YAŞAM DİYARI

Üstün Zekalı Çocuk Nasıl Anlaşılır

Üstün Zekalı Çocuk Nasıl Anlaşılır

Üstün zekaya sahip çocukların zamanında tespit edilmesi büyük önem arz ediyor. Böyle bir durumda en büyük görev aileye düşüyor. Anne ve babalar hangi durumları gözlemlerse çocuğun üstün zekalı olduğu anlaşılır? Üstün zekalı çocukların belirtileri nelerdir?

 • Çocuğun bebeklikten itibaren aşırı hareketli olması
 • Anne ve babayı erken tanıma
 • Battaniye ve etiket gibi şeylere karşı hassas olup reaksiyon göstermeleri
 • Yaşıtlarına göre erken konuşmaya başlamaları
 • Kendi başlarına okumayı öğrenebilirler
 • Hafızaları oldukça güçlüdür
 • Kolay öğrenirler ve ezberleri kuvvetlidir
 • Karşısındakilerin düşüncelerini kolaylıkla tahmin edebilirler
 • Liderlik vasıfları yüksektir
 • Sıradan şeylerden hoşlanmazlar ve kendi bildiklerini yaparlar
 • Aşırı derecede duygusal tutumlar sergileyebilirler
 • Yaşıtlarına nispeten kendisinden daha büyüklerle vakit geçirmeyi severler
 • Kitaplara karşı ilgilidirler

Böyle bir durumla karşılaşan ebeynlerin ve eğitimcilerin bir hususa dikkat etmeleri gerekir. Yukarıdaki bazı özellikler normal çocuklarda da görülebilir. Üstün zekaya sahip çocuklarda yukarıdaki özelliklerin tamamı veya bazıları görülebilir. Bu durumlarda ebeveynlerin evhamlanmamaları gerekir. Yukarıdaki özellikler eğer çocuğunuzda varsa mutlaka bir uzman ile görüşmeniz gerekir.

Üstün Zekalı Aileler Nelere Dikkat Etmelidir?

Ebeveynlerin yapması gereken en önemli davranış onların diğerlerinden farklı olmadığını sadece belirli özelliklerinin daha fazla geliştiğini kabul etmektir. Normal davranışlar sergileyen çocuklardaki özellikler üstün zekalı çocuklarda da vardır. Üstün zekalı çocukların ihtiyaçlarını karşılarken mutlaka uzman desteği alınmalıdır. Çocuğun kendisini geliştirebileceği ortamlar sunmak gerekir. Üstün zekalı çocukların en çok öne çıkan özelliği fazla meraklı olmalarıdır. Bu durumda çocuğu geçiştirmek yerine ona tatmin edici cevaplar vermek gerekir. Bazen cevap vermekte zorlanabilirsiniz. Gerekli durumlarda kitaplardan, ansiklopedilerden ve uzman kişilerden faydalanmak gerekir.

Anne babalar üstün zekalı çocuklara karşı tutarlı bir disiplin uygulanmalı ve üstün zekalı olmalarından dolayı özel imtiyazlar tanımamalı. Çocuğun sosyal, zihinsel ve ruhsal gelişimine katkı sağlayacak aktivitelere katılması sağlanmalıdır.

Üstün zekaya sahip çocukların ilerleyen dönemlerde bilim adamları, liderleri, yazarları ve fikir adamları olacakları unutulmamalıdır. Böyle çocukların eğitimine kesinlikle dikkat edilmelidir. Bakıldığı zaman Osmanlıda ve Avrupa devletlerinde bu çocuklar için özel eğitim programları vardır. Üstün zekalı çocuklar için gerekli eğitim ortamları oluşturulmalı, milli ve manevi duyguları yüksek, sağduyulu insanlar yetiştirebilmek için önemli bir vazifedir.

IQ testi yerine Bireyi Bütüncül Tanıma Programı uygulanmalıdır. Çocukların gösterdiği bir takım özellikler onların gelişimleri hakkında çok ciddi veriler ortaya koyar. Yukarıda saydığımız özelliklerin haricinde çocuğun özellikle zihinsel performans gerektiren faaliyetlerinde yaşıtlarından ciddi bir farklılık göstermesi üstün zekanın göstergelerindendir.

Yapılan genel gözlemler çocuktaki önemli verileri görmemizi sağlasa da net tespitin yapılabilmesi için konusunda uzman bir psikolog/psikolojik danışman ile bir zekâ testi çalışması yapılması ve çocuğu gözlemlemesi gerekmektedir.

Çocuğu üstün zekâlı/parlak zekâlı/normal zekâlı gibi kavramlarla etiketlemek kesinlikle yanlış bir davranıştır. Beklentimiz, çocuğu tanımak onun gelişmiş ve gelişmemiş alanlarını görüp gerekli tedbirleri almak (gelişmemiş alanları desteklemek, yetenek alanlarını parlatmak) olmalı.

Zeka testi yapmadan çocuğu yapılacak testi çocuğun gündeminden uzak tutmak gerekir. Gireceği çalışmayı zeka testi olarak değil de bir öğretmeninin onunla tanışmak, onu daha iyi tanıyabilmek için yaptığı bir çalışma olarak görmesini sağlamak en doğru tutum olacaktır.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın