YAŞAM DİYARI

Aile İçinde Birbirinize Yalan Söyler Misiniz?

Aile İçinde Birbirinize Yalan Söyler Misiniz?

Aile İçinde Birbirinize Yalan Söyler Misiniz?

Aile anne, baba ve çocuklardan oluşan, tolumun en küçük yapıtaşıdır. Asıl toplumlar ailelerin birleşmesiyle meydana gelmişlerdir. Aile aynı zaman da hayata başlamak, hayata başlangıçtan sonra seviye seviye eğitim almaktır. Ahlak eğitimi, saygı eğitimi, davranış eğitiminin temeli aileye dayanır. Davranışlarımızın ilk şekillendirildiği yer ailemizdir. Bu yüzden de toplumda vazgeçilmez, yaşama nasıl davranacağını öğreten bir mekteptir.Aile içinde yalan söylemek

Yalan Kavramı

Yalan kavramı karşındaki kişiye gerçeği söylememek, gerçek dışındaki bir olayı söylemek onu inandırmaktır. Peki, insan neden yalan söyler? İnsan hayatı boyunca bazen küçük bazen de büyük sorumluluklar alabilir. Gün boyunca yaptığı işlerden dolayı bazı zamanlar zor durumda kalabilir gerçeği saklamak ister ve yalan söyler. Acaba bu durum doğru mudur?

Bu hangi koşulda olursa olsun yanlıştır. Karşımızdaki kişiyi yanlışa inandırdıysak o kişiye önem vermiyoruz demektir. Yalan söylemenin amacı elinden bir malı, parayı, maddeyi, insanı kaybetme korkusundan gelir. Zor durumda kaldığında yalan söyleyince insanlar kendilerini kurtardığını sanır fakat yanılırlar.

Aile İçinde Birbirinize Yalan Söyler Misiniz?

Aile içinde çocuklar anne ve babalarından korkabilirler. Anne ve babalarının yasaklamış olduğu olayları yapmıştır ve yanlış yaptığının da farkındadır. Ebeveynleriyle yüzleştiğinde ise yapmış olduğu hatayı yüz üstüne çıkarmamak için yalan söyler, hata ortaya çıksa bile kendisinin yapmadığını ailesine inandırmaya çalışır çünkü onların gözünde küçük düşmek istemez. Tabi bazı durumlarda yapılan hatalarda korku vardır.

Anne veya babadan görülen bir sert davranış çocuğa korku salabilir ve doğruyu ister istemez söyleyemez yalan söylemeyi tercih eder. Fertler birbirlerine yalan söyleyebilir. Ancak birbirlerine duyulan saygı yüksek seviyedeyse bu mümkün olmayacaktır. Çünkü birbirlerine söylenen yalan aslında biran için o durumu örtbas etmektir daha sonra gün yüzüne çıktığında çoktan geç kalmış olunabilir.

Aile içinde birbirine yalan söylemek bazı durumlarda olabilir. Güzel bir olay olacaksa sonucu tatlıya bağlanacaksa fertler arasında veya çocuklara yalan söylenebilir fakat bu durum çok sık yapılmamalıdır karşınızdakine şüphe duygusunu aşılarsınız.

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın