YAŞAM DİYARI

SON ZAMANLARDA ROTA VİRÜSÜ HIZLA YAYILIYOR

SON ZAMANLARDA ROTA VİRÜSÜ HIZLA YAYILIYOR

ROTA VİRÜSÜ

Rota virüsü 0-5 yaş arası çocuklarda görülen barsak  hastalığıdır. Bu yaş grubundaki çocuklarda ishal nedenidir. Rota virüsü mide- barsak sistemi arasında oluşan bir enfeksiyondur. Bu virüs sıklıkla kış aylarında ve 2 yaş altı çocuklarda görülür. Çocuklarda ne kadar erken yaşta görülürse tablo da o kadar ağır olur. Gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülmektedir. Hijyenik olmayan ortamlarda yetişen çocuklarda daha yaygın  görülür.

Virüsün Bulaşma Yolu

Rota virüsü ağız yoluyla bulaşır. Ağız yoluyla bulaşır fakat  eller de etkin bir rol oynar. Ellerimizle her yere dokunuruz , sonra ellerimizi yıkamaz ve ağzımıza dokundurduğumuzda yada o ellerle birşeyler yediğimizde bu virüsü ağız yoluyla vücudumuza almış oluruz. İnsandan insana, hastalık bulaşmış gıdaların tüketülmesiyle ve virüsün olduğu eşyalara direkt temasla bulaşır. Toplu yaşanan ortamlarda ortak kullanılan eşyalar ve yakın temas salgını artırır. Rota virüsü bir insanın elinde saatlerce kalabilir. Eşyada ise 60 güne kadar canlı kalabilir. Hastalık ortaya çıktıktan 10 gün sonrasına kadar bulşıcılığı devam etmektedir.Rota Virüsü

Virüsün  Belirtileri

  • Sulu ishal
  • Kusma
  • Ateş

3 aylıktan küçük bebeklerde bazen belirti vermeyebilir. Belirtiler hastalığa yakalandıktan 2 gün sonra ortaya çıkar. Hastalık başlangıçta hafif seyrederken gerekli tedavi olunmazsa yaşamı tehdit edecek kadar şiddetlenir.

Çocukta görülen aşırı ishal  vücutta su kaybına neden olur. Su kaybıyla beraber gözlerde çökme halsizlik ve ağız kuruluğu görülür. Böbrek fonksiyonlarında bozulmalar görülür. Erken dönemde gerekli tedavi olunmazsa çocuklarda ölüme kadar götürebilir.

Rota Virüs Aşısının Yapılma Zamanı

Rota virüs aşısı insan kaynaklı canlı bir aşıdır. Aşı ağız yoluyla 2 defa uygulanmaktadır. İlk doz 6-14 haftalar arasında yapılır ve 16.haftadan sonra yapılmamaktadır. 2. doz ise 14-24 haftalar arasında yapılır.

Tedavisi

Bu virüste tedavi virüse yönelik değildir. Tedavi genellikle virüsün kişide göstermiş olduğu belirtilere yöneliktir. Özellikte tedavide amaç kaybedilen sıvının yerine konmasıdır. Bunun için hastanede yatılarak serum takviyesiyle sıvı ihtiyacı karşılanır.

Rota Virüsünü Önlemek İçin Alınacak Kişisel Önlemler;

  • Tuvalete girmeden önce ve çıkarken, yemeklerden önce eller mutlaka yıkanmalı
  • Toplu kalabalık ortamlardan mümkün olunduğunca uzak durulmalı
  • Güvenilir olmayan mekanlarda birşeyler yemekten kaçınılmalı
  • Virüsün bulaştığı kişilerden uzak durulmalı
  • Bebeklerin bezleri yemek yenilen ve hazırlanan ortamlardan uzaklaştırılmalı
  • İshal atlatıldıktan birkaç hafta sonrasına kadar havuzlara girilmemeli

 

 

 

 

 

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın