YAŞAM DİYARI

Çocuklarda Görülen Krup Hastalığına Dikkat

Çocuklarda Görülen Krup Hastalığına Dikkat

Kış aylarında soğuk havaların etkisini göstermesi ile birlikte birçok hastalık ortaya çıkıyor. Tabi ki bu durumda en fazla etkilenen bebek ve çocuklar oluyor. Özellikle kış aylarında etkisini daha fazla gösteren ve salgın olarak yayılan krup sendromu hastalığı çocukları sarsabiliyor.

Çocuklarda öksürük nöbeti ve havlama sesini andıran sesle kendini gösteren krup sendromu halk arasında “yalancı kuşpalazı” olarak biliniyor. Şimdi çocuklarda sıklıkla karşılaşılan krup hastalığı hakkında bilinmeyenlere bakalım.

Krup Hastalığı Nedir?

Krup hastalığı çocuklarda çok çabuk etkisini gösteren, gelişen boğaz ve çevresinde ki dokuların üzerine yerleştikten sonra genellikle üst solunum yolunda viral enfeksiyon sebebiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık sert bir öksürükle karakterize edilir. Hastalık erkek çocuklarını kız çocuklarına göre daha fazla etkiler.

Sıklıkla 6 ay ve 5 yaş arası çocuklarda görülen hastalık çoğunlukla 24 – 48 saat arasında kendiliğinden geçer. Krup, çok nadiren epiglot iltihabı gibi daha ciddi bir durumun işaretidir.

Krup Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

  • Sert karakteristik özellik gösteren havlama sesine benzeyen öksürük.
  • Yüksek derecede ateş.
  • Çocukta ses kısıklığı ve sesli nefes alıp vermek.
  • Burun akıntısı.
  • Huzursuzluk.
  • Dudaklarda morarma görülür.
  • Hastalığın belirtileri özellikle geceleri çocuğun bir kaç saat yattığı durumlarda sıklıkla görülür.

Krup Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Viral enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Özellikle çocuğun ağlaması solunum sıkıntısına neden olacağından çocuğu sakinleştirmek gerekir. Yine çocuğun yatarken başının yüksekte tutulması solunumu kolaylaştıracaktır. Çocuğun gece açık havaya çıkartılması ve serin hava solutulması çocuk üzerinde rahatlatıcı etki yapar. Dikkat edilmesi gereken önemli bir hususta çocuğun bulunduğu ortamda sigara içilmemesine özen gösterilmelidir.

Bunların haricinde hafif olgularda özel bir tedavi gerekmeyebilir. Hastalığı orta derecede yaşayan hastalar için  aralıklı soğuk buhar uygulanması, bol ılık sıvı içirilmesi, yüksek ateş varsa ateş düşürücü verilmesi önerilir. Az da olsa bazı ağır hastalar hastaneye yatırılarak soğuk buhar, oksijen, kortikosteroid tedaviler yapılır.

Ciddi krup vakaları, hastanede tedavi yapılmasını gerektirir ve hastaya bir nebülizör aracılığıyla oksijen, kortikosteroid ve adrenalin verilir.

loading...
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın