Kadına Şiddete Hayır
YAŞAM DİYARI

Adet Düzensizliği Neden Yaşanır?

Adet Düzensizliği Neden Yaşanır?

Kadınların çoğunda görülen bu rahatsızlık maalesef giderek yayılıyor. Çok fazla talep gören bir önceki yazımızın ardından sizlere bazı sebeplerden daha bahsetmek istiyoruz. Kadınların birçoğu yıl içerisinde 11 veya 13 civarında adet olurlar. Bu rakamın  1-2 tane az yada fazla olması çok sıkıntı oluşturmaz. Bunun için adet düzensizliği denilince bu değerlerin gözden geçirilmesi gerekmektedir.

İlk adet dönemi yaşayan kişilerde adet düzensizliği gayet normal karşılanır. Bu düzensizlik 2 yıl içerisinde normale dönmezse sıkıntı oluşabilir.Adetin normal düzene girmesi de adet görmeyi sağlayan hormonların dengelenmesi ile olur.

Peki adet düzensizliğinin nedenleri nelerdir;

İlk olarak şunu belirtmelitiyiz. Aşağıda yazan maddeler dışında adet düzensizliğine sebebiyet veren şeyler olabilir. Bunu tabi ki uzman bir Kadın Doğum Hekiminden öğrenebilirsiniz. Biz size genelde oluşan bazı sebeplerden bahsedeceğiz.

Adet düzensizliği dışında adetin tamamen kesilmesi gibi sorunlarda meydana gelebilir. Bunun için tekrar uyarıda bulunmak istiyoruz. Bir Kadın Doğum Uzmanı şart. Çünkü basit gibi görünan birçok hastalığın altında ciddi sebepler yatabilir.

Adet düzensizliğinin bazı nedenleri nelerdir, hep birlikte bakalım.

  • Aşırı Stres ve Sıkıntı: Adet olmayan hanımlarımız mutlaka hayatları içerisinde çok fazla stres sıkıntı yapmamaya çalışsınlar. Çünkü aşırı stres adet düzensizliğine neden olur.
  • Doğum Kontrol Hapları: Doğum kontrol hapı kullanan veya bırakan kişilerde de adet düzensizliğine sıkça rastlanır.
  • Miyomlar veya Uterin Polipleri: Rahim polipleri rahmin iç kısmında görülen zararsız olan oluşumlardır. Miyomlarda rahmin duvarına yapışık tümörlerdir. Daha çok iyi huyludurlar. Bunlarda adet düzensizliğine sebep olurlar.
  • Endometriozis: Rahmi kaplayan ve her ay adetle birlikte atılan dokunun rahim dışında büyümesiyle oluşur ve adet düzensizliğine sebep olur.
  • Polikistik Yumurtalık: Yumurtalıkların normalin dışında erkeklik hormonu üretmesiyle meydana gelir. Kistler meydana gelerek yumurta oluşmasını engeller. Bu da adet düzensizliğine sebep olur.
  • İltihaplı Pelvik Hastalığı: Cinsel yollarla vajinaya girin bakteriyel bir hastalıktır. Adet düzensizliği ve bunun yanında başka hastalıklara da sebep olur.
  • Prematüre Yumurtalık Yetmezliği: Yumurtalığın fonksiyonlarının tam olarak yerine getirilmediği kadınlarda görülür. Adet kanamalarının düzensiz olmasına hatta hiç olmamasına sebep olur.

Aşırı Kilo, Aşırı Kilo Kaybı, Diyabet, Sistemik Lupus, Rahim Kanseri, Rahim Astarının Kalınlaşması, Düşük veya Dış Gebelik, Rahim İçi Araçların Kullanımı, Kan İnceltici İlaçlar da adet düzensizliği nedenleri arasında yer alır.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın