YAŞAM DİYARI

Suda Doğum Yapacaklar Dikkat Edin

Suda Doğum Yapacaklar Dikkat Edin

Suda Doğum Yapacaklar Dikkat

Suda doğum yapmak; hamile kadının doğum esansında arada suya girip çıkması veya duş almasının ötesinde belli bir zamandan sonra doğumun kendisinin bebeğin çıkışının suyun içinde gerçekleşmesidir.  İlk sancılı dönemlerde anne adayı sudan çıkış sağlasa da doğum anı kısaldığından sudan çıkmaması gereken ve uyum içinde doğumu gerçekleştirilen bir yöntemdir.

Yalnızca anne adayının veya isterlerse eşinde suyun içinde olması mümkündür ve her şeyin normal gittiği doğumlar için söz konusudur.  Suda doğum yapabilmek için mutlaka normal doğum şartları tamamlanmalı, hekim uygun görmeli ve uzmanlar eşliğinde yapılmalıdır. Ortamın steril olması, kullanılan malzemelerin tıbbı malzemeler ve kişisel tüm ihtiyaçlar dezenfekte işleminden geçtikten sonra kullanılmalı. Suda doğum anında anne adayının yanında refakatçisi , kadın doğum uzmanı, ebe ve uzman hemşire bulunması zorunludur. Suda doğumun faydaları ve suda doğum yapmak isteyenlere öneriler

Suda doğum yapmanın bebek açısından faydaları

Suda doğum yapmanın sağlık açısından avantajları ve öneriler

Suyun içindeki rahatlık güveni arttırır

Suyun içinde sadece kendine, bebeğine ve vücuduna odaklanan kişinin tüm konsantrasyonu değişir.  Su zihinde huzuru, yumuşaklığı, akışı çağrıştırarak doğumun kalitesini değiştirmektedir.

Suyun bilgiyi taşıma özelliği hamile kadını kendi doğum sürecine taşır. Kendi annesinin karnındaki sakinliği, yumuşaklığı ve geçişi anımsattığı için birçok uzman önermektedir. Tabi suda doğum isteyen anne adayının kendi doğumunu bilmesi ve su gibi almasını engelleyen varsa dirençleri üzerinde çalışması çok önemlidir. Çünkü su tüm bu geçmiş anıları ortaya çıkartacaktır.

Vücudumuzun % 70 inin su olduğunu düşündüğümüzde öz olarak zaten sudan oluşmakta olduğumuzu görürüz. Suda doğum aslında bir nevi öze dönüştür.  9 ay boyunca annesinin karnında suyun içerisinde yaşayan bebek yine doğar doğmaz o huzurlu ortama aktarılmaktadır.  Buda bebeği rahatlatmak ve daha sakin bir süreci geçirmeye sebep olmaktadır. Suda doğan bebeklerin kendine güvenli, karalarını daha rahat veren, akışkan ve huzurlu yetişkinler olduğu gerçeği önemlidir.

Suda doğumlarda tamamen kendi vücudunu kendi kontrol eden ve herhangi dış bir müdahale olmaksızın dokunarak suyun içinde doğumunu gerçekleştiren annede kendine ve vücuduna güven, kontrolü hissetmek, sahiplenmek ve bebeğiyle kurulan bağın kalitesi ön plandadır.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın