Kadına Şiddete Hayır
YAŞAM DİYARI

Çocuklarda Etkin Öğrenme Yaşı Kaçtır?

Çocuklarda Etkin Öğrenme Yaşı Kaçtır?

Tüm çocuklar için aynı olmasa da bazı beceriler genel olarak aynı yaşlarda edinilir. Her çocuğun gelişim hızı birbirinden farklıdır. Her çocuk farklı metotlarla öğrenir. Mesela uyku düzeni 1-6 yaş arasında değişen zaman diliminde öğrenilir. Bu bile gelişim ve öğrenme becerilerinin ne kadar farklı olduğunu göstermeye yeterlidir.

Çocuklarda Etkin Öğrenme Ne zaman Başlar?

Çocuklar genel olarak iki yaşından itibaren daha canlıdır ve yardımsız bir şeyler yapabilme konusunda daha beceriklidir. Bu dönemde desteklenen çocuk daha hızlı ilerleme gösterir. Ve merakı sürekli kamçılanır. Oysa ki bu kritik dönemde yalnız başına yapabileceği işler konusunda desteklenmeyen ve sürekli kollanan çocuk merak duygusunu bile kaybedebilir. Her anlamda hızlı gelişimin görüldüğü bu dönem neredeyse her çocuk için kritiktir.

İki buçuk yaş civarında başlayan negatif dönem en zorlu dönemlerden biridir. Üç yaş itibariyle yavaş yavaş pozitif döneme geçilir ve çocuktaki duygusal çalkantıların azaldığı bu dönem zihinsel gelişimin de en hızlandığı dönemdir. İki yaşında öğrendiği kelimeleri artık yerli yerinde kullanır. Dört yaşında çocuk resmini bitirdikten sonra ondaki anlamları görebilirken, beş yaşındaki çocuk resmine başlamadan önce ne çizeceğini artık biliyordur.

Çocuklarda etkin öğrenme yaşı kaçtır? Sorusuna bu noktada verilecek en doğru cevap doğduğu andan itibarendir. Çünkü çocuklar doğduğu andan itibaren yeterli uyaran aldığı ve iki yaşından itibaren yeterince desteklendiği durumda bütün bu öğrenme süreçlerini çok sağlıklı bir biçimde geçirecektir.

Sürekli çocuğa kitap okunması ve elektronik aletlerden uzak tutulması çocuğun kitaplarla iç içe olmasının sağlanması onun hayal gücünü geliştireceği gibi zeka gelişimini de olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuklarda etkin öğrenme doğuştan başlar ve süreklidir. Devamlılığı olmayan bir eğitimin sonucu olmayacağı için verilecek eğitime bağlı olarak bir süreklilik arz etmektedir. İlla ki belirgin bir eğitim verilecekse, mesela dil eğitimi gibi, kendi dilini öğrendikten sonra başlanmalı ya da doğuştan itibaren çift dille desteklenmelidir.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın