Kadına Şiddete Hayır
YAŞAM DİYARI

Bebeklerde Uykunun Önemi

Bebeklerde Uykunun Önemi

Bebeklerde uyku neden önemlidir. Yeni anne olan yada anne adayı olan sevgili hanımlar bebeklerde uyku eşittir bebeklerin beyin gelişimi demektir. Bebekler doğduklarında beyin gelişimini tamamlamamış olarak dünyaya gelirler. Bundan dolayı da beyin gelişimlerini tamamlamaya ihtiyaçları vardır. Doğumdan sonraki ilk bir yıl bebeklerin beyin gelişimini tamamlamaları için önemli bir aşamadır.

Bebekler gelişmiş yapılı insanlar yani bizler gibi değildir. Bunun için de gün içerisinde farklı saatlerde kısa bir uyku onların gelişimi için faydalı olacaktır.

Bebeklerin beyin gelişimleri ilk iki yıl içerisinde % 70’lik bir oranda tamamlanır. Bebekler uykuları sırasında sinir hücresi proteinlerinin bazılarını üretirler.  Öğrenmenin de genel olarak uyku sırasında çok gerçekleştiği uzmanlardan yapılan açıklamalarla da kanıtlanmıştır. Bebeklerin ilk iki yıl içerisinde sadece beyin gelişimi değil normal gelişimleri de sağlanır.

Peki bebeğinizin beyin gelişimi için önemli unsurlar nelerdir;

  • Bebeğiniz uyurken onu rahatsız etmeyin sağlıklı bir uyku sadece beyin gelişimine değil onun vücudunu da geliştirmesine  yardımcı olacaktır.
  • Gece uykularını mutlaka düzenli bir şekilde devam ettiren bir bebeğin sosyal ve fiziksel gelişimleride düzgün olacaktır.
  • Sağlıklı bir şekilde uykusunu alan bebek daha iştahlı, daha zinde, daha mutu olacaktır. Tıpkı bizler gibi.

Sizlerde bebeğinizin özellikle ilk yıllar içerisinde düzenli bir şekilde uyumalarına yardımcı olun. Eğer sürekli uyumayıp tedirgin olan bir bebeğiniz varsa mutlaka çocuk doktoruna götürün ve bu durumları ona açıklayın. Sağlıklı Bir Gelecek Kurmak İçin Tedbiri Elden Bırakmayın!!!

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın