YAŞAM DİYARI

Çocuk Katili Oyun Blue Whale “Mavi Balina”

Çocuk Katili Oyun Blue Whale “Mavi Balina”

Uzmanlar anne ve babaları uyarıyor bu oyunu oynayan çocuklar intihar ediyor. Dünyada 130 dan fazla çocuk ve gencin ölümüne sebep olan mavi balina oyunu nedir ve nasıl oynanır? Blue Whale yani mavi balina olarak bilinen oyun özellikle çocukları tehdit etmeye devam ediyor. Çocukları ve gençleri intihara sürüklediği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan Blue Whale oyunu dünyanın bazı ülkelerinde yasaklandı.

Çocuklara tehlikeli talimatlar vererek bu talimatlara uymalarını isteyen Blue Whale, çocukları ve gençleri intihara teşvik ettiği gerekçesiyle dünyanın birçok ülkesinde yasaklandı. Siber güvenlik uzmanları ve pedagoglar anne ve babaları çocukları intihara sürükleyen bu oyun hakkında uyardı. Oyunda kendine acı çektirme, şiddet ve korku filmi izleme gibi talimatlar yer alıyor.

 Mavi Balina Şantaj Üzerine Kurulu

Blue Whale yani Mavi Balina oyunu veya Blue Whale Challenge, katılımcılara günlük olarak bir görev verilen ve kişinin 50 gün içinde tamamlaması beklenen bir oyundur. Nihai görev genel olarak intihar girişimidir. Günlük görevler, belirli müzik türlerini dinlemek, garip saatlerde uyanmak, korku filmi izlemek gibi şeyler içerir. Daha sonra, görevlerin doğası kanlı ve tehlikeli olmaya başlar.

Resmi bir internet sitesi adresi veya yasal satışı olmayan Blue Whale “Mavi Balina” Rus chat sayfalarından oyuna girmek isteyen kişilere yönetici admin tarafından adres gönderilmesi ile süreç başlıyor. Verilen adrese giren kullanıcının bilgisayarına gönderilen virüs yardımıyla kullanıcı bilgilerine erişim sağlıyorlar. Sonrasında ise ele geçirdikleri bilgiler ile şantaj yaparak verilen talimatlara uyulmasını istiyorlar.Mavi Balina Oyunu

Kullanılan şantaj sistemi, Black Mirror (Kara Ayna) televizyon dizisinin ‘Shut Up and Dance’ (Sus ve Dans Et) adlı bölümünde işlenmiş ve anlatılmıştı. Bu hikayede, web kamerasından çekilen gizli görüntülerini yayınlama tehdidinde bulunan hacker’lar, kurbanları örgüt adına suç ve cinayet işlemeye zorluyordu.

Uzmanlar Anne ve Babaları Mavi Balinaya Karşı Uyarıyor

Çocukların bu tür tuzaklara düşmemesi için özellikle sosyal medya ve internet kullanma alışkanlıkların takip etmelidirler. Çocukların oynayacağı oyunlar anne ve babaların gözetiminde ve bilgisi dahilinde oynatılmalıdır. Çocukların bilgisayar karşısında ve oyunlarda geçirdiği süreler sınırlandırılmalıdır. Ayrıca oyunların çocuğun yaşına uğun olduğuna emin olunmalıdır. Çocukları şiddet ve korku içeren oyun ve filmlerden uzak tutulması gerekir. Çocukların girdiği internet siteleri takip edilmeli ve mümkünse bilgisayar aile bireylerinin görebileceği bir alanda bulunmalıdır. Özellikle sosyal medyada tanınmayan ve bilinmeyen kişilere karşı şüpheyle yaklaşılması gerektiğini ve bu kişilerin hayatı açısından tehlikeli sonuçlar doğurabileceği çocuklara mutlaka anlatılmalı. Yine aileler sosyal medya ağlarında çocuklarına arkadaşlık ederek onları takip etmelidirler. Gerekli durumlarda uzman yardımı almaktan kaçınılmamalıdır. Mavi balina

Mavi balina oyunu özellikle ergenlik çağındaki gençleri hedef alıyor. Oyunu yöneten kişi oyuna dahil olan kullanıcıya psikolojik olarak baskı altına alıp şantaj ve tehdit ile uygunsuz davranışlara zorlamakta psikolojik tabirle sanal ortamda duygusal taciz uygulamaktadır.

 

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın