Kadına Şiddete Hayır
YAŞAM DİYARI

Bu Çocuklar Kime Nasıl Güvenecek

Bu Çocuklar Kime Nasıl Güvenecek

Son günlerde sosyal medya çok çirkin video paylaşımları ile sarsılıyor. Çocuklarına alkol ve sigara içiren anne ve babaların paylaştığı görüntüler adeta bu kadar da olmaz dedirtti. Ne yazık ki yaşanan olaylara baktığımızda artık kapı komşunuz, kuzeniniz, kardeşiniz, hatta eşiniz potansiyel bir suçlu. Belki şimdi bana kızacaklar çıkacaktır ama durum bu. Artık hepimizin aklında şu soru var acaba çocuğuma bir zararı dokunur mu?

Durumun ciddiyetini sanırım artık hepimiz anladık. Peki bu gibi durumlarda bizler neler yapmalıyız ne gibi tedbirler almalıyız. Sıcak kanlı bir millet olmamızın da etkisiyle tanıdık tanımadık herkese güveniyor ve yüzlerdeki sahte gülüşe aldana biliyoruz. Kim olursa olsun çocuğunuzu 5 dk bile olsa kimseye emanet etmeyin ve nereye gidiyorsanız ne yapıyorsanız yapın ama çocuğunuzu yanınızda götürün. Özellikle bakıcı olan evlerde gizli kameralar ile evinizi sürekli izleyin ve takip edin.

Kimi zaman akrabalar kimi zamanda bizzat ebeveynler bizzat bu çirkin karelerin içerisinde yer alabiliyor. Yaptığı saçmalığı komik olduğunu zannedenlerden tutunda hala ısrarla kendini savunanlara kadar çok fazla iğrenç görüntü var. Hele de çocuğa sigara içiren mi dersiniz alkol veren mi dersiniz artık aklımızdaki tek soru şu “Bu Çocuklar Kime Güvenecek”.

Artık anne ve babalarında çocuklarının gerek fizikse gerek duygusal yönden çocuklarını istismar ettiği garip bir dönemdeyiz. Saat başı yeni bir görüntü ile sarsılmaya devam ediyoruz.

Bu durumda akıllara Çocuk Hakları Sözleşmesinde ki şu madde geliyor; “Ana-babanın rolü ve sorumluluğu; bunun ihmal edildiği durumlarda ise devletin rolü ve sorumluluğu” ile “İstismar ve ihmalden korunma hakkı”.

Evet şuanda bazı şeyler için geç kalınmış durumda olsa da işlenen şuçlar cezasız kalmamalı. Devlet gerekli cezaları geç olmadan vermeli ve artık cezalar caydırıcı nitelikli olabildiğince ağır olmalıdır ki bir daha buna kimse cesaret edemesin.

Lütfen artık dikkatli olalım göz göre çocuklarımızı zehirlemeyelim. Bırakın çocuğa alkol veya sigara vermeyi, onun yanında içilen sigaranın bile o küçük bedene çok büyük zarar verdiğini bilmekteyiz. Sevgili anne babalar çocuğunuza değil alkol ve sigara vermek onun yanında sigara dahi içmekten kaçının.

Alkol konusunu hiç açmadan sadece sigara üzerinden konuya şöyle bir bakalım mı. Başka bir odada hatta balkonda içtiğiniz bir çocuğunuzu zehirlemeye yeter. Sigara içerisinde bulunan kimyasallar nedeniyle çocuğun beynine zarar verir  kanser yapar. Bunun nedeni ise içerisindeki hidrojen  siyanid, arsenik ve kurşun gibi insan sağlığına çok zararlı maddelerin bulunmasıdır. Çocukların pasif olarak etkilendiği bu durumun etkilerini konunun uzmanları her platformda bangır bangır bağırıyor. Peki bizler çocuklara sigara ve alkol vererek neyi ispatlamaya ve kanıtlamaya çalışıyoruz?

Lütfen artık çocuklarınızın hayatlarıyla oynamayalım. Masum ve tertemiz dünyalarında bırakın tertemiz yetişsinler.

Bir hatırlatma yaparak yazımızı bitirelim.

Çocukların istismar edildiği, şiddet gördüğü bir durum ile karşılaşmanız durumunda Başbakanlık İletişim Merkezi “BİMER” üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yazılı olarak veya ALO 183 Sosyal Destek Hattını arayarak ihbarda bulunabilirsiniz.

Umarım artık bu tür çirkin görüntüler ile tekrar karşılaşmayız..

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın