YAŞAM DİYARI

ŞİFALI ÇÖPLERİMİZ

ŞİFALI ÇÖPLERİMİZ

Meyveler kokmadan,  çürümeden kısacası bozulmadan nasıl dururlar bunu hiç düşündünüz mü? Eminim ki birçoğumuz bunu düşünmemiştir. Peki ya bu sorumuzdan sonra kafalarınız da birkaç şey oluştu mu? Şuan kafasın da bir şeyler oluşan ya da oluşmayan bütün okuyucularımız gözlerinizi açın ve sadece bize odaklanın. O beğenmeyip attığımız çöplerin bakın bizim için ne kadar faydaları var.

Hepimiz biliriz bir meyvenin ya da bir sebzenin kabuğunu soyup bir kenara bıraktığımız da o meyve veya sebze 2 bilemedeniz 3 gün sonra bozulur, kurur ya da kokmaya başlar. Ya soyduğumuz kabuklar nereye gider tabi ki çöpe. Maalesef ki birçoğumuzun sıkça yaptığı bir hatadır bu. Sebzeleri ve meyveleri sadece içlerinden ibaret saymak hepimizin en büyük yanlışıdır. Oysa o tadı mükemmel olan bir birinden güzel meyve ve sebzelerin sadece içi değil dışı da bizim için şifa saçıyor diyebiliriz.  Evet, bundan sonra özellikle meyvelerin kabuğunu, sapını hatta için de ki çekirdeği bile çöpe atmayacaksınız.

Meyveleri ve sebzeleri kurumaktan, bozulmaktan ve çürümekten koruyan bu kabuklar bizleri de hastalıklara karşı zırh gibi koruyorlar. Sadece bu da değil meyve kabukları evimizi temizlemekte bize yardımcı olan en büyük doğal temizlik malzemesidir. Nasıl mı? Şimdi biz sizin için bunları tek tek açıklayacağız gözlerinizi biraz daha açın ve bu bilgilerden mutlaka faydalanın bunlar kaçmaz. Okuduklarınızdan sonra artık meyve sebze kabuklarını çöpe atmayacak aksine saklayacaksınız. Çöpe attığımız bu şifalı bitkileri biraz inceleyelim bakalım çöpe attığımız kabukların bizlere ne gibi faydaları var.ELMA KABUĞU

İlk olarak elmayla başlamak istiyoruz. Çünkü, elma içeriğiyle ciddi anlamda faydalı bir meyve. Hem yazın hem de kışın sofralarımızdan, masamızdan eksik olmayan bir meyvedir elma. Manavların kabuklu ve en güzel meyvesidir elma.
Kırmızıyla, yeşille, sarıyla elma çeşitleri  manavlarda ki tezgâhların gözdesidir elma.  Fakat bu kadar kıymetli bir meyvenin kabuğunu soyup öpe atanlarımız var. Elmanın en büyük şifası kabuğundadır oysaki. Peki, elmanın kabuğu hangi dertlerimize devadır. Şimdi de bunu öğrenelim. İlk olarak elma kabuğu hazmı kolaylaştırır hazımsızlık çekenler için sabah aç karnına elma tüketmek metabolizmayı hızlandırır.FAYDALI KABUKLAR (3)
Diyet yapan herkes için mükemmel bir meyvedir. Elma diyeti sağlık açısından önemli bir diyettir. Soyup attığımız elma kabuğu çayı ile zayıflamak ise mümkün. Doğadan insanlara bir armağan olan elma kabuğu  çayının faydaları saymakla bitmiyor. Öksürük ve grip gibi vakalar da elmanın kabuğunu kaynatıp içmekte hastalığınızı azaltacaktır. Elmayı mutlaka güzelce yıkayın ve kabuğuyla tüketin. Zaten elma yetiştiriciliğinde ülkemiz oldukça başarılı.

Elma, armut ve ayva çekirdeği; bu meyvelerin çekirdekleri mikrop öldürücüdür bunun için elma, armut ve ayva çekirdeğini ezip kaynatarak ardından da balla tatlandırarak içerseniz mikrobik hastalıklarınızın azaldığını göreceksiniz.

Kiraz sapı; kiraz sapı söktürücüdür. Özellikle adet olamayan bayanlar için çok iyi bir tercihtir kiraz sapı. Kiraz saplarını kaynatıp içerseniz adet söktürücü olduğunu göreceksinizKİRAZ SAPI Kiraz sapını kekikle kaynatıp balla tatlandırarak içtiğiniz de de zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Kiraz sapı zayıflama ve diyet yapanlarında kullandığı bilinir. İbrahim Saraçoğlu nun kiraz sapı kürü, Ahmet Maranki nin kiraz sapı zayıflama çayları özellikle bayanlarımızın önemli tercihleri arasında.

Nar kabuğu; nar kışın vazgeçilmez meyvesidir. Rengi, tadı hatta şaheser gibi dizilişiyle mükemmel bir meyvedir. Sıkça ishal olan kişiler için narın kabuğu çok faydalıdır. Narın kabuğunu kaynatıp balla tatlandırarak günde 3 su bardağı içerseniz eğer ishalden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Nar faydaları saymakla bitmeyen bir meyvemiz bunun yanında kabuğu da birçok derde deva.

Kavun ve karpuz kabuğu; yazın o vazgeçilmez tatları bizim için şifa saçan diğer meyvelerimiz. Bu meyvelerin iç kabuğun da ki beyaz kısım cilt temizliği için uygundur. Cilt temizliğinden, güneş lekelerinden bizleri korur.

FAYDALI KABUKLAR (4)Kavun kabuğu ise çok az yemeklere eklenirse yemeklerin daha çabuk pişmesini sağlayan güzel bir meyvedir. Kavun ve karpuz dilimleme ve yemeden ibret olmasa gerek kabuğunu israf etmeyelim.Portakal, greyfurt, limon gibi turunçgillerin kabukları ise o güzel kokularıyla bayanların ev temizliğin de doğal koku görevini görür nasıl mı?

Örneğin; bir portakalın kabuğunu bir kavanozun içerisine koyup üzerine iki bardak su 1-2 kaşık sirke ekleyerek bu karışımı 15 gün bekletip 15 günün sonun da ise FAYDALI KABUKLAR (5)o suyu temizlik yaptığınız suyun içine eklerseniz temizlik yaptığınız mekânın daha güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.Portakal kabuğu reçeli yapıldığını biliyor muydunuz?Portakal kabuğu faydaları saymakla bitmeyen ve çok kullanışlı meyve kabuklarındandır.Kış aylarında nane limon kabuğu soğuk algınlığında sürekli tükettiğimiz bitki çayları arasında etkisini hemen gösteren ve alternatif tıp olarak kullandığımız bir ilaçtır. Limonla zayıflamak mümkündür tabi kabuğu da kullanılarak.

 

 

Bizden bu kadar özellikle hanımlarımız için burada ki bilgiler gerçekten çok gerekli bilgiler. FAYDALI KABUKLAR (2)

Çöpe atmayıp kullanacağımız bu şifalı ve temizleyici ürünler bizler için gerçekten hayatta yapay olan her şeyin yanın da doğal en güzel malzemeler haline gelecek. Artık herkes doğal bir yaşam ortamı arayışın da bunun için bizi takip etmeye devam edin doğalı ve doğal olan her şeyi seviyoruz.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın