bebeklik döneminin ilk aylarında meydana gelen beyin hasarı, bakteriyel menenjit veya viral ensefalit gibi beyin infeksiyonları ya da trafik kazası, düşme gibi sebeplere bağlı kafa yaralanmaları sonucu Serebral Palsi yani beyin felci oluşmaktadır.

Serebral Palsi Tanısı Nasıl Konulur?

Serebral Palsi hastalığının tanısı fizik muayene ile konulur. Detaylı şekilde muayene yapan uzman hekim çocuğun doğum öncesinde ve doğum sonrasında yaşanan hikayeyi tam olarak öğrenir ve ondan sonra hastalığın tanısını koyar. Bebek genellikle 6 ile 12 aylıkken Serebral Palsi tanısı konulmaz bunun nedeni ise bu dönem bebeklerin yürüme, el ve baş denetimi gibi gelişimsel kilometre taşına erişmesi gereken dönemdir.

Serebral Palsi Tedavisi

Tedavi, deformiteleri engellemek veya en aza indirmeyi ve evde ve topluluk içinde kapasitesini artırmaya odaklanmıştır. Bunları sağlayabilmek için iyi yol mümkün olduğunca en kısa zamanda rehabilitasyona başlamak ve iyi bir takip ekibi oluşturmaktır. Serebral Palsi hastası bir çocuk en iyi çocuk nöroloğu, fizyoterapistler, özel eğitim uzmanları,sağlık çalışanları ve aileden oluşan multidisipliner bir ekip ile tedavi edilebilir.

Tedavide etkin rol oynayacak olan bu ekibin görevi Serebral Palsi hastasını ortaya çıkabilecek epilepsi, ortopedik sorunlar, göz sorunları, psikolojik sorunlar ve diğer sistemik sorunlara karşı takip edip anında gerekli önlemi almaktır.

Serebral Palsi hastalığında tedavi ne kadar erken başlanırsa o kadar çabuk ve etkili sonuç alınabilmektedir. Tabi ki bu tedavi süreci oldukça sabır isteyen zor ve yorucu bir süreçtir.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın