YAŞAM DİYARI

YEŞİLİN EN GÜZEL TONLARINI İÇERİSİNDE BARINDIRAN FAYDALI BİTKİ: BROKOLİ

YEŞİLİN EN GÜZEL TONLARINI İÇERİSİNDE BARINDIRAN FAYDALI BİTKİ: BROKOLİ

Brokoli kış ayının vazgeçilmezleri arasında bulunun bir bitkidir. Kış ayı deyince evimizin mutfağı için ilk sıralarda yerini alır bu güzel sebze. Hem çorbası hem salataları hem ana yemeği hem de meze halinde tüketilen bu sebze bizim için eşi bulunmaz bir nimet. Brokoli belki en çok fayda veren en çok konuşulan sebzeler arasın da değildir fakat yapılan araştırmalara göre de faydası inkâr edilemeyecek şekilde çoktur.  Günümüze kadar brokolinin birçok faydasından bahsedilmiş hatta üç yüz civarında da araştırma yapılmıştır. Yapılan bu üç yüz araştırmada ise brokoli hakkında 3 sonuca varılmıştır ve bu üç sonucun üzerinde durulmuştur.  Birinci olarak; brokoli kanser yapılarını engellemeye yardımcı olan bir sebzedir. Vücudun hücre yapısını koruyarak en başta kanser olmak üzere birçok hastalığa karşı bizleri korur. İkinciye gelince; brokoli vücutta oluşan iltihapları özellikle de kronik iltihapları önleyen bir sebze olarak karşımıza bir kez daha çıkıyor. Üçüncü ve son olarak ise; brokoli vücudu birçok hastalığa karşı daha da dirençli tutarak hayata karşı daha da sağlam ve başarılı biri olmamıza yardımcı oluyor.  Brokolinin faydalarını sadece bu kadar zanneden okuyucularımız işte burada yine devreye biz girerek brokolinin faydalarının bu kadar olmadığını size daha açık bir şekilde göstereceğiz.

Brokoli içerisin de bulundurduğu A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini ile birçok vitamin ögesini katlayarak içine almış durum da. Günlük yediğimiz 30-50 gr arasın da ki brokoliyle A,C,E,K vitaminlerimiz i birçoğunu karşılamamıza yardımcı olur.brokoli (6)

Brokoli sadece içinde vitamin bulunduran bir besin değildir zenginliği sadece vitaminle kalan bir besin de değildir. Brokoli içerinde bulundurduğu demir, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko selenyum, manganez gibi maddeleri de bulundurarak bizi hayatın her köşesin de özellikle hastalıklara karşı dirençli bir hale getirerek korur.

Brokoli hakkında ki araştırmalar ilk olarak kanser alanın da 15- 20 yıl önce başlamıştır.  Bu yıllar da yapılan araştırmalar da brokolinin düzenli olarak kullanılıp tüketildiği zaman kansere karşı bizleri ciddi şekil de koruyacağı gibi kanser riskini de ciddi ölçü de düşürdüğü sonucu elde edilmiştir. Brokoli hakkında yapılan diğer araştırmaların sonucun da ise kabızlığı önlediği, kolesterolü düşürdüğü, vücutta ki iltihaplara karşı bizleri koruduğu ve vücutta ki toksinleri temizleme olarak ta birçok faydasının olduğu görülmektedir.  brokoliSebze içerisinde bulundurduğu zengin mineraller ve vitaminler sayesin de de diyet yapan kişiler için de doktorların ve uzmanların bizim için önerdiği en önemli sebzelerden biridir.

 

  • Brokoli sindirim sistemi için; içerinde bulundurduğu zengin lifler sayesin de sindirimi kolaylaştırmayı sağlar. Düzenli olarak brokoli yiyen kişiler de kabızlığın azaldığı görülmektedir. Brokolinin mide için diğer faydası da mide de bulunan ülser ve gastriti azaltması ve bizi bunlara karşı dayanıklı bir hale getirdiği de görülmektedir.
  • Brokoli kalp ve damar hastalıklarına karşıda etkilidir. Çiğ ve pişmiş brokoli yemek kolesterol seviyenizi dengede tutar. Brokolinin yanın da diğer yeşilliklerden de faydalanırsanız eğer kalp ve damar hastalıklarına karşı kendinizi ciddi bir şekilde de koruyabilirsiniz. Ayrıca brokoli vitamin eksikliklerine karşı, kalp krizine karşı damar tıkanıklığına karşı ve felç gibi hastalıklara karşı da sizleri önemli ölçü de korur.
  • Brokoli karaciğer için de sağlıklıdır için de bulundurduğu zengin lifler sayesinde sizlere karaciğer detoksunu sağlar. Toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandıran brokoli bağırsaklarda biriken yemek artıklarını temizlemeye yardımcı olur.
  • Brokoli içerisin de bulunan antioksidanlar sayesin de de pek çok hastalığın gelişimini engelleyerek hastalıklarla mücadele etmemiz de bizlere yardımcı olur. Ciltte görülen yaşlılık belirtilerini de azaltmaya ve yok etmeye yardımcı olur.
  • Diyet yapanlar için de bire bir olan brokoli içeriğin de ki yüksek lif sayesin de kendinizi tok hissetmenize yardımcı olan önemli bir besindir. Brokoli diyet yaparken sizler için enerji kaynağı olan bir besindir.
  • Ayrıca brokoli sinir sistemini destekleyen, tansiyonu denge de tutmaya yardımcı olan, bağışıklık sistemimizi güçlendirmeyi sağlayan, içeriğinde ki kalsiyum ve vitaminlerle kemik sağlığını korumaya yardımcı olur, güneşin zararlı ışınlarından cildimizi korur, alerjiye karşı korur ve alerji belirtilerini azaltır, midemiz de asit dengesini korumaya yardımcı olur, iltihaplara karşı bizleri koruyan en büyük silahlardandır, gözleri korur, kan şekerini dengede tutmayı sağlar.

 

 NOT: BROKOLİYİ VE DİĞER SEBZELERİ YEMEDEN SİRKELİ SUYA BOŞALTIN VE GÜZELCE TEMİZLEYİN.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın